המבצע של דובדבן לאיחוד משפחתי

סמל עזרא מיחידת דובדבן, בן העדה האתיופית, מנהל זמן רב מאבק בכדי להעלות את אחיו ואחיותיו שנשארו באתיופיה לישראל. חבריו ליחידה, בשיתוף עם עמותת הבוגרים, נרתמו לסייע לו

"מקווה להשיב את אחיי", סמל עזרא (מיה שניידר)

כולם למען אחד: יחידת החי"ר דובדבן התגייסה למען אחד מלוחמיה, בן העדה האתיופית, וסייעה לו במאבקו להעלאת אחיו שנשארו באתיופיה. הסיפור המלא יפורסם בגיליון סוף השבוע של "במחנה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

סמל עזרא, שעלה לפני כעשור יחד עם הוריו ושתי אחיותיו, התגייס לשירות ביחידה המיוחדת. חמשת אחיו ואחיותיו הנוספים - נשארו במדינה המזרח-אפריקנית. מאז שעלה לארץ, משפחתו של עזרא מנהלת מאבק מתמשך בנושא שאליו נרתמו כעת גם מפקדיו ביחידה.

לפני כחודשיים טס עזרא לאדיס אבבה, לאחר שעמותת בוגרי היחידה נרתמה לסייע לו וגייסה תרומות למימון הנסיעה. זו הייתה הפעם הראשונה שנפגשו עזרא והוריו יחד עם אחיו שנשארו באתיופיה. "הפגישה איתם שם הייתה מאוד מרגשת", שחזר. "חזרתי עמוס במחשבות שכל יום שעובר יכול לקרות להם משהו, והחלטתי לא לוותר ולהילחם בשבילם. אחרי עשר שנים כלום לא השתנה וזה מרגיש ששמים עלינו פס".

עזרא ציין כי בביקורו באתיופיה פגש בפעם הראשונה באחייניו, בהם שלושה בנים של אחותו הגדולה. "היא סיפרה שאחד נפטר בלידה בגלל תנאים ירודים, זה יכול היה להיות אחרת".

"מקווה שאצליח להחזיר את אחיי"

מאבקו של עזרא להשבת בני משפחתו מאתיופיה החל לאחר שהשתתף במבצע איתורם של שלושת הנערים החטופים בקיץ שעבר, ואף סיכן את חייו במהלך "צוק איתן". הלוחם ביקש לפנות לגורמים האחראים במשרדי הממשלה בכדי שיסייעו לו בהשבת בני משפתו.

"כמי שמכיר מקרוב את תחושת האובדן הנוראית שגורמת ההפרדה בין הורים לילדים, הרגשתי רצון אדיר למצוא את שלושת הנערים החטופים ולהחזיר אותם למשפחותיהם. לצערי לא הצלחנו להחזיר אותם חיים, אבל אני מקווה שאת האחים שלי נצליח להחזיר", הסביר עזרא. "הרגשתי שהתחברתי לזה הרבה יותר מאחרים. זה נוגע בך. כמו משפחות הנערים, גם המשפחה שלי מופרדת".

בת-גלים שער, אמו של גיל־עד ז"ל שנחטף ונרצח באותו אירוע, נחשפה אף היא לסיפורו של סמל עזרא. "אחדות המשפחה היא ערך חשוב ואני מקווה שהרשויות המתאימות יפעלו בצורה הטובה ביותר ומתוך הרגישות המתבקשת", אמרה.