"לא מתבייש, זרקו אותי לכלבים"

בלעדי: השוטר שתועד מכה את בן העדה האתיופית, סרטון שהצית את מחאת העדה, מדבר לראשונה מול מצלמה. "רואים איך הוא דחף אותי ונטרלתי אותו כחוק", הוא אומר ומביע זעם על האופן בו שמע שהמפכ"ל הודיע על פיטוריו

לפני כחודש וחצי פורסם סרטון שבו נראה שוטר מכה חייל ממוצא אתיופי בחולון. הסרטון הצית את מחאת בני העדה האתיופית שהגיעה לשיאה בשתי הפגנות סוערות בירושלים ובתל אביב - הפגנות שהובילו לפציעתם של עשרות שוטרים ומפגינים. כעת, חודש לאחר שפוטר בפומבי, מתייצב השוטר י' לראשונה מול מצלמה ומוסר את גרסתו לאירוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"התחושות קשות, אני מרגיש שאין עם מי לדבר", הוא אומר. "אין אף אחד שיבוא לטובתי, לקראתי, שיבין באופן אובייקטיבי את כל מה שהיה". עם זאת, למרות הקשיים שעמם נאלץ להתמודד מאז התקרית, הוא לא מתחרט על מעשיו וטוען שגם בדיעבד לא היה נוהג אחרת. "אני יודע שפעלתי כחוק, אני לא מתבייש בשום דבר", הוא אומר.

עורכי דינו של השוטר, אורן בועז ואהרון רוזה, שלחו את הסרטון המדובר למומחי וידאו שהגדילו והאטו את הצילום ברגעים הרלוונטיים לאירוע. הושבנו את השוטר מול הסרטון וביקשנו ממנו לתאר את מה שעבר עליו.

"רואים שאני מסובב לו את האופניים ואז רואים את הדחיפה שלו", הוא מתאר. "דחיפה, דוחף שוטר בכתף. מיד הודעתי לו שהוא עצור, התחלתי בביצוע מעצר. זה ניסיון השתלטות חוקי לחלוטין לפי כל הנהלים של המשטרה. הייתי צריך לנטרל אותו, למנוע את הפגיעה שלו בי".

"אף אחד לא הודיע לי שאני מפוטר"

לאחר פרסום הסרטון בחדשות 2 Online נפתחה חקירת מח"ש וזמן קצר לאחר מכן הודיע מפכ"ל המשטרה מול המצלמות על פיטוריו של השוטר. "שמעתי על הפיטורים מחבר ששלח לי הודעה", מספר השוטר. "אני פותח את הסרטון ורואה את המפכ"ל מודיע בפומבי שאני מפוטר. אף אחד מהמשטרה לא הודיע לי שאני מפוטר. קיבלתי את זה כרעם ביום בהיר".

"זרקו אותי לכלבים", הוא אומר על האופן שבו פוטר. "כל עניין הפיטורים שלי הרגיש לי באופן מאוד חד כמו תהליך פוליטי שהולך על פי דעת הקהל. בעצם לא היה כל קשר לעובדות של מהלך האירוע ושום קשר בכלל לחוק. אני חושב שהפוליטיקה נועדה לפוליטיקאים וראש ארגון, לדעתי, היה צריך לחכות למסקנות של המחלקה שמתעסקת בתיק".

החייל דמאס פקדה ורה"מ (חיים צח לע"מ)

עורך דינו של השוטר י', אהרון רוזה, מבהיר כי המטרה שלו כעת היא להשיב את השוטר לעבודתו. "אנחנו מתכוונים להילחם על חזרתו למשטרה", הבהיר. "עכשיו, בעקבות קבלת הסרט עם ההגדלות ועם ההילוך האיטי, הסרט הזה תומך לחלוטין בגרסת השוטר".

"אני לא גזען"

"גם אם הטריגר של ההפגנות היה האירוע, זה לחלוטין לא קשור אליי", אומר י'. "אני לא אדם גזען, אני מתעב אנשים גזענים. חשוב לי להגיד שישנה אפליה בישראל והייתי מודע אליה, אבל הקישור שעשו ביני לבין האירוע שלי לבין כל המחאה המוצדקת של בני העדה הוא לחלוטין לא נכון. אני מרגיש שכל הקושי של עדה שלמה נפל על כתפיים של אדם שלא קשור לזה".

גם אם האלימות שהפעיל השוטר לא נבעה ממקום גזעני או מפלה, הסרטון הזה היה הזרז, המפתח לתיבת הפנדורה שבתוכה, במשך שנים, הצטברו תחושות קשות של אפליה, גזענות ותסכול. גם אם במח"ש הוחלט כי השוטר פעל כראוי, זה לא יהפוך את הכעס של בני העדה לפחות מוצדק.