זינוק בקרב משתמשים בקנאביס בקרב תלמידים: 50% יותר מעשנים

לראשונה זה 20 שנה, חלה עלייה גדולה במספר התלמידים בכיתות ו' עד י"ב שמעשנים מריחואנה - כך עולה מנתוני הרשות למלחמה בסמים שהוצגו בוועדה למאבק בנגע הסמים והאלכוהול בכנסת. העלייה נובעת בעיקר עקב ירידה בתחושת המסוכנות של שימוש בסם. כשליש מכלל תיקי הסמים שנפתחים במשטרה - על עבירות הקשורות בקנאביס

הרבה יותר תלמידים בישראל מעשנים קנאביס: כך עולה מנתוני הרשות למלחמה בסמים שהוצגו היום (שלישי) בוועדה למאבק בנגעי הסמים והאלכוהול שהתכנסה לראשונה בראשותה של ח"כ תמר זנדברג.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מנתוני סקר חדש שערכה הרשות, בו השתתפו כ-14 אלף תלמידים, עולה כי לראשונה מזה 20 שנה, נרשמה עלייה דרמטית בשימוש בסם: פי 1.5 יותר תלמידים בכיתות ו' עד י"ב מעשנים אותו, ומדובר בעלייה של 50% בשימוש בקרב תלמידים. עלייה נרשמה גם בקרב אוכלוסיית הסטודנטים.

ברשות למלחמה בסמים ואלכוהול טוענים כי העלייה הגדולה במספר המעשנים נרשמה עקב ההתייחסויות והפרסומים החיוביים לקנאביס, דבר שהוריד את תפיסת המסוכנות של הסם - זאת לעומת סמי פיצוציות, שם נרשמה עצירה מסוימת ברכישתם בעקבות המסרים הברורים סביב הסכנות של סמים מסוג זה.

"אנחנו נמצאים במדרון חלקלק שמוביל להתדרדרות ולכן חייבים להיות מאוד אחראיים במסרים שיוצאים בנושא הקנאביס", הזהיר ד"ר יוסי הראל-פיש מהרשות למלחמה בסמים.

שליש מתיקי הסמים שנפתחים - עבירות הקשורות בקנאביס

במהלך ישיבת הוועדה נחשף כי מתוך 27 אלף תיקים שנפתחו במשטרה במהלך שנת 2014 על עבירות סמים, למעלה משליש, 7,727 תיקים, היו על עבירות הקשורות בשימוש בחשיש ובמריחואנה. מתוך כלל התיקים, כרבע הגיעו לכתבי אישום - 7,395 בסך הכל.

"עד שלא יוחלט אחרת, נמשיך לפעול בנחרצות מול מכלול הסמים המוגדרים בחוק במטרה למנוע ספק אצל בני נוער שעלולים לקבל את הרושם שאנחנו כבר לא אוכפים שימוש בסמים קלים כדוגמת הקנאביס", אמר ניצב מני יצחקי, ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה לאחר חשיפת הנתונים.עוד הבהיר יצחקי כי המדיניות שהתווה היועץ המשפטי לממשלה, לפיה משתמשים בסם בפעם הראשונה לא ייענשו אלא רק יוזהרו, עומדת בעינה. נצ"מ אמיר בן טובים, ראש מחלקת מחקר ומודיעין במשטרה, חידד את דבריו של יצחקי: "במידה ומשתמש נתפס בפעם הראשונה והוא משתף פעולה, הוא מבין את המשמעות ומביע חרטה. אנחנו רק מזהירים אותו ולא פותחים לו תיק".

"העובדה שמרבית התיקים במשטרה בתחום הסמים נפתחים כנגד מי שצורך סמים קלים בצריכה עצמית מוכיחה שהמשטרה מפנה את מירב המאמצים שלה כנגד אנשים נורמטיביים. זה לא מאמץ האכיפה שהייתי מצפה מהמשטרה", אמרה יו"ר הוועדה ח"כ זנדברג.

"דווקא מדינת ישראל מפגינה פתיחות"

בניגוד לרושם המתקבל - במיוחד על רקע מאבק הלגליזציה שהולך וצובר תאוצה בעוד ועוד מקומות בעולם "רוב מוחץ של מדינות העולם מתנגדות למדיניות של אי הפללה ולגליזציה של שימוש בסמים קלים", אמר איתן גורני, סמנכ"ל הרשות למלחמה בסמים.

"דווקא מדינת ישראל מפגינה פתיחות בכל הקשור לשימוש בקנאביס לצרכים רפואיים. הבעיה היא שזה לא נשאר במרפסת, אלא עובר לסלון, למועדונים ולכביש", אמר גורני.

והאם בצה"ל יש מי שחושב על שינוי מדיניות בנושא לאור הפתיחות ההולכת וגוברת בעולם? אל"מ ארז אבן, מפקד המשטרה הצבאית, מבהיר כי בצה"ל ממשיכים להיאבק בנגע הסמים בהנחיית סגן הרמטכ"ל - ללא כל שינוי בעמדות: "לצה"ל מדיניות ברורה וחדה כנגד שימוש בסמים בשירות פעיל או בחופשה. אנחנו פועלים לאכיפה מוגברת כנגד שימוש בסמים, אם בהרתעה, ענישה חינוך והסברה".