רשמי: בנצי סאו - ממלא מקום המפכ"ל

כפי שפורסם לראשונה בחדשות 2, השר גלעד ארדן מינה את מפקד מחוז ת"א לממלא המקום של המפכ"ל היוצא יוחנן דנינו, מינוי שייכנס לתוקפו, בהתאם לאישור הממשלה, ביום רביעי

ימלא מקומו של דנינו. סאו (פלאש 90 ,רוני שוצר)

השר לביטחון פנים גלעד ארדן (ליכוד) החליט למנות את ניצב בנצי באו לתפקיד ממלא מקום המפכ"ל, כפי שפורסם לראשונה בחדשות 2 ביום שלישי. המינוי ייכנס לתוקפו החל מיום רביעי ועד ה-1/9/15, או עד למינוי מפכ"ל קבוע. ביום ראשון הקרוב יובא המינוי לאישור הממשלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

היועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה וינשטיין אישר ביום שלישי למנות ממלא מקום למפכ"ל הפורש יוחנן דנינו. לאחר המינוי, יבדקו בשבועות הקרובים ועדת טירקל למינוי בכירים בשירות המדינה יחד עם המשרד לביטחון פנים ומשרד המשפטים סוגיות הקשורות לטוהר המידות בעניינו של סאו. אם לא תהיינה תלונות, סביר להניח שסאו יהיה מפכ"ל המשטרה הקבוע. בינתיים יכהן בנצי סאו כממלא מקום בדרגת ניצב.

בתחילת החודש נפגש השר ארדן עם שלושה מועמדים לתפקיד הבכיר, בהם גם סאו עצמו. סאו, נשוי ואב לארבעה, יליד 1959, התגייס למשמר הגבול בשנת 1977, שם התקדם וביצע את מרבית שירותו. בין שלל תפקידיו פיקד סאו על המרחב הצפוני של משמר הגבול ומרחב ירושלים. ב-2004 מונה לראש מטה משמר הגבול.

בנצי סאו: תעודת זהות (חדשות 2)

בשנת 2006 עבר סאו למדים הכחולים ומונה לעוזר ראש אגף שיטור וביטחון, אגף המבצעים של המשטרה. ב-2008 קודם לדרגת ניצב ומונה לראש האגף לשיטור וביטחון. ב-2010 מונה למפקד מחוז מרכז ובמאי 2013 החל לכהן כמפקד מחוז תל אביב. מאז שפוטר סגן המפכ"ל נסים מור בשל חשדות להטרדות מיניות, ממלא סאו את מקומו בתפקיד.

עשוי להעיב על המינוי: חלק ניכר מהמחדלים בחקירת הרצח ב"ברנוער" היו תחת פיקודו של ניצב סאו - ממסיבת העיתונאים הראוותנית שנערכה בזמן שצו איסור פרסום הוטל על הפרשה, דרך בריחתו של עד המדינה מההשגחה ועד לקריסתו של התיק כולו. כמו כן, ועדת אור שחקרה את אירועי אוקטובר 2000 מצאה כשלים בתפקודו של סאו בעת שהיה מפקד המרחב הצפוני במשמר הגבול.

על רקע זה קרא היום ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת) ליועץ המשפטי וינשטיין, לפסול את מועמדותו של ניצב בנצי סאו לתפקיד המפכ"ל. הפנייה, לה שותף גם ארגון "עדאלה" לזכויות המיעוט הערבי בישראל, נעשתה על רקע מעורבותו של סאו באירועי אוקטובר 2000 כמפקד במג"ב בגזרת ואדי ערה.

במכתב ליועץ המשפטי טוען ג'בארין כי בית המשפט העליון פסל ב-2006 את מינויו של סאו לתפקיד ראש המטה המבצעי של השר לביטחון הפנים על רקע אירועים אלה. "אין זה מתקבל על הדעת למנות לתפקיד הבכיר ביותר במשטרה שוטר שקיימות לגביו קביעות כה קשות של ועדת חקירה ממלכתית".

כמו כן, ביום ראשון יביא השר ארדן לאישור הממשלה גם את הארכת כהונתו של רב גונדר אהרון פרנקו כנציב שירות בתי הסוהר עד ה-1 בספטמבר, ובתקופה זו בכוונתו לאתר מועמד מחליף. בשלב הראשון מועמד מתוך סגל הפיקוד של השב"ס ואם זה יקרה זו תהיה הפעם הראשונה בתולדות המדינה. רק אם לא ימצא מועמד מתאים, יחפש השר מועמדים מבחוץ. עד כה נפגש השר עם כל נציבי המשטרה ולדבריו עדיין לא החליט אם בכוונתו לזמן גם מועמדים מבחוץ, ובעיקר ניצבים בדימוס.