לוהט: אש ליד בתים, כבישים חסומים

מזג האוויר השרבי נותן את אותותיו וגורם לנזקים ולנפגעים: שריפות פרצו ברחבי הארץ וגרמו לחסימת עורקי תנועה ראשיים, בהם כבישים 1 ו-2 (החוף). דליקה גדולה משתוללת סמוך לסלעית, ליד כוכב יאיר. בגבעתיים: גבר כבן 40 נפגע קשה ממכת חום

שריפות רבות פרצו ברחבי הארץ כתוצאה מגל החום: דליקה גדולה פרצה אחר הצהריים (שני) סמוך ליישוב סלעית שבשומרון. 22 צוותי כיבוי ושני מטוסי כיבוי נקראו לזירה. מוקדם יותר חצתה האש את הגדר ואיימה על שורת הבתים הראשונה כשגובה הלהבות מאפשר את התקדמותה בחסות הרוח. נכון לשעה 17:00 התקבל עדכון שלפיו אין סכנה ליישוב ולתושבים, והלהבות נבלמו על ידי מטוסי הכיבוי. 

מוקדם יותר, בכניסה לירושלים, פרצה שריפה בין מורדות בית העלמין גבעת שאול לעמק הארזים ומנהרת הארזים נחסמה באופן זמני לתנועת כלי רכב. לאחר זמן קצר נפתחה המנהרה, אך נחסם אחד מנתיבי כביש מספר 1 לכיוון תל אביב ובמקום נרשמו עומסי תנועה. כביש 2 (החוף), שנחסם לתנועה לכיוון דרום מרשפון עד למחלף שמריהו בעקבות שריפת קוצים - נפתח לתנועה לשני הכיוונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מהמשטרה נמסר כי נתיבי תנועה ברחבי הארץ נחסמו באופן זמני בשל התפשטות העשן וה"חשש לחיי הנוסעים שבדרך". באזור בית יהושע פרצה שריפת קוצים, וכביש 553 מכיוון נתניה ומכיוון כביש 4 נחסמו לתנועה לסירוגין.

בגבעתיים התמוטט גבר כבן 40 לאחר שספג מכת חום: חובשים ופארמדיקים של מד"א העניקו לו טיפול רפואי ופינו אותו לבית החולים תל השומר במצב קשה כשהוא מורדם ומונשם. גם בנגב פרצו דליקות בשל התנאים הקשים: לוחמי אש מתחנות נגב, יחד עם ארבעה מטוסים, הוזעקו לכיבוי שריפת קוצים באזור מושב רנן, וגם באזור אופקים הופעלה טייסת הכיבוי של חיל האוויר.

11 צוותי כיבוי הוזעקו לאזור (דוברות כב"ה מחוז חוף)

דליקה בהרי ירושלים

בשטח פתוח גדול הסמוך למחצבת ורד בוואדי ערה, סמוך לכפר קרע, פרצה הבוקר שריפה גדולה. 11 צוותי לוחמי אש שהוזנקו לואדי ערה פועלים בגזרה המאופיינת בחורש טבעי - ונראה כי יצליחו להשתלט בקרוב על האש, שאינה מאיימת על בתי היישובים הסמוכים.

למקום הוזנקו גם 4 מטוסי כיבוי המוטענים בחומר מעכב בעירה, אותו הם מפזרים באזור. במקביל למאמצי הכיבוי, ניתנה הוראה לפתיחת חפ"ק ושטח כינוס באנדרטת מג"ב הסמוכה למקום. ברשות הכיבוי מעריכים שיצליחו לבלום את התפשטות האש במהלך השעה הקרובה. בצפון מעריכים כי יותר מ-250 דונמים עלו באש במהלך שעות הבוקר, והמספר צפוי עוד לטפס.

במשטרה דיווחו גם על מקרה בו אם ובנה התינוק נקלעו למצוקה וחולצו בעזרת שוטרת: בשריפה שפרצה באזור השפלה התקבלה קריאת מצוקה מאזרחית שנהגה בכביש. לדבריה, מיזוג האוויר הפסיק לפעול והיא לא ידעה איך להגיב ולטפל בבנה. השוטרת הילה אלחרר איתרה את הרכב והעבירה את האם ובנה לניידת ממוזגת עד שהתינוק התאושש.

גם ליד קיבוץ בית העמק סמוך לנהריה, שריפה של גזם החלה להתפשט ולצאת משליטה. למקום הוזעקו שלושה צוותים מתחנת זבולון שהצליחו להשיג שליטה על הלהבות. השריפה התרחשה בסמוך לשלושה מפעלים, אך לא דווח על נפגעים. בשני המוקדים יותר מ-250 דונם עלו באש.

בעקבות מזג האוויר השרבי והרוחות המזרחיות העזות, חתם אמש ניצב כבאות והצלה על צו שאוסר לחלוטין על הדלקת מדורות במהלך היום. גל החום הראשון של העונה כבר מורגש בכל רחבי הארץ. משעות הבוקר המוקדמות חלה עלייה ניכרת בטמפרטורות שצפויות לנוע בין 31 ל-42 מעלות. גל החום יימשך גם מחר ובימים הקרובים והקלה של ממש צפויה רק ביום חמישי.

בהכנת הידיעה השתתפו: אלון שני, אלעד זוהר, פוראת נסאר, ניר דבורי, עזרי עמרם ותמיר סטיינמן.