דוח המבקר: הטבות לעובדי המדינה - כרטיסים חינם למונדיאל, לרכבת ולקאנטרי

דוח מבקר המדינה חושף הטבות בשווי מאות מיליוני שקלים בשנה שהוענקו לעובדי המדינה. המבקר נזף ברשויות שלא זקפו את ההטבות, בהן חשמל חינם ונסיעות חינם ברכבת ובכביש 6, מול שכרם של העובדים: "ההטבות ניתנות גם לבני המשפחה, ויכולות להגיע למאות אלפי עובדים"

רשות השידור חגגה עם גרמניה בברזיל (רויטרס)

מתנות בשווי מיליוני שקלים, כרטיסים חינם למשחקי כדורגל וגם מנוי לקאנטרי: דוח מבקר המדינה השנתי שפורסם היום (שלישי) מקדיש פרק שלם לסוגיית ההטבות לעובדי המגזר הציבורי. מעבר להטבת החשמל בחינם לעובדי חברת החשמל, מציג הדוח שורה של מענקים שלא מגולמים בשכר – ברכבת ישראל, בעיריות רבות וגם במועצות דתיות.

לקריאת הפרק הרלבנטי בדוח

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, קבע כי עשרות מיליוני שקלים מועברים לעובדיהם ובני משפחותיהם ללא פיקוח. עשרות גופים ציבוריים דיווחו למשרד המבקר על הטבות שהוענקו לעובדים: בשנת 2013 הועברו 127 הטבות שונות בתחומי החינוך, הבריאות והספורט. במרבית המקרים (51%) ההטבות לא נזקפו לשכר העובדים, למרות הנחיית רשויות המס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הדוח מביא דוגמאות רבות להטבות בהיקף ניכר: 88 מיליון שקלים ניתנו לעובדי קופות החולים, וכל 29 המוסדות האקדמיים שמתוקצבים על ידי המדינה נתנו פטור משכר לימוד או הנחה לעובדים ובני משפחתם. על פי הדוח, סך כל ההטבות במוסדות האקדמיים, הכוללות גם קייטנות ופעילויות תרבות, מסתכמות ב-55 מיליון שקלים.

עיקרי ממצאי הדוח

ממנוי לקאנטרי ועד נסיעות חינם בכביש 6

גם ברשויות העירוניות ניתנו הטבות לעובדים רבים: 36 רשויות דיווחו על הטבות חינוך, תרבות או ספורט. 88% מהרשויות המקומיות נתנו הטבות לאלפי עובדים, ובחלק מהמקרים גם נרשמו הנחות בארנונה. במקרים אחרים מומנו קייטנות לילדי עובדים ומנויים לבריכות עירוניות, קאנטרי קלאב, ספרייה עירונית ותיאטרון.

עיריית רמת גן, לדוגמה, חילקה מאות כרטיסי כניסה למשחקים גדולים ומבוקשים (נבחרת ישראל, משחקי חצי גמר וגמר גביע המדינה) לעובדים, למרות העובדה שהיועץ המשפטי הנחה כבר לפני עשור כי "לעובד ציבור אסור לקבל כרטיסים למופעים, לאירועי ספורט, תרבות, אמנות וכיוצא בזה, שאליהם הוזמן באשר הוא עובד ציבור, אלא אם כן נוכחותו באירוע נדרשת מתוקף תפקידו". שווי ההטבות לפי המבקר היה 335 אלף שקלים.

עובדי ר"ג קיבלו הזמנות. נבחרת ישראל (רויטרס)

כרטיסים למונדיאל - רק לחלק מהעובדים

שש חברות ממשלתיות דיווחו על הטבות: עובדי הרכבת ובני משפחותיהם, וגם עובדים שיצאו לגמלאות, קיבלו נסיעות חינם ברכבת בסך כ-4.5 מיליון שקלים; עובדי כביש 6 (חוצה ישראל) קיבלו נסיעות חינם גם בסופי השבוע ולצרכים פרטיים; חברת החשמל סיפקה חשמל חינם לעובדים וגם סיפקה הנחה על חיבור לרשת החשמל. שווי ההטבות בחברת החשמל עומד על כ-177 מיליון שקלים לכ-15 אלף עובדי החברה וגימלאי חברת החשמל.

גם רשות השידור, שנמצאת בשלבי פירוק, נתנה הטבות ופטורים מתשלום אגרה למאות עובדים בשווי כ-90 אלף שקלים - ואפשרה לחלק מעובדיה לרכוש כרטיסים לאולימפיאדת לונדון (2012) ולמונדיאל בברזיל (2014) בלי להציע את ההטבה לכל העובדים. "בכך פעלה בחוסר שקיפות והפרה את חובתה כגוף ציבורי לפעול בשוויון", קבע המבקר.

עובדי המועצות הדתיות ורשויות הדת לא קופחו גם הם: בחיפה ובחולון למשל קיבלו העובדים הנחה בתשלום אגרת רישום הנישואין. "מממצאי הדוח מצטיירת תמונה של הטבות מגוונות שניתנו לעובדים בגופים ציבוריים, שברבות השנים השתרשו. הטבות אלה עשויות להינתן למאות אלפי עובדים נוספים שייקלטו בהם בעתיד, וחלקן אף לבני משפחותיהם", הוסיף המבקר. "אין להירתע משינויים או מביטולים ככל שמסתבר כי הם אינם מתיישבים עם עקרונות יסוד של מינהל תקין".