80 ח"כים תומכים במאסר על התעללות

ח"כ איציק שמולי הניח על שולחן הכנסת הצעת חוק שתחייב הטלת עונשי מאסר על מי שהורשע בהתעללות ולא להסתפק בקנסות כספיים. ח"כ שמולי: "מי שמסוגל להשליך גור חי למדורת ל"ג בעומר או לקשור בעל חיים לרכב נוסע לא יירתע בעתיד מלפגוע גם בבני אנוש"

יותר מ-80 חברי כנסת הביעו תמיכה בהצעת חוק שתחייב הטלת עונש מאסר בגין התעללות בבעלי החיים. במסגרת ההצעה עליה חתמו חברי הכנסת צפוי גם לגדול מספר שנות המאסר המקסימלי בחוק לחמש שנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הצעת החוק מבקשת למעשה לבטל את אפשרות המרת עונש המאסר בקנס כספי ולהחמיר את הענישה בגין התעללות בבעלי חיים. מטרת הצעת החוק שהוגשה על ידי חבר הכנסת איציק שמולי (המחנה הציוני) היא להחמיר את הענישה בעקבות מקרי ההתעללות הרבים שהתרחשו לאחרונה אך הסתכמו בקנסות כספיים.

לדברי שמולי, רק חלק קטן ממקרי ההתעללות מגיעים לידיעת הרשויות וחמור מכך, העונשים המוטלים בבתי המשפט "מגוחכים". כך למשל במסגרת הצעת החוק הובא כדוגמה אדם שהורשע בהשלכת כלב מחלון ביתו בקומה הרביעית ובהריגתו ונגזר עליו קנס של 300 שקלים בלבד או במקרה אחר אדם שקשר בחבל כלב לרכבו, גרר אותו על הכביש ונגזרו עליו שלושה חודשי מאסר על תנאי.

"התאכזרות מעידה על אטימות לב"

כיום חוק צער בעלי חיים אוסר על עינויים, התאכזרות והתעללות בבעלי חיים והעונשים המקסימליים עומדים על שלוש שנות מאסר או קנס של עד 226 אלף שקלים. בהתייחסותו לנושא זה קבע בית המשפט העליון כי "התאכזרות ופגיעה בבעלי חיים, מעבר לפגיעה העקיפה שהיא גורמת לבני האדם, מעידה על אטימות לב וקהות חושים".

"מי שמסוגל להשליך גור חי למדורת ל"ג בעומר או לקשור בעל חיים לרכב נוסע לא יירתע בעתיד מלפגוע גם בבני אנוש", אמר חבר הכנסת שמולי. "אני לא מוכן להשלים עם מציאות שבה מתעללים ומתאכזרים בצורות החמורות ביותר בבעלי החיים ובתגובה מסתפק בית המשפט בעונשים דלים ומגוחכים כמו קנס כספי של 300 שקל".

שמולי הוסיף כי "ברור שכדי להגן על בעלי החיים נדרשות פעולות נוספות של חינוך ואכיפה. אבל ברור לכולם שבמקביל יש לשים סוף באופן מיידי לפגיעה בבעלי החיים האומללים".