האסון בהפלגה: "פגעו ביקר מכל"

הרופאים נאבקים על חייה של לירן יפרח בת ה-5, שנפגעה אתמול אנושות לאחר שהסירה בה שטה עם משפחתה התהפכה סמוך לנמל יפו. סבתה צבריה טובל בת ה-60 נהרגה בתאונה. אביה של הילדה מתפלל לשלומה כל העת מחוץ לחדרה בבית החולים ומאשים את בעל הסירה ברשלנות: "הוא אפילו לא ירד לעזור להן"

אתמול (שלישי) בשעות אחר הצהריים יצאו בני משפחת יפרח מיבנה לשוט בסירה מנמל יפו. ההפלגה, שהייתה אמורה להיות חלק מבילוי משפחתי ביום הבחירות, הסתיימה באסון לאחר שכלי השיט התהפך הרחק מהחוף. לירן יפרח בת ה-5 וסבתה, צבריה טובלי בת ה-60, נלכדו מתחת לסירה וטבעו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במשך דקות ארוכות פעלו צוותי החילוץ להוציא את הילדה ואת סבתה מתחת לסירה ואז העבירו אותן לחוף. צוותי מד"א שהמתינו בנמל ביצעו בהן פעולות החייאה ממושכות, ופינו אותן לבית החולים וולפסון בחולון.

כעבור מספר שעות הלכה לעולמה טובלי בת ה-60. מצבה של לירן בת ה-5 ממשיך להיות קריטי והרופאים נלחמים על חייה. הקברניט, תושב תל אביב, נעצר אתמול בחשד לגרימת מוות ברשלנות והיום הובא לדיון בהארכת מעצרו בבית המשפט.

הסירה שהתהפכה, אתמול (שרגא קורצוג)

"לבדוק את המחדל"

עינב, אמה של לירן, הייתה יחד עם בתה ואמה בעת ההתהפכות. מנור, אביה של הילדה, ממתין כל העת מחוץ לחדר שבו היא מאושפזת בבית החולים ומתפלל לשלומה של בתו. ליפרח טענות קשות כלפי משיט הסירה, שלטענתו פעל ברשלנות. "אני רוצה שיבדקו את המחדל הזה", הוא אמר בזעם.

"אתמול הלכתי לעבודה והמשפחה של אשתי החליטה לנסוע ליפו לטיול", שיחזר האב. "שמענו בחדשות שסירה התהפכה ביפו ושעושים החייאה על ילדה בת 5".

לירן יפרח יחד עם אביה מנור

"מה שאני יכול לבקש זה שכל עם ישראל יתפלל על הילדה שלי", הוסיף יפרח. "זה היה נגמר אחרת אם הייתי שם. שיבדקו אם הייתה רשלנות. כשאני אגמור את הבלגן שלי פה אני ארדוף את בעל הסירה".

חגורות ההצלה לא הועילו

יפרח סיפר כי בתו היא ילדה פעלתנית, חזקה וחכמה וכי בעל הסירה פגע לו ביקר מכל. "אני רוצה שהיא תחזור להיות איך שהיא הייתה", אמר בעצב. "הבנאדם פה (בעל הסירה) נהג ברשלנות ואפילו לא ירד לעזור להם. אני לא יודע מה היה שם אבל מישהו צריך לחקור את זה. הרופאים אומרים שהמצב קטסטרופלי".

מאמצי החילוץ בנמל יפו (דוברות משטרת ת"א)

האב הוסיף כי בעת ההתהפכות היו ללירן ולסבתה חגורות הצלה, אך מאחר ונלכדו מתחת לסירה הן לא הועילו. "היו להן חגורות הצלה איך שהן נכנסו למים", ציין. "הם נלכדו מתחת לסירה. הייתי רוצה פשוט להיות שם. שזה לא יקרה לאנשים אחרים שיחקרו את זה לעומק למה דבר כזה קורה".

ד"ר ציון חורי, מנהל טיפול נמרץ ילדים בבית החולים וולפסון, עדכן הבוקר על מצבה של לירן. "אחרי החייאה ממושכת וכתוצאה מהטביעה אנחנו מתמודדים עם חוסר יכולת להעריך את המצב הנוירולוגי שלה", הסביר הרופא. "היא גם פיתחה מחלת ריאה ממש קשה שיהיה קשה לשקם. כרגע היא מונשמת במכשיר הנשמה מיוחד. לפי הסטטיסטיקות, מצבה מאוד לא טוב, היא טרם יצאה מסכנת חיים".

לפניות לכתב: AzriA@ch2news.tv