גזענות במכללה: "תחזרו לאתיופיה"

מחאת יוצאי אתיופיה בישראל הובילה לוויכוחים רבים בארץ – ובחלקם שוב הגזענות הרימה את ראשה: עימות בין מרצה לסטודנטית במכללה במרכז הארץ הסתיים באמירות מבישות נגד הקהילה האתיופית ומול הכיתה כולה. לבסוף, לא נותר לצדדים אלא להזמין את המשטרה. כך זה נשמע

פרסום ראשון: יום אחרי ההפגנה הגדולה של קהילת יוצאי אתיופיה בתל אביב הגזענות שוב מרימה את ראשה המכוער. במהלך שיעור במכללה במרכז הארץ, התנהל ויכוח על המחאה, במהלכו לא הצליחה המרצה לשמור את דעותיה לעצמה. לטענת הסטודנטים שנכחו במקום, תקפה המורה במילים קשות ביותר חברתם לספסל הלימודים, צעירה ממוצא אתיופי. כשזו סירבה לצאת מהכיתה - הזמינה המרצה שוטרים למכללה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הסטודנטית א', בת 27, נולדה בישראל לשני הורים ילידי אתיופיה, וכמו רבים אחרים השתתפה בהפגנה אמש בכיכר רבין. במהלך הוויכוח אמרה המרצה לטענת הסטודנטים כי "האתיופים משתלטים על המדינה". עוד הוסיפה כי "שכחתם מאיפה באתם, תחזרי לאתיופיה". חבריה של א' לכיתה לא נשארו אדישים לדברים ואמרו למרצה כי אסור לה להתבטא באופן זה. גם א' מצידה לא נשארה חייבת, הזכירה למורה כי היא מייצגת ארגון ושאת דעותיה תשאיר מחוץ לכיתה.

"מעולם לא חשבתי שהגזענות תגיע ככה לפרצוף שלי", היא אומרת. "נולדתי בארץ, ויש לי חברים וחברות מכל העדות. התלמידות בכיתה, שהן לא מהעדה, היו בהלם, לא ידעו איך להגיב, וחלקן אמרו לה שהיא לא יכולה להגיד דברים כאלה. היא אמרה לי תצאי מהכיתה. יצאתי והתקשרתי למנהל המכללה, הוא לא היה במקום אבל הוא דיבר איתי ואמר שכדאי שלא אחזור לכיתה, ושהוא יעשה למרצה בירור מחר. עניתי לו שלא עשיתי שום דבר וכדאי שהמרצה תצא מהכיתה".

"באיזו זכות מרצה שלי אומרת דבר כזה?"

"למרות מה שהמנהל אמר חזרתי לכיתה, ואז גם הדברים הוקלטו. היא אמרה לי שהיא תזמין משטרה לכיתה, לא האמנתי שזה מה שיקרה אבל באמת היא הזמינה את השוטרים. כשהם הגיעו הם ניסו להבין מה קורה, ואמרו למרצה שהם לא יכולים להוציא אותי בכוח כל עוד לא עברתי על החוק. כשהמרצה התעקשה שאצא - החברות שלי, שאינן ממוצא אתיופי, יצאו ביחד איתי. המרצה שנשארה מול כיתה כמעט ריקה לקחה את הדברים שלה ויצאה מהמכללה".

א' טוענת כי האירוע השפיע עליה מאוד. "הרגשתי מושפלת, אני עדיין מתקשה להבין מה קרה. אני לא מכירה שום מדינה חוץ מישראל, נולדתי כאן. באיזו זכות המרצה שלי אומרת לי דבר כזה? התקבלתי למכללה על פי הנהלים, שילמתי על השיעור כמו כולם, אני מרוויחה משכורת ביושר ושומרת על החוק. זוהי דוגמא לגזענות שאנחנו מוחים נגדה".