אושר בספרד: אזרחות לצאצאי יהודים שגורשו

החוק יאפשר להם לקבל דרכון ספרדי ולהיות בעלי אזרחות כפולה. אלא שלא כל מי שמוצאו ספרדי ושם משפחתו מעיד על כך זכאי לאזרחות המיוחלת ומתברר כי מדובר בתהליך יקר מאוד ומורכב למדי שעלול לקחת שנתיים. אז מהי הפרוצדורה? כל הפרטים

אושר בספרד: אזרחות לצאצאי יהודים (חדשות 2, רויטרס)

הפרלמנט במדריד אישר היום (חמישי) באופן סופי את החוק למתן אזרחות לצאצאי היהודים מגורשי ספרד ב-1492 - מהלך שמאפשר להם לקבל דרכון ספרדי ולהיות בעלי אזרחות כפולה. "החוק הזה אומר המון על מה שהיינו בעבר ומה שאנחנו רוצים להיות בעתיד - פתוחים, מגוונים וסובלניים", אמר שר המשפטים הספרדי רפאל קטאלה. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מי זכאי לאזרחות ספרדית?

מי שהוכיח את הקשר שלו למגורשי ספרד, בעל שליטה מספקת בשפה הספרדית, מי שעמד בתחקיר שנערך על ידי נוטריון ספרדי, עבר בהצלחה מבחן על החוקה הספרדית ותרבותה ומי שאינו בעל עבר פלילי קשה.

מהם התנאים שהשתנו מאז ההכרזה הראשונית של ממשלת ספרד?

בחוק שהתקבל ישנן מספר דרישות חדשות אשר מייקרות ומקשות על תהליך קבלת האזרחות, בהן חובת אישור יהדות מטעם נשיא הפדרציה של הקהילות היהודיות בספרד. מדובר בדרישה שצפויה ליצור צוואר בקבוק למתן אישורים ולייקר משמעותית את התהליך. הדרישה החדשה צפויה לשמש פתח לדרישות שונות ומשונות - בהן דרישות כספיות ולהוכחות נוספות לקשר למוצא הספרדי.

בנוסף, כל בקשה לאזרחות תיחקר על ידי נוטריון ספרדי. ככל הנראה שלא תהיה חובה שמבקש האזרחות יגיע לחקירה בעצמו, והוא יוכל לשלוח עורך דין ספרדי מקומי במקומו. הדרישה מוסיפה עלות נוספת - בין אם בצורך לטוס לחקירה בספרד ובין אם בתשלום שכר טרחה נוסף לעורך דין.

קבלת תרגומים שאושרו רק על ידי "מתרגם מושבע" - בשל מיעוט המתרגמים בעלי הרשאה זו (בישראל לדוגמא יש רק אחד כזה), מדובר בעלות נוספת שמייקרת את התהליך בכמה מאות שקלים לכל מבקש.

על מבקשי הדרכון יש להוכיח שליטה בשפה הספרדית ולעבור מבחן. בנוסף, עליהם לעבור בחינה בהיסטוריה ותרבות על החוקה וההיסטוריה הספרדית.

על המבקש לשלוט בשפה הספרדית ברמה A2 - רמה המקבילה לרמת שליטה של בוגר 3 יחידות בגרות באנגלית. כל מבקש, למעט מי שמגיע ממדינה דוברת ספרדית, חייב לעבור בחינת שליטה בשפה הספרדית במכון סרוונטס. למי שמגיע ללא כל ידע או ידע בסיסי בלבד בשפה הספרדית, קורס לימוד שפה של 180 שעות אמור להספיק.

כמה אמור ההליך כולו לעלות?

העלות כוללת שכר טרחת עורכי דין בארץ ובספרד- מדובר על שכר טרחה שמתחיל ב-800 יורו ויכול להגיע גם למעל 3,500 יורו.

בנוסף, אגרת בדיקת הקהילה היהודית תעמוד כנראה על 500 יורו. סכום האגרה שממשלת ספרד גובה על הטיפול בבקשה טרם פורסם. על פי החוק, יש צורך בתרגומים שנערכים על ידי "מתרגם מושבע", מעמד שונה ממתרגם רגיל. עלותו של כל תרגום שכזה יכולה לעלות כמה מאות שקלים למסמך.

עלות נוספת היא לנוטריונים ואפוסטילים - עלות שצפויה לעמוד על כ-1,000 שקלים, אולם הדבר שונה בכל תיק ותיק. לעתים, יש גם צורך בחוות דעת גינאולוגית המוכיחה את הקשר לגירוש. עלות חוות הדעת תלויה במומחה ובמקרה - ועולה בדרך כלל כמה אלפי שקלים.

עלות הבחינה בספרדית שעל כל מבקש לעבור במכון "סרוונטס" עולה כ-300 שקלים, והוצאות כספיות נוספות הן על משלוחים, כרטיסי טיסה וכדומה.

מהם שמות המשפחה שיהיו זכאים לדרכון?

שם המשפחה אינו תנאי מספיק וגם לא מהווה תנאי הכרחי לקבלת אישור הקשר למגורשי ספרד ולאזרחות. מדובר בסממן נוסף להראות קשר לתרבות הספרדית הייחודית. יש כששת אלפים שמות משפחה בעלי קשר ישיר לספרד, שחלקם מפתיעים. הידועים בהם הם שמות משפחה המציינים ערים בספרד בהם: טולדנו, טולדו, קורודובה, סביליה ועוד.

עם זאת, יש שמות משפחה רבים נוספים שזכאים: אזולאי, אבוהב, אלעזר, ברוך, קוסטה, עזורה, ברמלי, דנון, בן עזרא, חביב, בן חביב, ישראל, בן ישראל, ברזילי, בן חמו, בן נעים, בן חיים, בנבנישטי, בלום, בלוך, כרמי, כרמון, קארו, ג'אן, אפרתי, פחימה, פררה, גבאי, גביזון, גונזאלס, היימן, ישראל, יהושע, קמינסקי, קקון, לוי, כהן, לוריא, לופז, לוגסי, לאזמי, לוצי'אנו, מדנס, מדינה, לובטון, מאיר, משיח, מצגר, מויאל, מורן, רמירז, סבאח, סלומון ועוד.

מה מעניקה האזרחות הזרה?

לא סתם יש מאות אלפי ישראלים בעלי דרכון זר ועוד מאות אלפים שמשתוקקים לה. האזרחות הספרדית הינה אזרחות אירופאית - וכתוצאה מכך, המחזיק באזרחות זכאי לזכויות של אזרחי מדינות האיחוד האירופאי ובהן אפשרות לקבלת דרכון אירופי, המאפשר ויזה אוטומטית לארה"ב ואפשרות כניסה למדינות אליהן קשה או בלתי אפשרי להיכנס עם דרכון ישראלי.

עוד מקנה האזרחות לימודים חינם במוסדות אקדמאיים על פי קריטריונים המשתנים בחלק ממדינות האיחוד, יתרונות ברכישת עסקים ונדל"ן בספרד, אישור שהייה ועבודה בכל מדינות האיחוד, תנאים סוציאליים בכל מדינות האיחוד, זכות הצבעה למוסדות הנבחרים על פי חוקיה של אותה מדינה והקלות לקבלת מימון מבנקים אירופאיים.

לכמה זמן הדרכון/אזרחות תקפים?

האזרחות הינה לכל החיים. הדרכון הוא בעל תוקף של מספר שנים, כמו הדרכון הישראלי. האזרחות לא עוברת גם לילדים.

מה עדיף: דרכון ספרדי או דרכון פורטוגלי?

החוק החדש בספרד מקל בדברים מסוימים על צאצאי מגורשי ספרד בקבלת האזרחות והדרכון הספרדיים. עם זאת, קיימת חלופה קרובה ואפילו טובה יותר לאזרחות המיועדת לאותה אוכלוסיה כמעט - בפורטוגל השכנה. רבים מיהודי ספרד גורשו גם מהמדינה הזו. במרבית המקרים, בקשה לאזרחות פורטוגלית הינה קלה וזולה יותר - וגם במקרה זה מדובר בדרכון של האיחוד האירופי ואין כל הבדל ביניהם.

את התשובות סיפק עו"ד אדם ידיד ממשרד "דוד ידיד עורכי דין ונוטריון"