אחרי האסון: האולם ביבנה ייפתח

שלושה שבועות לאחר התרסקות גוף התאורה שהביא למותה של אביבה חיון ז"ל, אולם "עדיה" ביבנה צפוי להיפתח מחר מחדש. מקורביו של בעל המקום: "למרות האישור – הוא לא יכול לחגוג בלב שלם"

יחזרו לחגוג באולם כבר מחר? (יבניתון)

האולם ייפתח מחדש, כשלושה שבועות אחרי האסון: אולם השמחות "עדיה" ביבנה, בו נהרגה אורחת בחתונה ונפצעו למעלה מ-20 איש מקריסת גוף תאורה, יחתן זוג נוסף כבר מחר (חמישי) - ללא הנברשת שנפלה על האורחים. בסביבת בעלי האולם סיפרו לחדשות 2 Online כי האולם קיבל רישיון זמני לחזור ולפעול. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בסביבת בעלי האולם הציגו היתר זמני לניהול עסק שהעניקה להם העירייה היום, בו נכתב כי האישור תקף לשלושה חודשים. במקביל יימשכו ההליכים להוצאת היתר קבוע. לאחר האסון הוציאה העירייה צו סגירה זמני לעסק, אך כעת הוא פג עם הענקת ההיתר.

מקורביו של עובדיה כהן, אחד מבעלי האולם ששוחרר ממעצר לאחר חקירתו, אמרו כי למרות האישור הם אינם יכולים לחגוג בלב שלם: "אנחנו לא יכולים לשמוח ולהגיד מזל טוב - לא נשכח את משפחתה של אביבה חיון ואת הפצועים". עם זאת, הבהירו בסביבתו של בעל האולם, המקום עמד "בכל התנאים המחמירים" שדרשו הרשויות - בהן המשטרה והעירייה.

האישור שקיבל האולם מהעירייה היום

"עמדנו בכל הכללים, החתונה תתקיים כהלכה"

מחר בערב צפויה להיערך במקום חתונה נוספת, לדברי הבעלים. הכלה המיועדת דיווחה היום לחבריה ברשתות החברתיות כי השמחה תיערך כמתוכנן באולם: "המקום עבר את כל הבדיקות וכי המנורה לא נמצאת. ובעזרת השם שנשמע רק בשורות טובות".

עו"ד רעות שדה, שמייצגת את אולמי "עדיה", אומרת: "זה לא היה פשוט להגיע ליום הזה שהאולם יפתח את שעריו מחדש. אין זה סוד לומר שעירייה והמשטרה הערימו דרישות וירדו לפרטים הקטנים, אך אני שמחה לבשר שעמדנו בכל התנאים והזוג המאושר יקיים את החתונה שלו כהלכה אצלנו באולם".

אריאל הלר, דובר עיריית יבנה, אמר כי "לאולם עדיה ניתן היום רשיון עסק זמני לשלושה חודשים, לאחר שהמשטרה הסירה את צו הסגירה. לבקשת המשטרה וכתנאי מטעמה נדרש עדיין אישור בית המשפט לביטול החלטה שיפוטית האוסר הפעלת העסק".

המהנדס: "לא קיים גוף תאורה כזה בארץ"

בשבוע שעבר התראיין עתניאל מדר, מהנדס הבטיחות שאישר את האולם, ל"אולפן שישי" והכחיש את ההאשמות כלפיו. "נתתי להם אישור על יציבות סטטית של גופי התאורה - גוף שלא נע ולא זז, שמקובע לקונסטרוקציה", אמר.

באסון, בו קרס גוף תאורה מסתובב, נהרגה דודתה של הכלה - אביבה חיון בת ה-54 - ונפצעו עשרות. במשטרה מעריכים כי יוגש נגד המהנדס מדר כתב אישום בגין גרימת מוות ברשלנות, אך טרם התקבלה החלטה סופית ומדר שוחרר ממעצר ושב לעבוד.

על גוף התאורה שקרס אמר מדר: "לא הייתי מודע לגוף כזה שקיים - לא קיים דבר כזה בארץ, הם העתיקו את זה מסרטון ביוטיוב ובנו בלי אישור של מהנדס חשמל באופן פרטיזני". לדבריו, אם היה יודע שהגוף זז ומתנועע, לא היה חותם את האישור.

לטענתו של מדר, הפכו אותו במשטרה לשעיר לעזאזל על מנת למצוא אחראי: "המשטרה והמדינה רוצים להאשים מישהו - קל להאשים את המהנדס כמו בוורסאי או בהר הרצל. "זה היה חריג ומוזר שעצרו אותי, היה צריך לעצור את הבעלים מיד. הם הסתירו ממני שהגוף הוא דינמי". מדר, ששב בינתיים לעבוד ולנפק אישורים, ביקש להרגיע את הציבור מביקור במבנים אישר: "אין לאנשים ממה לחשוש. אני הולך לאשר מתקנים נוספים".

מבעלי אולם השמחות "עדיה" ביבנה נמסר בתגובה לריאיון: "מוטב כי מהנדס הבטיחות שהכזיב יעשה חשבון נפש נוקב. טענותיו נגדנו מופרכות והן חלק מנסיונו להימנע מהעמדתו לדין".