הגזענות במכללה: "הושפלתי מול הכיתה"

דיון סוער התפתח במכללה בחולון במהלכו תועדה מרצה באמירות גזעניות כלפי סטודנטית ממוצא אתיופי. בריאיון ראשון לרינה מצליח אומרת הצעירה: "חינכו אותי לנהוג אחרת". המרצה מסרבת להתנצל: "שתכבד אנשים אחרים"

יממה בלבד אחרי ההפגנה הסוערת של בני ובנות העדה האתיופית בתל אביב, חשף אתמול בחדשות 2 Online כתבנו ברהנו טגניה הקלטה ובה נשמעות אמירות גזעניות שמטיחה מרצה במכללת פאר בחולון כלפי תלמידה שלה ממוצא אתיופי. בריאיון ראשון לרינה מצליח מספרת היום (שלישי) הסטודנטית אוסנת טורנך על התחושות הקשות: "הרגשתי מושפלת, נפגעתי מאוד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"לא יכול להיות שמישהי שבאה ללמד אותי, לתת לי השכלה, אומרת מילים כאלה", אמרה אוסנת. "זה מה שהיא חושבת, זה מה שהיא באמת מאמינה בו. היא התעקשה שאנחנו צריכים להתחיל לסתום את הפה, להגיד תודה. זה משפיל, בחיים לא פניתי ככה לבן אדם. אותי חינכו לכבד אנשים קודם כל בגלל שהם בני אדם".

הסטודנטית שיבחה את חברותיה לספסל הלימודים שלדבריה תמכו בה באופן מוחלט. "הבנות היו בהלם כמוני, כל הכיתה", סיפרה. "אחרי שיצאתי הן החליטו לפנות את הכיתה כדי שהשיעור לא יתקיים".

במהלך הוויכוח הסוער בכיתה אמרה המרצה בין היתר "האתיופים משתלטים על המדינה", ו"שכחתם מאיפה באתם". עם יציאת הסטודנטית מהכיתה, נשמעת המרצה כשהיא מוסיפה: "איזה חוצפנים, תפסו פה ביטחון, לפני כמה שנים לא העזו לפתוח את הפה. הם לא מבינים דבר אחד - שהם שונים מאיתנו והם צריכים לקבל את זה".

המרצה: "מה אמרתי בסך הכל?"

המרצה, שהושעתה מתפקידה וזומנה לבירור בעקבות חשיפת התיעוד, סירבה היום להתנצל על דבריה. "מה אמרתי בסך הכל? התחלתי ללמד והיא העלתה את הבעיה, היא התחילה להשתגע", אמרה לחדשות 2. "מי שלא טוב לו פה, שלא יישאר פה, זה כל מה שאמרתי".

"היא קמה, לקחה את התיק והתחילה לעשות בלגן. קיללה אותי, את המדינה, את המשטרה, את המכללה, התחילה לצרוח כמו מטורפת", הוסיפה. "היא חשבה שהיא עוד נמצאת בהפגנה בכיכר רבין. אמרתי משהו לא נכון, משהו לא טוב? אולי קצת זה פגע, אולי קצת מבחינה רגשית הייתה צריכה להימנע, אבל זה מה שאמרתי. אם היא רוצה שיכבדו אותה, קודם כל שתכבד את עצמה וקצת כבוד לאנשים אחרים".

ממכללת פאר בחולון נמסר בתגובה: "אנחנו מגנים תופעות גזענות בכל תוקף. המרצה המדוברת הושעתה והוזמנה לשיחת שימוע על מנת לשמוע את הצד שלה במקרה".