תיעוד: משדרגים - ומסכנים חיים

ימים ספורים לאחר שבת 3 נפגעה מאופניים חשמליים, החנויות עדיין ממשיכות למכור קורקינטים חשמליים בניגוד לחוק, שמסוגלים להגיע למהירות של 45 קמ"ש. משרד התחבורה מכיר את התופעה אך לא פועל נגדה, והתוצאה היא מקרים רבים בהם נפצעים הולכי רגל מפגיעת כלי התחבורה שנוסע על המדרכות

עד לא מזמן קורקינט היה צעצוע של ילדים, קטן וקומפקטי. כיום, ילדים ומבוגרים טסים על קורקינטים חשמליים במהירות אדירה. רק השבוע נער רכוב על אופניים חשמליים פגע בפעוטה בת 3 ופצע אותה. אף אחד לא קובע מדיניות או תקנות שיסדירו את השוק הזה והתוצאה - שוק פרוץ לגמרי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מתחת לאף של משרד התחבורה והכנסת, שעדיין לא התעוררו, עשרות חנויות מוכרות קורקינטים חשמליים גם לילדים קטנים. מתנדב בעמותת "אור ירוק" שהצטייד במצלמה נסתרת תיעד כיצד ניתן לקנות בקלות כלי רכב ממונע, שמסוגל להגיע למהירות גבוהה במיוחד של בין 40 ל-45 קמ"ש.

כשאין חוק ואין אכיפה דבר לא מרתיע את המוכרים ואת הקונים של הקורקינטים הממונעים. "אתה יודע כמה קורקינטים חשמליים יש ברחוב?", מספר מוכר של כלי הרכב בתל אביב. "אף אחד לא מדבר ולא עוצרים אף אחד".

גם הכלים שנראים תמימים כביכול, עוברים שיפורים שהופכים אותם דומים יותר לאופנוע מאשר לכל דבר אחר. במהירות של 45 קמ"ש לא פלא שבמקרה של תאונה הפציעות קשות. בחדר המיון בבית החולים איכילוב כבר התרגלו לקלוט את הפצועים.

משרד התחבורה: מכירת קורקינטים חשמליים - בלתי חוקית

"זה כלי מאוד מסוכן בצורה שבה מתנהלים איתו כיום", אומר פרופ' פיני הלפרין, מנהל חדר המיון בבית החולים. "אלה שרוכבים על האופניים האלה הרבה פעמים הם ילדים ובני נוער צעירים מאוד לא ממוגנים ללא קסדות נוסעים במהירות רבה לכן הפגיעה היא בכל חלקי הגוף, כולל פגיעות ראש קשות ופגיעות אורטופדיות קשות".

"משרד התחבורה חייב פעם אחת את התקנות סביב הכלי הזה", טוען מנכ"ל עמותת "אור ירוק", שמואל אבוהב. "פעם שנייה חייבים להגביר את האכיפה, גם בקרב המוכרים וגם בקרב הרוכבים, שנוהגים בצורה כל כך מסוכנת".

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה: "לאחרונה סיימנו לגבש תקן חדש לקורקינט החשמלי. משרדנו, בשיתוף עם המשטרה ומשרד הכלכלה, מבצע פעילות שוטפת נגד חנויות שמוכרות קורקינטים חשמליים בניגוד לחוק. בשנים האחרונות גם הוגשו כתבי אישום רבים. על פי החוק, חל כיום איסור מוחלט על שימוש או מכירה של כל הקורקינטים החשמליים, למעט קורקינט חשמלי שמשקלו עד 12 ק"ג, שהספקו עומד על 100 וואט ומהירות נסיעתו אינה עולה על 12 קמ"ש".