הרב משה לוינגר הלך לעולמו בגיל 80

לוינגר היה ממקימי מועצת יש"ע וגוש אמונים ומאדריכלי השיבה אל העיר חברון. רה"מ נתניהו התקשר לבני משפחתו של הרב והביע תנחומיו: "אני מבכה את האובדן העצום של מחולל ההתיישבות ביהודה ושומרון"

הרב משה לוינגר (פלאש 90)

הרב משה לוינגר, ותיק מתנחלי היישוב היהודי בחברון, הלך אתמול (שבת) לעולמו והוא בן 80. הוא נפטר בבית החולים שערי צדק בירושלים, לאחר מאבק ממושך במחלה קשה ממנה סבל בשנים האחרונות. הלוויתו תצא היום ב-12:30 מרחבת מערת המכפלה ותמשיך לבית העלמין היהודי בחברון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לוינגר היה ממקימי מועצת יש"ע וגוש אמונים ומאדריכלי השיבה אל העיר חברון. הוריו ד"ר אליעזר ותרצה (פאולה) לוינגר עלו לארץ מגרמניה בשנת 1933 ושנתיים אחר כך הוא נולד. המשפחה התיישבה בירושלים ולוינגר נשלח ללמוד בישיבות חורב, מרכז הרב וכפר הרוא"ה.

פעילותו בגוש אמונים הפכה אותו לאחד מאבות ההתנחלות בארץ. בפסח 1968 עמד לוינגר בראש קבוצה שערכה את ליל הסדר במלון "פארק" בחברון, כשלאחריו הודיעו כי הם נשארים בעיר.

הקבוצה המשיכה להתגורר במקום במשך 3 שנים בבניין הממשל הצבאי בעיר עד שהוקמה קריית ארבע, אליה עברו. בשנת 1971 הוא קרא לספח את חברון למדינת ישראל.

(פלאש 90)

בשנת 1988 נרגם לוינגר באבנים במרכז העיר חברון. בתגובה, הוא פתח באש וגרם למותו של קאיד חסן-סאלח ולפציעתו של איברהים באלי. בסוף ההליך המשפטי שנערך בעקבות האירוע חתם לוינגר על עסקת טיעון והורשע בגרימת מוות ברשלנות.

במסגרת ההסדר הוא נשלח לחמישה חודשי מאסר בפועל ונגזרו עליו שבעה חודשי מאסר על תנאי. לבסוף הוא שוחרר בתום ריצוי שלושה חודשים בלבד.

במערכת הבחירות של שנת 1992 הוא עמד בראש מפלגת "התורה והארץ" - אך לא עבר את אחוז החסימה. 

הרב לוינגר היה נשוי למרים, ולשניים נולדו 11 ילדים. בנו מלאכי לוינגר נבחר ב-2008 לראשות המועצה המקומית קריית ארבע-חברון, ביתו עתיה זר היא עיתונאית וסופרת ילדים, ואחריו הם הרב ד"ר הוא הוגה הדעות פרופסור יעקב לוינגר ז"ל.

"אהב את ישראל ללא תנאי"

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח עם מלאכי לוינגר בצאת השבת והביע את תנחומיו למשפחה. "אני מבכה את האובדן העצום של מחולל ההתיישבות ביהודה ושומרון", אמר. בנו של לוינגר הודה לו על המילים והזמין אותו להלוויה לחזק את תושבי האזור.

"הרב לוינגר היה מנהיג של ציבור חשוב, ציבור אידאולוגי שהאמין בו ובעמדותיו, אני חולק על עמדותיו לכל אורך הדרך, אך כיבדתי אותן", אמר יושב ראש המחנה הציוני יצחק הרצוג. "אני מוסר הערב את תנחומיי וצערי למשפחתו ולתלמידיו הרבים ובמיוחד לבנו מלאכי עימו זכיתי לעבוד בתפקידיי השונים".

שר החקלאות אורי אריאל אמר על הרב כי במשך שנים רבות למד ממנו מהי שליחות ציבורית. "רק סמלי הדבר שיום קבורתו יתקיים ביום שחרור העיר ירושלים", הוסיף. "הרב לוינגר פעל להתיישבות בכל חלקי ארצנו ללא פשרות תוך הקפדה על אהבת עם ישראל ללא תנאי".

"האידיאולוג שהוביל קדימה את ההתיישבות וחיזק אותה באיתנותה גם ברגעים הקשים", ספד לו סגן שר הביטחון, הרב אלי בן דהן. "בעזרת השם נפעל להמשיך ולבסס את מורשתו."

גם יו"ר בית היהודי נפתלי בנט נפרד מהרב. "הרב משה לוינגר, מבוני הארץ ואוהביה, הלך לעולמו. ניקח ממנו אהבה ומסירות ללא תנאי למען עם ישראל, תוך גידול של דורות של אוהבי הארץ ללא תנאי".‬