התמונה האחרונה לפני האסון בחתונה

אביבה חיון, שנהרגה מקריסת גוף התאורה באולם האירועים ביבנה, צולמה דקות לפני מותה. היא נראית בתמונה מחייכת ומאושרת ברגעים שרק אחר כך התבררו כדקות האחרונות בחייה

דקות לפני האסון: אביבה חיון בת ה-54 צולמה שלשום (בלילה שבין שני לשלישי) כשהיא מחייכת בחתונת קרובת משפחתה באולם השמחות "עדיה" ביבנה. זמן קצר לאחר מכן קרס גוף התאורה הענקי באולם ואביבה נהרגה במקום וכ-20 אורחים נוספים נפצעו. החיוך האחרון של אביבה הונצח בתמונה שמתפרסמת היום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אמש נטמנה אביבה, ובני משפחתה זעמו על המחדל לדבריהם שהוביל למותה: בנה ארז אמר כי מדובר ב"אוזלת יד, יש יותר מדי מקרים כאלה". הוא הוסיף כי המשפחה "שבורה ומרוסקת" וביקש לתת לה להתכנס באבלה: "כשזה יסתיים נחשוב מי אחראי ומה עושים כדי שמקרה כזה לא יחזור על עצמו".

המהנדס: לא אישרתי את הנברשת

המהנדס שבדק ואישר את תקינות גופי התאורה והרמקולים באולם הכחיש הבוקר כל אחריות לאסון: בשיחה עם חדשות 2 Online טען המהנדס עותניאל מדר כי "הגוף הממונע הותקן אחרי הבדיקה שלי". מדר בדק את יציבות גופי התאורה לפני כשבעה חודשים, אך היום הוא טען כי "הגוף שקרס לא באשמתי ולא קשור אליי", אמר.

"לא שמעתי את טענות בני המשפחה, צר לי עליהם אבל אני לא קשור למקרה הזה". לדברי מדר, טענת בעלי האולם לפיה הוא העניק אישור לנברשת המסתובבת שגויה. "גוף התאורה שקרס שם הוא עם מנועים, גוף מתרומם, ולא מסמכותי לאשר זאת ולא אישרתי זאת", אמר.

"אני אופטימי לחלוטין"

"הגוף הותקן שם לאחר הבדיקה בנובמבר, הוא לא היה שם בעת הביקור שלי", הוסיף. בעלי העסק טענו להגנתם כי האישור שהעניק מדר מוכיח שהגוף נבדק והוגדר כתקין, אך מדר משוכנע שהחקירה תוכיח אחרת: "המשטרה תחקור ותברר את הכל, הכל בסדר, אני אופטימי לחלוטין".

אתמול חשף כתבנו גיא פלג במהדורה המרכזית את מסמך האישור שהנפיק מדר לגופי התאורה: ב-6 בנובמבר כתב מדר כי הוא "סקר את גופי התאורה והרמקולים אשר בתקרת האולם הנ"ל. לאור הסקירה הנני מאשר את יציבותם ומצהיר שהם אינם מהווים סכנה לשוהים ולמבקרים במקום".

במשטרה טוענים: "חקירה מסועפת וקשה"

כחלק מהחקירה, זימנה אתמול יחידת ההונאה של משטרת מחוז מרכז את בעלי האולם לחקירה בחשד לגרימת מוות ברשלנות. במהלך חקירתו הציג הבעלים את האישורים והמסמכים - בהם גם המסמך של מהנדס הבטיחות מדר - שמעידים לכאורה שהכל נעשה על פי אישור.

במקביל סגרה המשטרה ל-30 ימים את האולם בו אירע האסון. גורם בכיר במשטרת מחוז מרכז אמר כי מדובר בחקירה מסועפת וקשה, כזו שתצריך מהמשטרה לשתף פעולה עם גורמי חקירה אזרחיים.

לדברי הגורם, החוקרים יתקשו לפענח את כל האישורים שהוצגו, לכן הם כבר פנו לחברה חיצונית של מהנדסים שתידרש לבחון מי היה האחראי להתקנת מערכת התאורה, לתפעולה ולתחזוקתה. עם זאת מבהיר הקצין שהחקירה תימשך לפחות שנה, על מנת שיוגשו כתבי אישום בגין הריגתה של חיון ופציעתם של עשרות מהאורחים.

"המשפחה שבורה ומרוסקת"

אחד מבעלי המקום, עובדיה כהן, הגיב אתמול לראשונה על האירוע הטראגי ואמר: "אנחנו בהלם מכל הבלאגן שקרה". כהן מסר את תנחומיו למשפחת ההרוגה: "לבי עם משפחות הפצועים, הייתי אחד מהאורחים באירוע. אנחנו עושים את הכל שיהיה טוב לכל המשפחות ועוזרים לזוגות שאמורים להתחתן אצלנו".

לדבריו, האולם קיבל את כל ההיתרים הדרושים להתקנת גוף התאורה הענק. "יש לנו אישורים להכל והם נמצאים אצל המשטרה", אמר. "יש מהנדס שחתם על הקונסטרוקציה".

אסון החתונה ביבנה - עדכונים אחרונים

המהנדס: לא אשמתי, אני אופטימי

המהנדס אישר: הנברשת לא מהווה סכנה

בעלי האולם ביבנה: "אנחנו בהלם"

האזינו: "התאורה נפלה, אמבולנס דחוף לאולם"

מה צריך לבדוק לפני החתימה עם אולם האירועים?

אמו של החתן: "אנחנו המומים"

בן ההרוגה: "המשפחה מרוסקת; זו אוזלת יד"

כך פועל גוף התאורה שקרס