חרדים וערבים זועמים על לפיד: "דירה ב-600 אלף? הצחקתם אותנו"

צ' מבני ברק עובד במספר עבודות וצופה שייאלץ לגור בשכירות עד סוף חייו. עו"ד ג'ואד קאסם מנצרת ראה את המחירים של דירות בעיר, נבהל ונשאר לגור עם הוריו. שתי האוכלוסיות טוענות: "תכנית לפיד היא אפליה נגדנו, עושים מאיתנו צחוק". שר השיכון: "אין כמעט דירות במחיר הזה"

גר עם ההורים. ג'ואד קאסם

"אני מתגורר אצל ההורים, מנסה לחסוך לדירה ומתכוון להתחתן באוקטובר, אבל כרגע אני מיואש" - כך אומר עו"ד ג'ואד קאסם (27) מנצרת בעקבות פרסום הקריטריונים לזכאות להטבת ה-0% מע"מ על רכישת דירה ראשונה שמקנים עדיפות ליוצאי צבא. גם צ', חרדי מבני ברק, שחוסך לדירה חסר אונים: "איאלץ לגור בשכירות כל חיי כנראה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הדבר הראשון שעובר לך בראש זה אפליה בכל נושא הזכויות הסוציאליות בישראל", הוא אומר בשיחה עם חדשות 2 Online. "הדבר הזה קורה למרות העוני הרב והמשכורות הנמוכות בחברה הערבית".

לדבריו, הוא וארוסתו, גם היא עורכת דין במקצועה, לא מצליחים לחסוך די כסף בשביל דירה, זאת לאחר פגישות עם מספר קבלנים באזור נצרת - שם לטענתו הציגו לו דירות שעולות יותר ממיליון שקלים. "באמת שאנחנו לא יודעים מה לעשות, אנחנו פשוט חסרי אונים. חשבתי בהתחלה לקנות דירה, אבל אצטרך לחסוך לפחות 10 שנים בשביל זה".

במסגרת הקריטריונים שעליהם הוסכם והוצגו אתמול, תושב ישראל ששירת שירות צבאי/לאומי/אזרחי יזכה להטבת מע"מ בשיעור 0% ברכישת דירה ראשונה, לדירה ששוויה עד 1.6 מיליון שקלים, כולל מע"מ, בכפוף לערך למ"ר כפי שיקבע ע"י השמאי הממשלתי.

עבור תושב ישראל, שלא שירת שירות צבאי/לאומי/אזרחי, גובה ההטבה שיעמוד לזכותו יהיה ברכישת דירה ראשונה, לדירה ששוויה עד 600 אלף שקלים בלבד כולל מע"מ. "אי אפשר לקנות דירה בסכום זה, זה מצחיק, לא תמצא בשום מקום", הוא אומר ביחס לסעיף.

"אגור בשכירות עד סוף חיי". ארכיון (רויטרס)

"בעבר כמעט ולא קיבלנו משכנתאות וגם בהווה זה כך, בפועל רק פחות משני אחוזים מהמשכנתאות הגיעו לאזרחים ערבים", מדגיש ג'עפר פרח, מנהל מרכז מוסאוא, שעוסק בזכויות האזרחים הערבים בישראל. "בכפר כמו עילבון דונם אדמה עולה 250 אלף דולר ובאום אל פאחם אין אדמות לבנייה".

לטענתו, יש 35 אלף בתים ללא היתר במגזר הערבי: "הם רוצים להחמיר את הבנייה הזאת? להשקיע יותר בהריסת בתים במקום לבנות בצורה מסודרת? אני לא מבין את הצעדים האלה, הם אמורים לעודד בנייה". הוא גם התייחס לאפליה לטובת יוצאי צבא לטענתו ואומר כי אין סיבה להעניש את הערבים בצורה כפולה: "בכל מקרה אנו פסולי גיוס מסיבות פוליטיות וביטחוניות".

הוא גם מתח ביקורת על שר האוצר לפיד באופן אישי: "חוץ מביקור אחד שלו בחברה הערבית הוא לא עשה כלום ולא טרח לבדוק לעומק את צרכי האוכלוסייה. אפילו השר בנט ביקר אצלנו יותר". הפתרון לפי ראות עינו: חבילה מסודרת של זכויות כלכליות חברתיות שיוציאו גם את האוכלוסייה הערבית ממצוקת הדיור והעוני.

רק הבוקר (ב') לפיד התייחס לרפורמה ואמר: "צעיר שתורם 3 שנים מחייו ובמקרים רבים מסכן את חייו, הוא אזרח טוב יותר וראוי יותר - מגיעה לו העדפה בולטת וברורה".

חרדי מבני ברק: איך אקנה דירה?

גם בציבור החרדי הביעו תמיהה על כך שההטבה בשבילם תעמוד רק עד 600 אלף שקלים. "איפה אפשר לקנות דירה בסכום הזה? כמעט אין כאלה", ציין רוני (30), אברך מבני ברק ואב לשלושה. בשנה שעברה הוא רכש דירת ארבעה חרדים בעיר בכמיליון שקלים וחצי.

"לאחרונה ישבתי עם מתווך ומחירי הדירות כאן רק עולים", הוא מבהיר. "אולי בפריפריה אפשר למצוא דירות בין 900-750 אלף שקלים, וזה גם לא עומד בקריטריונים. לפיד פשוט עושה מאיתנו צחוק ויש כאן אפליה בוטה, אוכלוסיות שלמות מודרות".

שר האוצר לפיד (רויטרס)

צ', צעיר חרדי המתגורר בבני ברק, כבר חוסך כסף מספר שנים בשביל דירה: "המחירים של הדירות רק עולים, ואני לא רואה איך אני אצליח לקנות למרות שאני עובד בכמה עבודות - זה חסר סיכוי. לפני כמה שנים זה היה אפשרי אבל המחירים הרקיעו שחקים בצורה מטורפת".

"הצבת התנאי מדירה אוכלוסיות רבות באופן הנוגד את עקרונות המשפט הישראלי", כתב ד"ר עו"ד חיים זיכרמן, מטעם פרויקט "דוסים - עוצרים את ההסתה", במכתב ליועץ המשפטי לממשלה. "לו ייושם קריטריון זה הרי שמרבית האוכלוסייה החרדית והערבית לא יוכלו להיכלל בהטבה בשל אורח חייהם". הוא תהה "האם המדינה רשאית להדיר מגזרים שלמים מתכנית הדיור שמטרתה להעניק קורת גג לזוגות צעירים רק בגין העובדה שלא שירתו בצבא ההגנה לישראל? ".

שר השיכון אורי אריאל הביע היום התנגדות נחרצת לקריטריונים של לפיד. "הפשרה שהציג משרד האוצר בקריטריונים למע"מ איננה מקובלת והיא לא תהיה", הצהיר בוועדת הכספים. "הפשרה צריכה להיות שוויונית יותר. אני חוזר ואומר - לא יהיה רף של 600 אלף שקל למי שלא שירת, זה לא יעבור. למה? כי קודם כל אין דירות כאלו, אולי בודדות, ובנוסף, וועדת הכספים, כך לדעתי, לא תאפשר זאת. זה חוק שיגיע לכאן וזה לא יעבור".

הקריטריונים להטבה:

• זוגות נשואים, לרבות ידועים בציבור, שלהם ילד אחד לפחות, וכן הורה במשפחה חד הורית, שלו ילד אחד לפחות בחזקתו, העומדים בתנאים:
- מלוא הזכויות בדירה נרכשו על ידי בני הזוג
- הדירה היא דירה ראשונה של הזוג
- מעולם לא הייתה בבעלות מי מבני הזוג דירת מגורים
- כל אחד מבני הזוג לא ביצע עסקת לרכישת דירה שבוטלה

• זוג נשוי, לרבות ידועים בציבור, ללא ילדים שעומדים בקריטריונים:
- אחד מבני הזוג צריך להיות מעל גיל 35
- מלוא הזכויות בדירה נרכשו על ידי בני הזוג
- הדירה היא דירה ראשונה של הזוג
- על הזוג להוכיח כי מעולם לא הייתה בבעלות מי מהם דירת מגורים
- אף אחד מבני הזוג לא ביצע עסקה לרכישת דירה שבוטלה

• רווקים מעל גיל 35 הממלאים את התנאים הבאים:
- מלוא הזכויות בדירה נרכשו על ידי הרווק/ה
- הדירה היא דירה ראשונה של הרווק/ה
- מעולם לא הייתה בבעלות הרווק/ה דירת מגורים
- הרווק/ה לא ביצע/ה עסקת לרכישת דירה שבוטלה

• אדם שזכאי לקצבת נכות כללית בהתאם לחוק הביטוח הלאומי, או אדם בדרגת נכות של 75% לכל הפחות, שזכאי לקצבת נפגעי עבודה, בהתאם לחוק הביטוח הלאומי, או לקצבה לפי חוק, כמי שעמד בתנאי השירות הצבאי/לאומי/אזרחי.