בלעדי | מנהל לעובד: "אתה אתיופי שחור!". האזינו

עובד במתקן של התעשייה הצבאית טוען כי נפגע על ידי אחד המנהלים במקום, שלדבריו כינה אותו בכינוי הגנאי ואף איים עליו: "עוד פעם אחת תגיד גזען וזה יהיה הסוף שלך בתע"ש". התעשייה הצבאית: המנהל הושעה. הקלטת השיחה בין השניים הגיעה לידי חדשות 2 Online

"תשאל את העובד השחור שלך". במילים אלה כינה מנהל מחלקת מחשוב באחד ממתקני התעשייה הצבאית עובד מחסן במקום - ישראלי ממוצא אתיופי. כשפנה למנהל וביקש שיתנצל על דבריו, התפלא האחרון למשמע הבקשה. אמש (חמישי) החליט אותו עובד שלא לשתוק ולהתעמת עם האיש. בהמלצת פרקליטו, עו"ד גיא אופיר, הוא הקליט את השיחה. בעקבות פניית חדשות 2 Online הושעה המנהל.

הסיפור החל כשבמהלך השבוע האחרון הגיע מנהל המחלקה למחסן שבו שהה העובד. הוא נשאל על ידי אחד הנוכחים האם דאג לתיקון מחשב מסוים, ואז השמיע את ההערה הפוגענית.

לידי חדשות 2 Online הגיעה הקלטת שיחה בין השניים

מנהל: שחור לא אמור לפגוע. אז מה אם אמרתי שחור? שחור לא צריך לפגוע. אם היית שמן הייתי אומר איפה הבחור השמן...זה אמור לפגוע? זה לא אמור לפגוע. זה שזה פגע אני מתנצל. מה אמרתי, שאתה שחור.

עובד: כן
מנהל: נו אז מה? אתה לא שחור?
עובד: אני ישראלי ממוצא אתיופי. אתה מקשיב למה שאתה אומר?
מנהל: אתה סתם רוצה להיעלב. אתה אתיופי שחור! לא קרה כלום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עו"ד גיא אופיר (יח"צ)

מנהל: אתה לא שחור? בוא תסתכל במראה. אתה שחור לא יעזור לך כלום. אתם עכשיו מנסים...כל האתיופים...גזענות, גזענות. זה לא גזענות. זה שאומרים עליך שחור זה לא גזענות.
המנהל לעובד אחר: לא משנה. איזה צבע הוא?
עובד אחר: שחור.
המנהל לעובד אחר: אם אני אומר "איפה הבחור השחור?", זה אמור לפגוע בו?
עובד אחר: לא יודע, חבר'ה....
מנהל: אתה לא שחור?
עובד: אני אתיופי ישראלי, לא קשור לשחור. מה שחור? העובד השחור שלך.

מנהל: אתה רוצה להיעלב? תיעלב, תאכל את הלב, תצא, תדפוק את הראש בקיר, תעשה מה שאתה רוצה. אני אומר לך מכל הלב שלא התכוונתי לזלזל בך, ואני לא מזלזל, ולא אכפת לי. אני הכי לא גזען שיש. הכי לא גזען שיש. אל תעצבן אותי. אל תעצבן אותי... אתה פוגע בי כשאתה קורא לי גזען, בסדר? זה גם פוגע בי. וגם את זה אני יכול לתבוע אותך, עוד פעם אחת תגיד גזען וזה יהיה הסוף שלך בתע"ש, סע, סע לשלום
עובד: אתה מאיים עלי?
מנהל: כן.

עו"ד גיא אופיר מסר כי "הכוונה שלנו היא למצות את הדין עם האדם הזה שהתבטא בצורה גזענית. הביטויים האלה לא צריכים לקרות וכנראה שבית המשפט צריך לומר את דברו. ההתבטאות הגזענית היא כזו שלצערנו הרב שגורה בישראל. חשוב שאנשים יעמדו על זכויותיהם, כי השינוי יתרחש רק אם אנשים יוציאו דברים החוצה כמו שאמר הלקוח שלי ולא יספגו את זה ויביטו לצד השני. צריך שבתי המשפט יאמרו את מה שצריך לומר כדי להרתיע את מי שממשיך להתנהג בצורה הזו. כנראה שאנשים לא הבינו מההפגנות שהיו מה שצריך להבין וצריך להפעיל אמצעי חינוך נוקשים יותר כלפי מי שמתבטא בצורה כזו".

תגובת התעשייה הצבאית: "העובד שפגע הושעה עד לבירור משמעתי, שיתקיים בהתאם לנוהלי החברה. החברה התנצלה בפני העובד שנפגע והביעה בפניו את הסתייגותה הקשה מהנאמר כלפיו. תעש, כחברה ביטחונית, בעלת זיקה לאומית, מעודדת ומבצעת העדפה לקליטת יוצאי העדה האתיופית. במסגרת זו, בשנים האחרונות נקלטו בחברה, למעלה מ- 70 עובדים שהינם בני העדה במגוון תפקידים לרבות הנדסה, ניהול ותפעול".

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv
הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני