מחאת בני העדה האתיופית מתחדשת: מאות יפגינו בת"א

בעדה האתיופית זועמים בעקבות החלטת היועץ המשפטי לסגור את התיק הפלילי נגד השוטר שתועד כשהוא מכה את החייל דמאס פקדה. במסגרת חידוש המחאה, צפויים רבים מבני העדה להתכנס במחלף עזריאלי ולפתוח בצעדת מחאה לכיוון כיכר רבין

מחאת בני העדה האתיופית בת"א (יעקב קרצ'ין)

 בני העדה האתיופית צפויים להפגין היום (שני) בתל אביב, בעקבות החלטת היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שלא להעמיד לדין את השוטר שתועד מכה את החייל דמאס פקאדה בחולון. המקרה, שתועד על ידי מצלמות אבטחה ופורסם לראשונה בחדשות 2 Online, הצית את מחאת בני העדה שהתפשטה בשבועות האחרונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מארגני המחאה מעריכים כי מאות משתתפים יגיעו להפגנה. המפגינים נערכים להתכנס במחלף השלום ומשם הם מתכוונים לצעוד לכיוון כיכר רבין. בעקבות ההפגנה צפויים שיבושי תנועה במרכז תל אביב ובאזורים בהם תיערך הצעדה.

בשבוע שעבר הודיע וינשטיין כי בחר לאמץ את המלצת פרקליט המדינה והמחלקה לחקירות שוטרים, לפיה יש לסגור את תיק החקירה הפלילי שנפתח בעניינו של השוטר החשוד. למרות החלטת היועץ המשפטי לממשלה לסגור את התיק, הוחלט על פי קביעת המחלקה לחקירות שוטרים להעביר את העניין למחלקת המשמעת של משטרת ישראל, שתבחן במישור המשמעתי את התנהלות השוטר באירוע.

"לאחר שהשוטר ביקש מהחייל שוב ושוב לעזוב את המקום בגלל חפץ חשוד והחייל נמנע לעשות כן, הפעיל השוטר כוח ממשי כדי לפנותו, בתגובה היכה החייל את השוטר באגרוף", כך נכתב בנימוקו של וינשטיין לסגירת התיק.

החלטתו של היועמ"ש התקבלה בזעם בקרב בני העדה האתיופית ובקרב מנהיגי המחאה. "כל ממשלת ישראל ומשטרת ישראל לא שמה עלינו, ניסתה להשתיק אותנו", אמרה ענבר בוגלה, ממובילות המחאה בשיחה עם חדשות 2. "אפילו לדרישה הכי בסיסית שלנו הם לא נענו, שזה העמדת השוטר לדין. זה רק מוכיח לנו עד כמה הם לא שמים על קהילה שלמה".

"ההחלטה של היועץ המשפטי פשוט שערורייתית", אמרה פנינה תמנו שטה, לשעבר ח"כית במפלגת יש עתיד. "לראות שוטר שהוא מכה לעיני כל מדינת ישראל. בסופו של דבר גם השוטר שניסה להפיל את התיק על אותו חייל מסכן, ועדיין אנחנו יוצאים עם תוצאה כל כך בזויה, כל כך הזויה".