בני העדה האתיופית חוזרים להפגין: "אין רצון אמיתי לפתור את הבעיות"

אלפים צפויים להשתתף בעצרת המחאה היום בשדרות רוטשילד והמארגנים מבטיחים שלא תהיה אלימות והציבו מטרה: "לסיים עם אפס מעצרים". אחד ממובילי המחאה: "כבר ב-2012 נתניהו אמר שהוא מזועזע וכלום לא השתנה, יודעים רק למרוח אותנו"

מתכוננים להגעה של אלפים (יעקב קרצ'ין)

מובילי המחאה של בני העדה האתיופית משלימים את הכנות לקראת ההפגנה שתיערך היום (שני) בשדרות רוטשילד וצופים כי אלפים ישתתפו. "אין רצון אמיתי לפתור את הבעיות שלנו, יודעים רק למרוח אותנו", מאשים אחד המארגנים. גם במשטרה נערכים בכוחות מתוגברים ומבהירים: "נגלה אפס סבלנות להפרות סדר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בניגוד לשתי ההפגנות הקודמות בתל אביב ובירושלים, שלא קיבלו את אישור המשטרה והיו סוערות, הפעם ההפגנה מאושרת והיא מגיעה אחרי הידברות בין מובילי המחאה למשטרה.

בשבוע האחרון נערכו שלושה מפגשים בין קצינים במשטרת מחוז תל אביב לבין מובילי המחאה. אחד מהם, אבי יאלוו, אומר לחדשות 2 Online: "אנחנו רוצים לסיים את המחאה היום עם אפס מעצרים. אנחנו דאגנו שתהיה הפרדה בין המפגינים לשוטרים ובחרנו לשם כך את האנשים הנכונים".

על החשש ששוב תידרדר ההפגנה לעימותים אלימים הוא אומר: "הולכת להיות מחאה לא אלימה. היינו כבר בסיפור הזה וחשוב לציין שגם בפעם שעברה לא אנחנו התחלנו באלימות".

מפקד מחוז תל אביב ניצב בנצי סאו קיים דיון היערכות עם קציניו לקראת ההפגנה. המודיעין המשטרתי מדבר על קומץ שלפי התכתבויות ברשתות החברתיות מגיע כדי להתעמת עם השוטרים, אך ניצב סאו אומר כי "התרשמתי מהצעירים ששוחחנו אתם במהלך השבוע שהם נחושים להביע את זעקתם בדרך לא אלימה".

מפקד המחוז הנחה את שוטריו לתת למפגינים לקיים את זכותם הדמוקרטית ולהביע מחאה, אך הדגיש כי עליהם לגלות אפס סבלנות: "כל מי שינסה להפר את הסדר וינסה לעורר פרובוקציות, אני דורש מכם לנהוג בתקיפות".

ההפגנה בתל אביב (פלאש 90 - יהונתן סינדל)


לשאלה על מטרות ההפגנה משיב יאלוו כי לבני העדה נמאס מהבטחות על הנייר והם דורשים לראות שינוי אמיתי במדיניות. "ישבתי עם נתניהו כבר ב-2012, כשפרצה הסערה סביב השכרת הדירות בקריית מלאכי, יחד עם מנכ"ל משרדו ונציגי משרדים ממשלתיים", אמר יאלוו. "הצגנו להם נתונים ומספרים ואמרנו מה צריך לעשות. גם אז הוא אמר שהוא מזועזע ממה שהוא שומע בדיוק כמו מה שהוא אומר עכשיו ולא נעשה כלום".

"אין רצון אמתי לפתור את הבעיות של בני העדה האתיופית. יודעים רק למרוח אותנו בכתבות ובמילים יפות ולהצטלם עם חייל או קייס וחושבים שאנחנו קונים את זה", הוא הוסיף. "הכל בידיים של נתניהו. מאז ועד עכשיו מה נשתנה? לא רוצים עוד ועדה, רוצים פתרונות. צריכים להתחיל לעבוד.

הוא מתח ביקורת גם על התנהלות נשיא המדינה ראובן ריבלין שנשא אתמול דברים בטקס לזכר יהודי אתיופיה שנספו בדרך לישראל ו"דיבר כאילו זאת פעם ראשונה שהוא שומע על הבעיות והמצוקה".

יאלוו תיאר כיצד היה אצל הנשיא בפגישה לפני כחודש וחצי, עוד לפני שהתפוצצה פרשת השוטרים שהכו חייל, יחד עם נציגי לשכת עורכי הדין, הסנגוריה הציבורית והאגודה לזכויות האזרח. "הוא הסתכל עלינו ואמר: 'השתגעתם? אם חצי ממה שאמרתם נכון צריך לסגור את המדינה'".