מפכ"ל המשטרה הפורש דנינו: "אם הייתי בתחילת או אמצע הכהונה, ייתכן שהייתי מתפטר"

33 שנים במשטרה ו-4 שנים סוערות במיוחד כמפכ"ל עברו על רנ"צ יוחנן דנינו. בשבוע הבא הוא יפשוט את המדים, ובינתיים הוא מתפנה לענות על השאלות הקשות - ומאשים את התקשורת בסיקור לא הוגן. "הייתי בהלם שהודיעו לי על החשדות נגד סגן המפכ"ל", אמר דנינו. ריאיון פרישה מיוחד

פושט את המדים. המפכ"ל הפורש דנינו (חדשות 2)

"ייתכן שהייתי מניח את המפתחות": ימים ספורים לפני שיפשוט את המדים הכחולים בפעם האחרונה, מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו מספר בריאיון פרישה על 4 השנים הסוערות שעבר כשוטר מספר אחת. דנינו מספר איך התמודד עם מבוכת הניצבים והחשדות, לא חוסך ביקורת ממח"ש - ומספר איך הגיב לטלפון שבישר לו שיד ימינו, סגנו ניסים מור, חשוד אף הוא בהטרדה מינית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

בתחילת הריאיון, המפכ"ל דנינו מביט לאחור - ולא חוסך את ביקורתו מהסיקור התקשורתי שליווה פרשה אחר פרשה שדבקה בצמרת הפיקוד הבכיר של הארגון שבראשו עמד: "התקשורת יכולה הייתה לתת תמונה רחבה יותר ומדויקת יותר. אני גם לא חושב שהדימוי של המשטרה נמוך בציבור, הדימוי הרבה יותר נמוך מהמשטרה שאני מכיר. משטרה לא יכולה להיות פופולרית ואסור לה לחפש להיות פופולרית".

בשנה האחרונה הגיעה רמת האמון וההערכה במשטרה לשפל - אחרי ששבעה ניצבים פרשו או פוטרו על רקע מעורבותם בעבירות מין ושחיתות. דנינו עדיין מביע אמון ביושרה ובערכיות של מי שנותר בצמרת הפיקוד ואומר: "אני מאמין בסגל הקיים אחרי כל מה שקרה בתקופה האחרונה". את השמועות שדבקו בו, כאילו ניהל בעצמו רומן אסור, הוא דוחה מכל וכל: "רכילויות היו מפה ועד הודעה חדשה".

"החשדות נגד סגני היו הדבר האחרון שציפיתי לו. הייתי בהלם"

שרשרת החשדות נגד ניצבים הגיעה לשיא לאחר שהתברר שגם מי שכיהן עד לא מזמן כסגן המפכ"ל, ניצב ניסים מור, חשוד בהטרדה מינית של שוטרת. דנינו סיפר על שיחת הטלפון המטלטלת, במהלכה הודיעו לו כי סגנו הוא החשוד בעבירה: "זה היה ממש הלם. זה הדבר האחרון שאתה יכול לצפות לו או לחשוב עליו, בעיקר כשזה מישהו שעבד כל כך צמוד אליי וכל כך הרבה שנים. זה היה קשה ברמה האישית. הדבר הראשון שאתה חושב עליו הוא איך אתה דואג לארגון".

דנינו וסגנו. "הייתי בהלם" (פלאש 90)

על רקע שרשרת הפרשות, המפכ"ל מודה או מסכים לראשונה, כי בסיטואציה אחרת - היה עליו להתפטר: "יכול להיות שאם זה היה ממש בתחילת קדנציה או בשלב שאתה רואה את הרצף או אפילו בשביל להעביר את המסר, היה צריך לקחת אחריות ולהניח את המפתחות".

דנינו מפנה אצבע מאשימה למח"ש, המחלקה לחקירות שוטרים, שלמעשה אחראית לטלטלה שעברה המשטרה בשנים האחרונות: "כשאנחנו חוקרים בכיר כלשהו במגזר הציבורי, אנחנו מאוד נזהרים בכבודו. זכותם של הניצבים לא נופלת מאישי ציבור אחרים שאנחנו חוקרים - ולכן צריך לנהוג בניצבים כמו באחרים"."עצם העובדה שהשמות הללו עלו בתקשורת היא פסולה. תחשוב מה עבר על ירון בארי ששמו ותמונתו התנוססו תחת הכותרת של חקירה פלילית. איך השם של מני יצחקי בכלל עלה? אני כאבתי את כאבם, זה יכול לפרק אנשים ומשפחות".

"קנאביס? לא נגעתי בזה מעולם"

סערה נוספת שדבקה בדנינו הייתה האמירה שסיפק לפיה יש לבחון לגליזציה של סמים קלים: "אדם שהוא לא עבריין אמנם עושה עבירה שהוא מעשן קנאביס - אבל הוא לא עבריין. הוא לא אמור לעניין אותי כמשטרה במובן שאני צריך לקחת את המשאב היקר שעוסק במלחמה בסחר והולך ומשקיע שם מאמץ. עם זאת חשוב שיהיה ברור שאני לא מעודד שימוש במריחואנה ולא נגעתי בזה מעולם".

יהפוך ליורש הקבוע? ניצב בנצי סאו (פלאש 90 , קובי גדעון)


בשבוע הבא ייערך לכבודו של דנינו אירוע פרידה גדול, וכבר דווח שיופיעו בו הזמרת קרן פלס והסטנדאפיסט אבי נוסבאום שיקבלו 70 אלף שקלים בתמורה. דנינו טוען שלא שמע דבר על האירוע, שצפוי להיות סגור לתקשרות: "ביקשתי להיפרד מפיקוד המשטרה. אין לי צל של מושג מה יהיה בערב הזה, זו לשכה שמתכננת אירוע פרידה, אמרו לי שהוא יהיה מרגש. לא ידעתי על הסכומים ועל מי משלם".

ובזמן שדנינו חושב ככל הנראה על השלב הבא בקריירה, אין לו ספק מי צריך לכהן אחריו כמפכ"ל: "בנצי סאו הוא הוותיק, המנוסה, שמילא הכי הרבה תפקידים ויש לו קבלות של עשייה. הוא ימלא את מקומי מהשבוע הבא אבל אני חושב שאם הוא ראוי לכהן כממלא מקום, הוא ראוי גם לכהן כמפכ"ל".