הצוואה של תנ"צ ברכה: "אבא, ביקשת שנהיה מאושרים ומאוחדים"

צמרת המשטרה, בני משפחה ומכרים ליוו למנוחות את תנ"צ אפרים ברכה ששם קץ לחייו. בנו ספד לו והציג למעשה את צוואתו האחרונה. "ביום שישי האחרון חששתי שלבך לא יעמוד לך", סיפר. בתו: "הימים האחרונים היו סיוט"

אלפי חברים, מכרים ואנשי צמרת המשטרה שליוו היום (שני) את תנ"צ אפרים ברכה ז"ל בדרכו האחרונה, הצטמררו לשמוע היום (שני) את דברי ההספד שנשא בנו של הקצין הבכיר ששם אתמול קץ לחייו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"ביום שישי האחרון חששתי שלבך לא יעמוד לך", אמר הבן אדיר. "ביקשת שנהיה מאוחדים ומאושרים בחתונה המתוכננת של אחי ראובן בעוד כמה שבועות". החתונה מתוכננת להיערך בעוד שבועות ספורים.

לאחר התאבדותו של ברכה, הבינו בני משפחתו שדבריו אלו היו בעצם הצוואה שהשאיר אחריו. "הצוואה של אפרים ברכה, אבא שלנו היא - ואהבת לרעך כמוך", הוסיף הבן אדיר בדברי ההספד שנשא.

"הימים האחרונים היו סיוט". קברו של ברכה

מורן, בתו של תנ"צ ברכה, אמרה: "במבט לאחור, נפרדת מאיתנו בשבת, כשביקשת מכולנו שנהיה מאוחדים. הימים האחרונים היו סיוט. זה היה פשוט מצב של חוסר אונים. לו רק יכולתי לקחת ממך את הכאב".

בטקס ההלוויה נאמו גם בכירי המשטרה. "יממה חלפה מאז פילחה הירייה הבודדת את לבך ובא הקץ לשנים ארוכות של עשייה", אמר ממלא מקום המפכ"ל, ניצב בנצי סאו. "לא שמענו את הירייה אבל היא מהדהדת באוזני כולנו, כשם שלא שמענו את המצוקה הקשה בה היית נתון והיא זועקת ממעשיך".

"אפילו אתה לא יכולת לרוע בהתגלמותו", ספד המפכ"ל לשעבר רב ניצב בדימוס יוחנן דנינו. "עם ישראל כולו חייב לראות באירוע הזה אזעקת אמת לסכנה המוחשית שאורבת לדמוקרטיה שלנו". ראש אגף החקירות לשעבר, יואב סגלוביץ', הוסיף: "היית נפגע עבירה, מגלי ההדף שיודעים לייצר עבריינים בכירים בדומה לגלי הים שהופכים בדיה לתחקיר".  

השר ארדן: "נדרשה תגובה לפרסומים נגד ברכה"

מוקדם יותר היום, יממה לאחר מותו הטרגי של מפקד היחידה הארצית לחקירות הונאה, כינס השר לביטחון פנים גלעד ארדן את סגל הפיקוד הבכיר של המשטרה על מנת לחזקם. לדברי ארדן, יש חשיבות עליונה בהפקת לקחים ומסקנות מידיות מהאירוע, בתוך הארגון ומחוצה לו.

"כשנאמרות אמירות כלפי שוטרים וקצינים, האמירות האלה לא יכולות להישאר באוויר ונדרשת תגובה מידית ומהירה לפרסומים מסוג זה", הדגיש השר ארדן. "אם הפרסום שקרי, צריכים להינקט צעדים חריפים מול אותו הגורם, ואם חלילה אמת, יש חובה בנקיטת אמצעים, אבל אין להשאיר את הדברים באוויר. השוטרים צריכים להבין שיש להם גיבוי ובאותה נשימה, אני רוצה להדגיש, המערכת לא תחפה על אף אחד שיבצע עבירות אתיות ופליליות".

"התחושות הקשות שעולות מהיממה האחרונה מלמדות אותנו שכולנו בני אדם וגם קצינים בכירים וקשוחים ששירתו עשרות שנים במשטרה, שחקרו את בכירי העבריינים, גם הם יכולים להיפגע ולכן החשיבות העליונה היא במתן גיבוי אחד לשני. החברות, הרעות, העזרה ההדדית הם הנשק שלכם כקצינים ושוטרים אל מול הגורמים החיצוניים".

לדברי ארדן, "כשגוף כמו משטרה מנהל מאבק חסר פשרות מול הפשיעה יש הרבה גופים אינטרסנטים עם יכולת כלכלית שינסו להתמודד מול הפעילות הבלתי מתפשרת של החוקרים ודווקא בהקשר הזה, הכוח שלכם כמשטרה הוא באחדותכם". הוא הדגיש כי הוא רואה חשיבות וצורך לחזק את המשטרה, דווקא בזמן הקשה שבו שרוי הארגון.