מיוחד: המקומות שיכשילו אתכם בטסט

כמעט כל מי שעבר מבחן נהיגה בחולון מכיר את הסיפורים על הדמעות שזלגו בגלל "כיכר קוגל". אבל לא רק שם. הדרך לרישיון עוברת לא פעם דרך מכשולים מבלבלים. אז מה אפשר לעשות? שאלנו מורי נהיגה ברחבי הארץ אילו כבישים או צמתים עלולים להכשיל אתכם, ואספנו מהם טיפים

רבים מכירים את הרגע המלחיץ הזה: לוקחים שיעורים, משננים תמרורים ורמזורים, מניעים את המכונית ואז יוצאים אל הכביש - בתקווה לקבל את רישיון הנהיגה הנכסף. אלא שלפעמים ההצלחה ב"טסט" עוברת דרך מכשולים מבלבלים, או כמו השם שזכו לו - "כיכרות הדמעות". אם תשאלו בחולון, סביר להניח שדורות רבים של תלמידי נהיגה יספרו לכם על כיכר קוגל. אבל ברחבי הארץ, מצפון לדרום, ישנם אתרים נוספים שיכולים לסכל את החלום. אז איפה תמצאו אותם ואיך תתמודדו עם האתגר? אספנו עבורכם טיפים ממורי נהיגה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נהריה

המיקום: פינת רחוב גלעד עם רחוב יחיעם

הבעיה: כביש צר ובעייתי עם שדה ראייה מוגבל, בתוך עלייה שהיא קשה לביצוע. אין הרבה נתיבים ואנשים מתעלמים מחוקי החנייה, חונים על נתיב הנסיעה ומפריעים לרכבים העוברים.

הטיפ של מורה הנהיגה אייל דהן: להתכופף עם הגוף קדימה ולגלוש עם הרכב.

חיפה

המיקום: מעגל תנועה בשדרות בן גוריון

הבעיה: מעגל תנועה בעל שני נתיבים, עומס של הולכי רגל והרבה נסיעות של כלי רכב. ה"טסטרים" מבקשים במבחן הנהיגה לבצע במעגל התנועה פרסה ולהיכנס לרחובות פנימיים, ובגלל הולכי הרגל הרבים באזור זה בעייתי.

הטיפ של מורה הנהיגה מאיר: תכנון נכון של הנסיעה.

טבריה

המיקום: היציאה מהמושבה מצפה, צומת פוריה בכניסה לטבריה

הבעיה: שדה ראייה מוגבל ביציאה לצומת פוריה, כביש סואן שמצריך מהנהג לצאת עם החלק הקדמי של הרכב ואז לגלוש פנימה.

הטיפ של מורה הנהיגה אורן: להמתין עד שהכביש יהיה ריק לגמרי. 

נצרת

המיקום: כביש 75, ליד מרכז הקניות הגדול

הבעיה: עומסי תנועה כבדים והמוני אנשים שיוצאים ממרכז הקניות, מקשים על התלמיד להשתלב במעגל התנועה בעל שני הנתיבים. בנוסף קיימים סימונים במעגל התנועה שלא רואים אותם ונהגים עוברים מנתיב לנתיב בלי הבחנה.

הטיפ של מורי הנהיגה חוסאם מחמוד ואחמד קאסם: כדאי להתייחס למעגל התנועה כאל כביש חד סטרי דו נתיבי. בפנייה ימינה להישאר תמיד על הנתיב הימני.

חדרה

המיקום: צומת הרחובות הלל יפה וביאליק

הבעיה: על הכביש מסומנים חצים שמתירים נסיעה לכל הכיוונים, אך מכוניות שעומדות על הנתיב הימני מסתירות את החץ המורה נסיעה ימינה. על הרמזור הקיים בצומת אין חץ שמורה על נסיעה ימינה אלא רק ישר ושמאלה. בזמן מבחן, אם הנבחנים עומדים על הנתיב הימני ומבקשים מהם לנהוג ישר הם לא יכולים לעשות זאת, כי זה נתיב שפונה אך ורק ימינה. הנבחנים לא יידעו זאת כי הסימון על הכביש מוסתר.

הטיפ של מורה הנהיגה עמוס יואב: להסתמך על הזיכרון כי אין אפשרות אחרת. ללמוד בעל הפה את המקום.

כפר סבא

המיקום: צומת רחוב רוטשילד עם רחוב הכרמל

"כיכר המשקפיים" בכפר סבא (גוגל מפות)

הבעיה: שני מעגלי תנועה סמוכים זה לזה – "כיכר משקפיים", שני מעגלי תנועה שמשיקים אחד לשני והתלמידים לא מבינים מה לעשות כשהם נמצאים בין שניהם.

הטיפ של מורה הנהיגה יצחק בן אשר: בקטע המעבר בין שני המעגלים, קיים תמרור של מתן זכות קדימה. המודעות לנוכחות התמרור וההתייחסות אליו תעזור ותמנע בלבול. 

פתח תקווה

המיקום: צומת הנרייטה סולד, עם רחוב קיש

הבעיה: צומת עם שדה ראייה מוגבל - כשנכנסים לצומת ניתן לראות את התנועה רק מימין.

הטיפ של מורה הנהיגה מישל לוי, "בית ספר להישגים": להיכנס לאט לצומת, אפילו לעצור. להחליף מבטים מהירים ולהתקדם לאט.

תל אביב

המיקום: שכונת נאות אפקה, רחוב מנורה ואלתרמן

הבעיה: אנחנו קוראים לזה "קיר המוות" או "החומה" - קיר שמסתיר את הכביש בצומת בין שני הרחובות, מה שמגביל את שדה הראייה ויוצר קושי במתן זכות קדימה.

הטיפ של מורה הנהיגה אריה ברקוביץ': תרגול מרובה של חציית הצומת במהלך השיעורים.

חולון

המיקום: מעגל התנועה קוגל, "כיכר הדמעות"

הבעיה: מעגל תנועה בעל שלושה נתיבים. משתתפי הדרך האחרים שבכביש לא מצייתים לחוקים, נכנסים בעיתויים לא נכונים, לא אדיבים כלפי הנוסעים האחרים בכביש ולא נותנים זכות קדימה.

הנהגים הוותיקים נכנסים בנתיבים לא שלהם: לדוגמא, בנתיב ישר הם פונים שמאלה. בנוסף ישנם סימונים על הכביש במעגל התנועה, שמסבכים את התלמידים כי הם חייבים לנהוג לפי הסימון בעוד ששאר הנהגים על הכביש לא עושים זאת. 

הטיפ של מורי הנהיגה משה מור ועמי נמני: לא להשתמש בנתיב האמצעי כי אז קיים הסיכוי שיפלשו לנתיב הנסיעה. נסיעה ישר וימינה - מהנתיב הימני, נסיעה שמאלה - לנהוג בנתיב השמאלי. 

רחובות

המיקום: רחוב בילו ליד מרכז הקניות.

הבעיה: מעגל תנועה בעל שני נתיבים והולכי רגל מכל הכיוונים, שמגיעים מכיוון השוק והקניון. התלמידים מתחילים שם את הטסט והם נורא לחוצים.

הטיפ של מורה הנהיגה דויד ביטון: להירגע!

ירושלים

המיקום: רחוב גנרל פייר קניג, פינת התנופה ליד משטרת מוריה

הבעיה: מעגל תנועה מורכב ובעל שני נתיבים. הנוסעים הוותיקים בכביש, שנוהגים באזור ביום יום, לא מצייתים לחוקי התנועה, לא נזהרים וחותכים נתיבים. התלמיד שנמצא במבחן הנסיעה ונמצא בעין הבוחנת של הבוחן מתקשה לעיתים לנהוג בהתאם לנהגים שלא מצייתים לחוקים.

הטיפ של מורי הנהיגה בועז דוידיאן ושאול חבאז: לציית לחוקי התנועה, לנהוג בנתיב שהכי קרוב ליציאה שלך.

שדרות

המיקום: החיבור בין דרך העלייה לכיוון מנחם בגין

הבעיה: צומת עמוס, נהגים נוסעים מהר והפנייה שמאלה היא קשה.

הטיפ של מורה הנהיגה אבי קולב: לחכות שאין תנועה ולצאת לאט מהצומת. 

באר שבע

המיקום: רחוב המוריה עם רחוב ביאליק

הבעיה: בפנייה שמאלה שדה הראייה מוגבל והמכוניות מגיעות מהר לצומת - חייב להיות בו מעגל תנועה.

הטיפ של מורה הנהיגה יצחק דמרי: לזכור את המקום כבעייתי וליישם את הנלמד בשיעורי הנהיגה.

דימונה

המיקום: רחוב הרצל ליד מיון קדמי מיראז'

עצי הדקלים מגבילים. דימונה (גוגל מפות)

הבעיה: שטח הפרדה בנוי עם גדר בצבע חום ועצי דקלים שמגבילים את שדה הראייה. כשמגיעים לצומת טי, מגיעים מכביש דו סטרי ופונים שמאלה לחד סטרי - ברגע שמגיעים לצומת, הברזלים החומים של הגדר הופכים למקשה אחת שמגבילה את הראיה על כלי הרכב שמגיעים מצד ימין. 

הטיפ של מורה הנהיגה איציק אסולין: קיים במקום תמרור תן זכות קדימה, יש לעבור להילוך ראשון ובמצב של גלישה להסתכל לאט אם מגיעים רכבים ולהיכנס לצומת.

אילת

המיקום: הכניסה לעיר אילת, מרכז העיר

הבעיה: בתקופת החגים ובמהלך הקיץ יש עומס בתנועת כלי הרכב בעקבות המבקרים הרבים בעיר. תלמיד שעשה את לימודי הנהיגה שלו בעיר שקטה ולא עמוסה, יגלה קושי קל לנוכח התרבות כלי הרכב על הכביש.

הטיפ של מורה הנהיגה רמון יוסי: סבלנות.