בכיר בעיריית צפת הורה: תרדים את הכלבים

התעללות, הזנחה, ואפילו הרעבה של כלבים: אלו רק מקצת הממצאים של משרד החקלאות בביקור פתע שעשו בכלבייה העירונית בצפת. אם לא די בכך, סמנכ"ל העירייה הורה להשמיד כלבים המוחזקים בכלבייה. מהעירייה נמסר בתגובה: "ההקלטה מסולפת, הכלבייה נסגרת באופן זמני עד לטיפול בליקויים"

הכלבייה העירונית בצפת נראית מטופחת מבחוץ, אבל התמונות והעדויות שהגיעו לידינו מציגות מצב שונה על הנעשה במקום: כלבים מטונפים שצרכיהם לא פונו ימים ארוכים מהכלובים, הזנחה ומצוקה. אחד הבכירים בעירייה אף נשמע כשהוא מורה לווטרינר להרדים כלבים משום שאינו רוצה להאכיל אותם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני מבקש להוציא את כל הכלבים. ביקשתי ממך שבוע שעבר, לפני שבועיים", אמר סמנכ"ל בעירייה לווטרינר שהשיב "אני עובד על זה יום יום , זה לא הוקוס פוקוס". הסמנכ"ל המשיך והתעקש: "תרדים אותם, חמוד, תרדים אותם, זו עבודה שלך. אני לא מאכיל כלבים ולא מחזיק כלבים. אני מבקש שלא יהיו".

ביקורת של אנשי משרד החקלאות במקום לפני כשלושה שבועות חשפה את הליקויים: אין מקרר לאחסון תרופות וחיסונים ואין מלאי מזון המספיק להזנת בעלי חיים למשך שבוע. ביום הביקור, למשל, לא היה כלל מזון בכלבייה. כמו כן גילו אנשי המשרד כי אין בכלבייה, למרות הכסף הרב שהושקע בהקמתה, אמצעים בסיסיים לאיתור בעלי כלבים משוטטים - קו טלפון, קורא שבבים או מחשב המחובר לאינטרנט.

רונית נעים, שהתנדבה בכלבייה, סיפרה לחדשות 2 כי "הכלבים מורעבים – לא נתנו להם בסופי שבוע אוכל ומים. אם לא היו מגיעים מתנדבים, לא היה מי שמוציא אותם לטיול. הם במשך ימים שלמים לא ראו אור יום". לדברי המתנדבים, המחסור במזון כה חמור עד שאחד הכלבים אכל את שותפו לתא. "אלו נביחות של כלבים שלא אכלו ולא שתו, לא ראו אור יום כבר המון זמן", הוסיפה נעים.

בעיריית צפת מאשימים את הווטרינר (Kayleigh Rappaport/FLASH90)

העירייה בתגובה: "הסמנכ"ל מוכר כאוהב בעלי חיים"

הכלבייה הוקמה לפני כחמש שנים מכספי תמיכות של המשרד להגנת הסביבה ומשרד החקלאות. היא נבנתה בסטנדרטים גבוהים, אך לדברי המתנדבים תוך זמן קצר המקום התדרדר: על פי עדויות, הכלבן העירוני סוחר בכלבים בשטח הכלבייה וגורם המקורב לבכירים בעירייה הקים מתנפחים ובריכה בשטח. השיא הגיע כאשר הסמנכ"ל, כפי שנשמע בהקלטות, הורה על הרדמת הכלבים.

לטענת ארגונים למען בעלי החיים, העירייה מערימה קשיים על הווטרינר העירוני וממנה תחתיו מקורבים חסרי הסכמה. "הכלבן הוא מינוי פוליטי של מישהו בעירייה, אין לו מושג", טענה אתי אלטמן, יו"ר תנו לחיות לחיות, "הוא פשוט לקח צינורות מים והשפריץ על הכלבים". במקום לתקן את הליקויים, העירייה מעוניינת כעת סלגור את הכלביה שהוקמה בהשקעה גבוהה. האם הם מעדיפים מתנפחים על בעלי חיים?

מעיריית צפת נמסר בתגובה: "בהתייעצות עם הווטרינר המחוזי הוחלט על סגירת הכלבייה באופן זמני עד לטיפול בליקויים שהתגלו. נגד הווטרינר העירוני מתנהל לאחרונה שימוע עקב תפקוד לקוי. צר לנו שהחליט לפעול כנגד העירייה מתוך כוונה להגן על עצמו מפני פיטורים. באשר לדברי סמנכ"ל העירייה – ההקלטה שהבאתם מסולפת, הוא מוכר כאוהב בעלי חיים".