‫שוטר הזהיר מוחה: "תישאי באחריות"‬‎

בני העדה האתיופית צפויים לקיים מפגן מחאה בתל אביב. במשטרה, כך מתברר, החליטו לפנות לפעילים מרכזיים ולהזהיר אותם. האזינו לשיחה שבה קצין מזהיר את אחת הפעילות. המשטרה: "חלק מדו-שיח לקראת המחאה"

"כל המארגנים אחראים, גם את": היום (רביעי) צפויה להתקיים הפגנה נוספת של בני העדה האתיופית במרכז תל אביב, על אף שבמשטרה טוענים כי מדובר במחאה ללא אישור. בשיחה שהגיעה לידי חדשות 2 Online נשמע שוטר מזהיר את אחת הפעילות כי היא עלולה לעמוד לדין אם יהיו הפרות סדר - למרות שהיא טוענת כי היא אינה אחת המארגנות של ההפגנה המתוכננת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנחנו מן הסתם עוקבים אחרי כל ההתנהלות שלכם – אני שואל עוד פעם אם אתם רוצים להגיש בקשה מסודרת, כי במידה ולא ואתם תגיעו זו הפגנה לא חוקית אתם תישאו באחריות פלילית", אמר קצין אג"ם ממחוז תל אביב לענבר בוגלה, שהשיבה לו: "מי יישא באחריות פלילית, עדה שלמה?".

השוטר הדגיש כי האחראים למעשים פליליים הוא "מי שמארגן את זה ואת בין המארגנים". בוגלה השיבה לו כי אין מארגן אחד למחאה, אלא "עדה שכואב לה מהבטחות, יש עדה שלמה שמפרסמת בפייסבוק בגלל עוול של 30 שנה".

הקצין לא התרשם מדבריה והדגיש: "בשורה התחתונה מי שמבין המובילים זו את ואת תשאי באחריות פלילית, כרגע אתם אמורים להגיע מחר בלי אישור ולבצע הפגנה לא חוקית".

המשטרה: השיחה היא חלק מדו-שיח עם המארגנים לגבי המחאה

ענבר השיבה כי היא רשאית למחות ולהפגין: "אני לא יודעת למה אני צריכה אישור להגיע לעזריאלי ולהגיד שכואב לי ונמאס לי, זו זכותי המלאה". השוטר סיכם את שיחת הנזיפה ואמר: "אני מודיע לך שבמידה ויהיו שם הפרות סדר ויירדו לכביש אתם תישאו באחריות הפלילית – כל המארגנים שאת ביניהם".  

בוגלה טענה בשיחה עם חדשות 2 Online כי המשטרה "מנסה להשתיק אותנו, לא משנה מה. יש פה קהילה שלמה שמארגנת, לא אני". לדבריה, היא סובלת "הטרדה של המשטרה על בסיס יומי, כל היום מתקשרים ממשטרת ישראל והוא אומר לנו שאנו תחת מעקב. זה לא נקרא להיות חופשי בארצנו". בוגלה הסבירה כי דברי הקצין לא ימנעו ממנה להפגין: "אני אמשיך למחות את הכאב".

ממרחב ירקון נמסר בתגובה: "כפי שאפשרנו בשבועות האחרונים קיומן של מחאות, אנו עומדים כעת לפני מחאה נוספת. למרות שטרם הוגשה בקשה לקיומה, הנחה מפקד מרחב ירקון לקיים דו שיח עם מארגניה ולציין באוזניהם על האפשרויות שעלולות להתרחש מקיומה של מחאה בלתי חוקית כדוגמת הפרות סדר פגיעה בסדר הציבורי, וחסימת צירי תנועה מרכזיים".

"אנו מבקשים להדגיש כי מטרת הגשת הבקשה נועדה לשמירת שלום הציבור וביטחונו האישי. חשוב לזכור כי תפקידה של המשטרה לאזן בין הזכות להפגין לבין הפגיעה באינטרסים הנוגעים לשמירה על שלום הציבור. מהידוע לנו עד עתה, בכוונת המפגינים להפר את הסדר, ליידות אבנים ולהתעמת עם השוטרים".