במקום מסיבות חוף במקסיקו: שכיבות סמיכה, מדים וחילוץ פצועים

40 צעירים מארה"ב עזבו לכמה ימים את הקולג' והמשרדים והחליפו את החליפות במדי צה"ל. במסגרת פעילות מיוחדת של פרויקט תגלית הם עברו קורס מזורז לחילוץ פצועים תחת הריסות וגם ירדו לשכיבות סמיכה: "עד עכשיו השרירים שלי תפוסים"

רייזל כהן

בזמן שחברותיה בילו במסיבות בחופי קנקון שבמקסיקו, ניצלה רייזל כהן את ה-Summer break שלה בצורה מקורות ושונה יותר. הצעירה בת ה-18 מניו יורק, שרק סיימה את שנתה הראשונה בקולג', הגיעה לישראל לקחת חלק בפעילות מיוחדת של פרויקט תגלית, במהלכה עברה חוויה צבאית מקוצרת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יחד עם 40 צעירים נוספים בני 18-26 מרחבי ארה"ב עלתה רייזל על מדים, עברה תהליך חיול, אכלה מנות קרב ולמדה כיצד לחלץ לכודים מתחת להריסות ולהעניק עזרה ראשונה בקורס מזורז בבסיס פיקוד העורף.

"לראשונה בחיי אלא גם לחוות טעימה מהשירות בצה"ל אליו מחויבים ישראלים בני גילי. מתוך רצון להזדהות איתם, במיוחד אחרי מבצע צוק איתן, הרגשתי צורך להגיע לכאן, להכיר חיילים ולקחת חלק בפעילות בבסיס צבאי", היא מסבירה.

"עד עכשיו השרירים שלי תפוסים"

"הפעילות שחוויתי כאן שונה מאוד מחיי היום-יום שלי. בתור התחלה אני ממש לא רגילה ללבוש מדים! אני עובדת כעוזרת של יועץ תעסוקתי בחברה גדולה בניו-יורק, ולרוב לובשת חליפות ומשתתפת כל היום בפגישות ברחבי ניו-יורק. החום הישראלי ולבישת המדים היו מאוד מאתגרים עבורי, אני חושבת שהצלחתי לחוש על בשרי מה חיילים מרגישים במהלך שירותם".

גם ללוח הזמנים הצפוף ולמשמעת היה עליה להסתגל: "אני לא רגילה לקבל הוראות כל היום מה לעשות ומתי, כפי שנהוג במסגרת צבאית. היה עלינו לציית לחוקים ולגלות אחריות רבה, דבר שממנו דווקא נהנתי. כאשר איבדתי את הכובע, המפקד שלנו נתן לי לעשות 20 שכיבות סמיכה... עד עכשו השרירים שלי תפוסים. אחרי שחוויתי זאת, אני מצדיעה לכל מי שמשרת בצה"ל".

גם ישעיה בק, צעיר בן 24 מורמונט, לא ישכח את החוויה בקרוב. הצעיר שסיים לפני כשבועיים את התואר הראשון ללימודי שוק ההון בקולג', שוקל לעלות ארצה כדי להתגייס ורצה לטעום מהשירות הצבאי.

טעימה מהשירות הצבאי

"בחרתי להשתתף בקבוצת חילוץ והצלה כי רציתי לבלות בחברת חיילים ישראלים וללמוד מהם על ביטחון והגנה", הוא משתף.

"למרות שידעתי למה לצפות, הופתעתי לגלות כמה החוויה הזאת תהיה שונה מחיי הרגילים ואינטנסיבית. בתור התחלה, אני ממש לא רגיל לקום כל כך מוקדם בבוקר, לעמוד בזמנים ולישון עם עוד אנשים בחדר. למזלי הייתי כל כך עייף שזה כלל לא הפריע לי לישון.

"בחיי היום יום אני מבלה הרבה במסיבות עם חברים, מטייל בטבע ובעיקר עושה מה שעושה לי טוב. כאן הייתי צריך להתרגל למצב שמפקדים מכתיבים לנו לוח זמנים קפדני ולמעשה שלטו במעשינו".

"קבוצת חילוץ והצלה הינה קבוצה מיוחדת המתקיימת זאת שנה שלישית ברציפות, כחלק מתוכנית קבוצות נישה שמעניקות מעבר לסיור הרגיל בישראל חוויה עם ערך מוסף ונושא שנלמד", מציינים בתגלית. "המשתתפים בקבוצה השתתפו בסיור חינוכי, עלו על מדים ועברו קורס מזורז של חילוץ והצלה, במטרה ליצור כוח יהודי בינלאומי שיוכל להעניק עזרה במקרה הצורך ליהודים בתפוצות".