חם שם בחוץ: "הטמפרטורה - כמו על השמש"

אודי מאילת העביר את המשרד לים: "תנאים קיצוניים", קיגן המציל מחוף הילטון קורא: "בואו לים", איציק מקיבוץ גלגל מאשר: "חם מאוד", יאיר מב"ש מצטנן במזרקה ובספארי מחלקים קרטיבים לחיות. דיווח מהמקומות החמים בישראל

הטמפרטורות מגיעות היום (רביעי) לשיא של עשרות שנים לחודש מאי והשרב הכבד מורגש בכל רחבי הארץ. תושבים בכמה מהמקומות הכי חמים בישראל מספרים איך זה מרגיש וכיצד אפשר להתמודד: "מישהו לחץ על המיקרו שם למעלה והטמפרטורה עפה על הסקאלה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מידות החום החזויות: בקצרין 38 מעלות, בחיפה 40, בבית שאן 43, בתל אביב 43, באשקלון 37, בירושלים 38, בים המלח 43, בבאר שבע 43, במצפה רמון 38 ובאילת 45.

איציק אדרעי מקיבוץ גלגל שבבקעת הירדן סיפר לחדשות 2 Online: "אנחנו נמצאים במקום הכי נמוך בעולם - 400 מטר מתחת לפני הים - בחבל ארץ מדברי ויפה. כמו שכולכם יודעים - חם. חם מאוד. החוכמה פה היא להסתגל לחום, אבל אנחנו לא מאמינים שיש אנשים שיכולים להתרגל לזה".

קרטיבים לבעלי החיים בספארי (ספארי רמת גן)

"הטמפרטורה כרגע - 200 אלף, קרוב לפני השטח של השמש. בתנאים כאלה קיצוניים אין לנו מה לעשות אלא להעביר את המשרד לים", אמר אודי אדרי מאילת, לא לפני שצינן את ראשו במים הקרירים. דני שמש מטבריה הוסיף גם הוא בבדיחות הדעת: "מישהו לחץ על המיקרו שם למעלה והטמפרטורה עפה על הסקאלה. 40 מעלות והקצב רק עולה. מעניין מה יהיה בהמשך היום".

"גם אצלנו בבאר שבע חם מאוד", דיווח יאיר נגיד, תושב העיר, שהמשיך וסיפר כי התושבים "יוצאים החוצה אל המזרקות שיש לנו די הרבה בעיר הזאת. בקיצור, כיף חיים". גם קיגן המציל מחוף הילטון בתל אביב קורא לציבור לבוא ולצנן עצמו במים הקרירים: "בואו לים, אין כמו תל אביב, זה גן עדן!"

גם בספארי שברמת גן מנסים לגונן על בעלי החיים מפני השמש הקופחת. חגית הורוביץ, דוברת הספארי, אמרה: "בחוץ בערך 40 מעלות, ואנחנו משתדלים להקל על בעלי החיים שלנו ולעשות להם הכי כיף שאפשר ביום כזה עם ארטיקים ומים".

מחשש להתפשטות שריפות: 600 כבאים בכוננות, במד"א ערוכים

מוקדם יותר היום הצליחו 20 צוותי כיבוי, בסיוע מטוסים, להשתלט על שריפת יער גדולה באזור בית שמש. בתל מונד התפשטה שריפה לבתי מגורים שניזוקו קשות. לא היו נפגעים. ביישוב סלעית בשומרון פועלים צוותי כיבוי לכבות שריפת קוצים. ברכבת ישראל אומרים כי בשל עומס החום הכבד והתחממות המסילות, הוגבלה זמנית מהירות הרכבות ל-80 קמ"ש בכל הארץ. בעקבות זאת, יחולו עיכובים בתנועת הרכבות.

ככל הנראה, השריפה בתל מונד התחילה כשריפת קוצים והתפשטה לבתי מגורים ברחוב הגולן. האש גרמה לפיצוץ בלוני גז בחלק מהבתים, שניזוקו קשות. למרות הנזקים, הושגה לבסוף שליטה על האש. שוטרי תחנת שדות עוסקים בבידוד הזירה אך טוענים כי מוקדם לקבוע מה גרם לפרוץ השריפה.

אנשי מד"א ערוכים היום בכוננות מיוחדת בשל השרב הצפוי. "הצוותים שלנו עומדים הכן לקראת פגיעות אפשריות מפאת החום הכבד", אמר מנכ"ל מד"א אלי בין. בארגון קוראים לשים לב במיוחד לתינוקות, ילדים, קשישים ומוגבלים ולוודא כי אינם מראים סימני התייבשות או מכת חום.

גם בחברת החשמל נערכים לגל החום ומנכ"ל החברה בפועל איציק בלמס הנחה לצמצם ככל האפשר את העבודות היזומות וכן להימנע מניתוק לקוחות בגין חוב. בחברה נערכים לשבירת שיאי ביקוש החשמל של הקיץ ומזהירים כי על אף ההיערכות המוגברת, עדיין ייתכנו תקלות שונות. "אנו ערוכים לכל תרחיש ובפרט לתרחיש הקיצון של הפרעות באספקת הגז מתמר", נמסר מהחברה.

נציב כבאות והצלה, רב טפסר שחר איילון, הורה לתגבר את כל תחנות הכיבוי ובייחוד את התחנות שבשטחן אזורי יער וחורש. 600 כבאים יעבדו היום בתחנות ברחבי הארץ, טייסת הכיבוי המונה 12 מטוסים תועמד בכוננות והציבור נדרש להימנע מהדלקת אש בכל צורה שהיא, לרבות מדורות וגזם.

באגף הכבאות מוטרדים במיוחד מהשילוב בין הטמפרטורות הגבוהות לבין אחוזי הלחות הנמוכים והרוחות הצפויות. "רצף ימי השרב מייבש מאוד את הצמחייה שהופכת במצב כזה למטען אש גדול ומסוכן", אמר לחדשות 2 Online טפסר שמוליק פרידמן, ממלא מקום ראש אגף המבצעים ברשות הארצית לכבאות והצלה. "אנו נערכים בכוננות גבוהה, ביטלנו חופשות, תגברנו צוותים במחוזות וסיימנו בהכנת טייסת הכיבוי שתהיה בכוננות גבוהה".

במשרד החינוך הוחלט לבטל את כל הטיולים באזורים שבהם צפוי לשרור עומס חום כבד. כמו כן פרסמו במשרד הנחיות לקיום שיעורי הספורט, שעיקרן: להשתדל לקיים את השיעורים במקומות מוצלים ובקרבת ברזיות וכן להתאים את דרגת הקושי של התרגילים למגבלות מזג האוויר.

הנחיות מד"א לציבור לקראת גל החום הכבד:

• הרבו בשתיית נוזלים: מומלץ לשתות לפחות 3 ליטר מים ביום.

• יש להקפיד על מנוחה במקום מוצל וקריר ולוודא הגנה מפני השמש באמצעות כובעים, קרם הגנה ולבוש מתאים.

• יש להימנע לחלוטין מפעילות ספורטיבית בשעות החום הכבד. במקרה של פעילות ספורטיבית בשעות הערב, יש להקפיד על שתייה מרובה והפחתת מאמץ.

• אם מופיעים סימני התייבשות כמו כאבי ראש, סחרחורות או חולשה - יש להפסיק מיד כל פעילות גופנית, לשהות במקום מוצל וקריר ולהרבות בשתייה.

• אם מופיעים סימני פגיעת חום כמו התעלפות, יש להזעיק את מד"א ובינתיים לקרר את הנפגע תוך הפשטתו מבגדיו, התזת מי ברז והשבת רוח על גופו.

• יש להימנע לחלוטין מהשארת ילדים ותינוקות ברכב סגור.

• יוצאים לים? יש להקפיד על מריחת הגוף במקדמי הגנה גבוהים, להימנע מחשיפה ארוכה לשמש ולהימנע משהייה בחופים בשעות החום הכבד.

• עובדים המצויים תחת השמש וחשופים לעומס חום כבד - יש לקחת הפסקות ארוכות יותר בצל או במקום ממוזג ולהרבות בשתייה.

מחר בבוקר צפויה הקלה בעומס החום, בעיקר במישור החוף ובשפלה. בהרים ובבקעה עוד ישרור עומס חום קיצוני בשעות הבוקר אך בהמשך היום יתקרר גם שם. ביום שישי צפויה ירידה ניכרת בטמפרטורות ומזג האוויר ייעשה מעונן חלקית. בצפון הארץ אף ייתכן גשם קל. ביום שבת יהיה דומה.