נתב"ג: עיתונאים ופעילים טורקים עוכבו וגורשו

כתבים ופעילי ארגונים אסלאמיים שנחתו בנתב"ג במטרה לסקר את המשט לעזה עוכבו על ידי שירותי הביטחון, לאחר שבתשאול עלה לכאורה קשר בינם לבין פעילי חמאס. בישראל החליטו לגרש את מרבית חברי הקבוצה. במשרד החוץ מנסים למזער נזקים, אך התקשורת בטורקיה זועמת וכבר נשמעים קריאות לגרש ישראלים

העיתונאים מעוכבים בנתב"ג, אתמול

קבוצה של עיתונאים ופעילים מטורקיה עוכבה אתמול (חמישי) בערב על ידי הרשויות בנתב"ג, לאחר שבתשאול שעברו חבריה עלה לכאורה קשר בין חלק מהם לבין פעילי חמאס. בעקבות הסיכון הנשקף מכניסתם לארץ, החליטו בשב"כ לגרש את מרבית חברי הקבוצה במטוס הראשון לאיסטנבול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לשירותי הביטחון סיפרו העיתונאים כי הגיעו מטעם כלי תקשורת אסלאמיסטיים, המזוהים עם מפלגתו של נשיא המדינה, רג'פ טאיפ ארדואן. בין העיתונאים שעוכבו גם כתבים מהעיתון "סטאר" הטורקי, הנמצא בבעלותו של אתם סנג'ק, איש עסקים המקורב מאוד לארדואן. חלק מהפעילים הטורקים נמנים על ארגון צדקה מוסלמי המקורב לארגון ה-IHH שעמד מאחורי משט המרמרה.

אנשי הביטחון הישראלים שתחקרו את העיתונאים החליטו לאסור את כניסתם עם הגעתם לארץ, ובהתייעצות עם מפקדיהם הוחלט לגרש את רובם בחזרה למדינתם.

בטורקיה קוראים לגרש ישראלים

במשך כל שעות הערב והלילה נעשו מאמצים על ידי גורמים שונים בישראל ובטורקיה לאפשר את כניסתם לישראל כדי למנוע משבר נוסף ביחסים המעורערים בין המדינות, אך לאחר שעורבו בהחלטה גורמים בכירים הוחלט לגרש את רוב חברי הקבוצה בכל זאת.

כניסתם של שני עיתונאים שעובדים בערוץ הטלוויזיה הממלכתי הטורקי TRT אושרה לאחר מאמצים של משרד החוץ בירושלים ומשרד החוץ הטורקי.

התקשורת הטורקית סוערת הבוקר בעקבות הגירוש ונשמעים שם קולות הקוראים להגיב בצעד דומה נגד ישראלים הנמצאים בטורקיה.