כך מפעילה המשטרה בני נוער כסוכנים סמויים בפיצוציות

הם עוד לא בני 18 וכבר משמשים כסוכנים סמויים של המשטרה. במסגרת פרויקט משטרתי מיוחד גויסו עשרות בני נוער בהתנדבות כדי לנסות ולצמצם את היקף צריכת האלכוהול ומכירתו לקטינים

י' רק בן 17 וכבר נלחם בתופעת צריכת האלכוהול בקרב בני גילו. במסגרת פרויקט משטרתי מיוחד עם בני נוער, נשלחים לפיצוציות סוכנים סמויים, שטרם מלאו להם 18, בכדי לרכוש משקאות אלכוהוליים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"רוב החברים שלי שותים אלכוהול, שותים בכל בילוי, יציאה", מספר הצעיר. "לפעמים הם מגיעים למצבים שהם לא צריכים להגיע אליהם. מצבים של אלימות, מצבים בהם הם מתבססים על המדרכה. ואלו בעצם המצבים אותם אנחנו מנסים למנוע".

עד היום הטילו במשטרה עמימות מוחלטת על הפעילות של בני הנוער האלה. לקראת החופש הגדול מאפשרת המשטרה ההצצה ראשונה לשיטות הפעולה כחלק מהפרויקט הסודי.

"לפעמים מרגשים תחושת לחץ, כי לא באמת יודעים מה הולך לקרות", מתאר י' את רגעי הפעולה. "חלק מהעסקים האלה יכולים להיות בבעלות של עבריינים, צריכים לבוא רגועים. רוב הפעמים הם מוכנים למכור בלי שום בעיה, ואפילו מדרבנים".

"לפעמים מרגשים תחושת לחץ" (י' בתחנת המשטרה)

י' כמו יתר חבריו הסוכנים נאלץ להתמודד עם דילמות מורכבות מחשש שיזהו אותו וינסו לנקום בו - לא רק מצד בעלי הפיצוציות אלא גם מצד חבריו. "לא סיפרתי לאף אחד", מספר י' על התחושות המעורבות ומוסיף: "אני מפחד שלא יבינו את זה, שינדו אותי, שירגישו שאני פוגע בהם".

באמצעות הפעילות הזו מקווים במשטרה לצמצם את היקף מכירת האלכוהול לקטינים, אך גם שם מבינים שללא הפעלה של תכנית חינוכית במקביל, מדובר יהיה רק בטיפה בים.