הצד האפל של הלילה הלבן

בני נוער רבים השתתפו אמש באירועי הלילה הלבן בתל אביב, כשחלקם ניצל את החגיגות לשתייה מרובה של אלכוהול. לצד המופעים, המסיבות, המוזיקה והשמחה נראו גם תופעות של ונדליזם ושל בני נוער שיכורים שוכבים ברחובות

הצד האפל של הלילה הלבן (עזרי עמרם, חדשות 2)

בבוקר שאחרי חגיגות הלילה הלבן בתל אביב, עדיין ניתן היה למצוא עשרות בני נוער שרועים על מדשאות ברחבי העיר, מנסים להתאושש מלילה רווי אלכוהול. הורים רבים לא עצמו עין, חלקם בחרו שלא לדעת היכן ילדיהם מסתובבים ובאיזה מצב יחזרו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

"הבאנו בקבוק ייגר, בקבוק סטולי, והיה לנו מלא בלו", מספרת נערה על מלאי האלכוהול ומשקאות האנרגיה שהצליחו לארגן, כשהבחור שלצידה מנסה להרשים אותה עם רשימת מלאי עמוסה עוד יותר שהחברים שלו הביאו. בשעה 4 לפנות בוקר הם יושבים מתחת לפסל בכיכר רבין ומשוחחים על החיים.

אחרי שהאירועים הרשמיים של הלילה הלבן הסתיימו, עובדי העירייה התחילו לנקות את הרחובות, מה שלא הפריע לחבורות בני נוער לפתוח במסיבות קטנות משלהם בגינות ציבוריות סמוכות. בגינה של "גן העיר" חיברו מוסיקה למגבר נייד והמשיכו לחגוג.

ארבעה נערים, אולי בני 15, התגודדו סביב שתי בחורות מעולפות על הדשא. "הכל בסדר", ענו למי ששאל. "הזמנו כבר את 100, 101 ו-102, בדקו אותן ואמרו שהן רק צריכות לנוח. לא לדאוג, עוד מעט באים לאסוף אותנו, הן בסדר גמור".

"במקרים כאלו נערות מוצאות עצמן חשופות מאוד לפגיעה", מספרת נטע עציון, מנהלת במטה עבודת רחוב בעמותת עלם. "אנחנו פוגשים מקרים רבים של שיכרות נוער ולעתים עד כדי אירועי אלימות. אנחנו ניגשים לכולם אך שמים דגש לטיפול בנערות שבאירועים כאלו יכולות להימצא במצוקה. המרחב הוא מאוד גברי, ודווקא כאן חשובה הנוכחות שלנו, תמיד יש חשש שינצלו אותן במצבן הקשה".

עציון סיפרה כי בעמותה מנסים לסייע בכמה דרכים. "דואגים שהם יחזרו הביתה בבטחה, בודקים אם יש צורך להזמין מד"א ולפעמים הם זקוקים רק למישהו שיקשיב", היא מסבירה. "בפרוייקט מיוחד של עמותת עלם בשיתוף עם עיריית ת"א ומשרד הרווחה נפרסו 45 מתנדבים ב-11 מוקדים. על אחד הספסלים בכיכר רבין, פעילה מחזיקה את שיערה של נערה מקיאה, לפעמים גם זה מספיק".

בקבוק ייגר ושיחות על מהות החיים (עזרי עמרם, חדשות 2)

סלפי לסיכום הלילה

"אתה לא מוכן לקחת שישה?", מנסה צעיר לשכנע נהג מונית שיעמיס על רכבו את כל החבורה. "אנחנו צריכים לפתח תקווה אין לנו כסף לשתי מוניות". הנהג מסרב ומתחיל לנסוע עם הדלת עדיין פתוחה. "נדחס מאחורה", צועק לעברו הנער בניסיון אחרון.

קבוצה אחרת הולכת ברחוב פרישמן ומנערת כל זוג אופניים כדי לראות אם הם קשורים. "בואו מצאתי", צועק אחד, וכולם רצים לכיוונו. "הכל קשור", הם אומרים לו, ונער נוסף מתחיל לבעוט באופניים שסירבו להשתחרר.

ההורים בטח מחכים למסרון מהילד שיאשר להם שהכל בסדר והוא "הלך בסוף לישון אצל חבר", אבל לחלק ניכר כבר נגמרה הסוללה בנייד, אחרי שסימסו וצילמו כל הלילה.

השמש עולה, צורבת בעיניהם של אלו שבילו את השעות האחרונות מרוחים על מדרכה או דשא, עובדי העירייה מנסים לנקות סביבם. קשה יותר לנקות שברי בקבוקי בירה ושאריות קיא. ההורים בטח מחכים למסרון מהילד שיאשר להם שכל בסדר והוא "הלך בסוף לישון אצל חבר", אבל לחלק ניכר כבר נגמרה הבטרייה בטלפון הנייד, הם כל הלילה סימסו וצילמו. אלו שיש להם מנצלים את שארית הבטריה כדי לצלם סלפי לסיכום הלילה.