למה שכב עוּבר מת 4 ימים בארגז? תיעוד

תושב ירושלים ביקש לקבור את העובר, שמת במהלך הפלה שעברה רעייתו בחודש השמיני להריונה. אלא שנציג קהילת ירושלים של חברה קדישא סירב לכך בשל העובדה שהמת בן פחות מחודש והדבר נוגד את ההלכה. אחותו של האב: "לא מתנהגים ככה". חברה קדישא: קהילת ירושלים איננה מאושרת לפי תקנות המשרד לשירותי דת לטפל בקבורת עוברים

יוסף בורנשטיין ורעייתו, תושבי ירושלים, איבדו את עוברם בהפלה ביום שישי האחרון. לכשביקשו להביא אותו לקבורה - נתקלו בסירוב מטעם קהילת ירושלים של חברה קדישא. יצוין כי לרוב, בבתי החולים קיימת חברה שתפקידה לאסוף את הנפלים ולטמון אותם - אך בני הזוג ביקשו לקחת עמם את גופת בנם ולקיים את טקס הקבורה בעצמם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לאחר העימות שתועד הושגה פשרה באמצעות מנכ"ל זק"א יהודה משי-זהב, המוכר היטב בעדה החרדית, והנפל ייקבר מחר בהר הזיתים על ידי חברה קדישא של העדה התימנית.

"האב הגיע לקהילת ירושלים בסנהדריה, שם הסבירו לו שיש מנהג שלפיו הורים לא משתתפים בקבורת נפלים ותינוקות עד לגיל חודש, מספר משי-זהב". אז היה נהוג כך, מכיוון שפעם היו מתים תינוקות רבים מאוד. באוגוסט בשנה שעברה עבר חוק שמאפשר גם קבורה בהשתתפות ההורים לעוברים, חלק מהחברות קדישא לא מאפשרות זאת, במיוחד בירושלים".

בתיעוד הקשה שצילם בורנשטיין נראה כי גופת התינוק הושמה בארגז קרטון כבר בבית החולים - אך בקהילת ירושלים של חברה קדישא סירבו לקבור אותו. "הייתה דרך אחרת לקחת את העובר", אמרה אחותו של בורנשטיין, אבישג, לחדשות 2 Online. "היה צריך לעשות את זה בצורה הכי מכובדת. לא מתנהגים בצורה הזו".

"ההתייחסות לכבוד המת הייתה בצורה הכי מחפירה שיש", היא הוסיפה. "לעומתם, זק"א סייעו לנו מאוד והצליחו לארגן את ההלוויה מחר".

מקהילת ירושלים של החברה קדישא נמסר: "בירושלים פועלות 13 חברות קדישא. חברה קדישא קהילת ירושלים איננה מאושרת לפי התקנות החדשות של המשרד לשירותי דת לטפל בקבורת עוברים ולכן לא יכלו העובדים לקבור את העובר. המשפחה הופנתה למי שמטפל בקבורת עוברים אך סירבה".‎

יצוין עוד כי על פי הנחיות משרד הבריאות, קבורת נפל תעשה ללא נוכחות משפחה. "במקרה זה יובא לידיעת המשפחה כי הקבורה תתבצע ע"י בית החולים מול החברה קדישא. להורי הנפלים תינתן האפשרות לדעת על מתחם הקבורה בלבד".