יוצאי אתיופיה: "המשטרה מציגה אותנו כאלימים"

הפגנה נוספת של בני העדה הסתיימה אתמול בעימותים אלימים ובמעצר מספר מפגינים. משתתפי המחאה מרגישים שהם לא מצליחים להעביר את המסר: "הבעיה היא שהמשטרה מעדיפה שהמסר שיצא מההפגנות הוא האלימות". הם מבטיחים שהמאבק יימשך, "עד שהזעקה תגיע לרה"מ"

הפגנת בני העדה האתיופית אתמול (שני) בתל אביב שוב הידרדרה לעימותים אלימים עם המשטרה שהביאו למעצרם של 10 מפגינים. המשתתפים שהביעו זעמם על ההחלטה של היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין לסגור את התיק נגד השוטר שתועד מכה חייל ממוצא אתיופי, מבטיחים כי מחאתם לא תיפסק עד שזעקתם תישמע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני מרגישה שמדינת ישראל הפקירה אותנו, את אזרחיה יוצאי אתיופיה", הסבירה שושנה שהייתה בהפגנה. "ההחלטה של היועץ המשפטי מראה שגם בחסות החוק, אפשר לעשות מה שרוצים ליוצאי אתיופיה ולממשלה לא אכפת. אני מאוכזבת וקשה לי היום להגיד שאני חלק ממדינת ישראל".

אבי אורקו, בן 30 מנתניה, הסביר כי במחאתם ניסו המפגינים להבהיר ליועץ המשפטי לממשלה שהחלטתו רק גרמה לזעם רב יותר בקרב בני העדה. "אני מקווה שהמסר הובן, אבל אני בטוח שיהיה לזה המשך. המחאה לא תיפסק עד שהזעקה תגיע לראש הממשלה", אמר.

19 מפגינים נעצרו במחאה

"במחאת הקוטג' לא היו שוטרים רבים כל כך"

"זה לא המקרה הספציפי של החייל שתועד מקבל מכות משוטר, אלא שאלה של אזרחות. האם אני אזרח שווה זכויות או לא", אמר משתתף נוסף בהפגנה. "אנחנו מקבלים את התשובה הזו בכל מוסד אליו אנחנו פונים. בהתארגנות הזו היום ובכל שאר הפעמים הביאו לכאן שוטרים חמושים כמו שלא הביאו לשום הפגנה אף פעם".

"אני שמעתי על צעירים שחושבים להתחיל לפגוע בשוטרים, אל תתפלאו אם יירצח כאן שוטר", הוסיף המשתתף בחשש. "ההפגנה היא זכות בסיסית, לא ייתכן שצעיר ישיר את התקווה עם דגל ויחנקו אותו".

לעומתו, שושנה דווקא חושבת שהאלימות בהפגנות אינה נובעת מכעסם של בני העדה. "אנחנו מנסים להעביר את המסר שלנו, הבעיה היא שהמשטרה מעדיפה שהמסר שייצא מההפגנות הוא האלימות, וזה לא נכון. המשטרה דוחפת אותנו לאלימות כדי שהיא תוכל לתייג אותנו כאלימים", הסבירה.

מפגין נוסף אמר בצער כי לדעתו המחאה רק תחריף. "באנו מיואשים ויצאנו מיואשים, השוטרים פעם אחר פעם משתמשים באלימות מופרזת, תראה איך הם הגיעו לכאן היום, תראה כמה נשק כמה כוחות. גם במחאת הקוטג' היו כל כך הרבה שוטרים?".