עימותים בטקס יום הנכבה באוניברסית ת"א

מהומה קטעה את טקס יום הנכבה שנערך בשער המוסד האקדמי. ח"כ איימן עודה: "מבקשים להכיר בעוול ההיסטורי ולפעול לביטולו". פעיל "אם תרצו": "מנסים להטמיע בנו תחושת אשם על כך שניצחנו במלחמת העצמאות". צפו

עימותים מילוליים חריפים בין פעילי ימין ושמאל בכיכר אנטין שבאוניברסיטת תל אביב הבוקר (רביעי), שם התקיים טקס לציון יום הנכבה בהשתתפות עשרות סטודנטים ופעילים פוליטיים. פעילי הימין קראו "נכבה-חרטא" אל הקבוצה שקיימה את האירוע, שאליו הגיע גם חבר הכנסת איימן עודה (הרשימה המשותפת) ופעילי הימין בנצי גופשטיין ומיכאל בן ארי. שניים, פעיל ימין ופעיל שמאל, עוכבו לחקירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אפשר להתווכח על מה היה כאן ב-'47 ו-48', אבל על דבר אחד אי אפשר להתווכח - על זה שהעם הערבי, הפלסטיני, הפלאחי, הכפרי, שילם את המחיר הכבד ביותר בלא עוול בכפו", אמר עודה לחדשות 2 Online. "הכפרים שלהם נהרסו, הם גורשו מהמולדת, חלקם ברח בצל מלחמה ובצל המדינה החדשה שנוסדה. המדינה לא נתנה להם לחזור ומבחינתם זה קטסטרופלי. זו נכבה. אנחנו מבקשים להכיר בעוול ההיסטורי ולפעול לביטולו".

אלון שוורצר מתנועת "אם תרצו" אמר מנגד כי פעילי הארגון המזוהה עם הימין באו להגיד "שהנכבה היא 'חרטא' מעצם העובדה שבאים לעשות שימוש בנראטיב שקרי ומנסים להטמיע בנו תחושת אשם על כך שניצחנו במלחמת העצמאות. הניסיון הזה הוא חלק מדה-לגיטימציה של הקיום שלנו בארץ ישראל וקיומה כמדינה יהודית-דמוקרטית".

על אף ההפרדה בין הניצים באמצעות שוטרים שהוצבו במקום, הצליח אחד מפעילי הימין המשתייך ל"עוצמה יהודית" להתגנב אל מאחורי הקלעים. הוא ביקש לקרוע את התפאורה - דבר שהביא לעצירה לזמן קצר של האירוע ולמהומה במקום. הוא נלקח לצד, הרוחות הורגעו והטקס נמשך כסדרו.

מבחינת הפלסטינים, יום הנכבה מציין את ה"אסון" של הקמת מדינת ישראל, זאת בשל עזיבתם או "גירושם" של כ-700 אלף ערבים במהלך מלחמת העצמאות.