חברו של ברכה: "שתו לו את הדם"

ההודעה על מותו של תנ"צ ברכה הכתה בתדהמה בכירים במשטרה, שהביעו צער על לכתו בטרם עת של קצין מוכשר ואהוד. חלק מהסופדים הפנו אצבע מאשימה לעבר מפקדיו וטענו כי ברכה ביצע את המעשה משום שחש כי ננטש. "כשמצטברות פרשות יחד ואז אתה סודק אדם כזה ונותן לו להבין שהוא מתמודד לבד – אז הוא נשבר"

"אין ספק ששתו לו את הדם". תנ"צ ברכה. (חטיבת דובר המשטר)

בכירים במשטרה הביעו הבוקר תדהמה וזעזוע עמוק מהידיעה על מותו של תנ"צ אפרים ברכה, ששם לפנות בוקר (ראשון) קץ לחייו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

קצין חינוך ראשי במשטרה תנ"צ אבי נוימן, שקיבל הבוקר שיחת טלפון מאשתו של ברכה בה הביעה דאגה וסיפרה שהוא יצא מהבית ולא עונה לטלפון, הגיע לנחם את בני המשפחה. עם יציאתו מהבית אמר בדמעות: "אין לי הרבה מה להגיד, איבדתי חבר אמיתי".

ניצב גילה גזיאל, ראש אגף משאבי אנוש, הגיעה גם היא לניחום אבלים. "זה יום קשה עבורנו", אמרה. "איבדנו קצין מוערך שאהב את המשטרה". סגן ראש אגף חקירות ומודיעין תנ"צ חיים איפרגן, הביע צער עמוק על מותו של ברכה ואמר כי מדובר בשעה קשה ויש להניח למשפחתו.

"אנחנו לא מבינים עד כמה עמוק המשבר"

בין הסופדים לברכה הבוקר היה גם מפקד מחוז ירושלים לשעבר, ניצב בדימוס אריה עמית, שהדגיש את השפעת האירוע על מצבה של המשטרה. "אנחנו לא מבינים עד כמה עמוק המשבר", אמר. "המשטרה חטפה בתקופה האחרונה סדרה של חבטות איומה ונוראה. המשטרה היא ארגון חזק וזה נכון שאנחנו סומכים עליה, אבל יש גבול לכמות החבטות שארגון יכול לחטוף. החבטה של הבוקר היא איומה ונוראה כי מדובר במפקד של יחידת השפיץ של המשטרה".

בהמשך הבהיר עמית כי בעקבות האירוע הטרגי יש לזרז את מינוי המפקד הבא של המשטרה. "זה מביא רק לדבר אחד שברור שצריך היום לגמור אותו - לקבוע מפכ"ל, צריכים לקבל החלטה נכונה ולתת לו להוציא את העגלה הזו מהבוץ".

"שתו לו את הדם, איבדנו איש יקר וקצין מקצועי"

סגן ראש היאחב"ל לשעבר וחבר קרוב של ברכה, נצ"מ בדימוס אבי דווידוביץ', העיד כי אופיו של ראש יאח"ה לא אפשר לחזות מראש מהלך שכזה מצדו. "קשה להיכנס לתוך לבו של אדם", אמר דווידוביץ'. "בעבודה הוא היה תמיד ראשון בכל משימה ובכל חקירה, אבל כאדם הוא היה מאוד מופנם. הוא לא היה איש של 'סחבקיאדה', הוא לא חלק את רגשותיו ואת מה שעובר עליו. אין לי ספק ששתו לו את הדם, איבדנו איש יקר וקצין מקצועי משכמו ומעלה".

עו"ד ליאור אפשטיין, שהיה מקורב לברכה, הצטער גם הוא על מותו והפנה אצבע מאשימה לעבר צמרת המשטרה. "אי אפשר לקחת אדם, לתת לו לבנות את הדמות הציבורית שלו במשך שנים ואז לתת לו את ההרגשה שהוא לבד", אמר אפשטיין. "כשמצטברות פרשות יחד ואז אתה סודק אדם כזה ונותן לו להבין שהוא מתמודד לבד – אז הוא נשבר".

המשרד לביטחון הפנים פרסם הודעה שבה הביע צער על מותו לשברה והדגיש את פועלו בשירות המשטרה. "השר לביטחון הפנים גלעד ארדן והמשרד משתתפים בצער המשפחה על מותו הטראגי של תת ניצב אפרים ברכה, מפקד היחידה הארצית לחקירות הונאה. ברכה שירת במשטרת ישראל עשרות שנים, במגוון תפקידים והיה ממובילי המאבק במלחמה בפשיעה. יהי זכרו ברוך".

ניצב בדימוס, ח"כ מיקי לוי, פרסם בעמוד הפייסבוק שלו את תמונתו של ברכה והוסיף: "אבידה גדולה. הלם וצער גדול. יהי זכרו ברוך".