‫הפנים שמאחורי המחאה: "מתייחסים אלינו כמו חיות"

הצעירים בני העדה האתיופית שיצאו להפגין בתל אביב נגד היחס המפלה, הגזענות והאלימות מנסים להסביר מה גרם להתפרצות הזעם האדירה ומבקשים דבר אחד פשוט: "להרגיש שווים, שיראו אותנו כמו כל הישראלים"

הפנים שמאחורי המחאה (חדשות 2)

אלפים לקחו אמש (ראשון) חלק במחאת בני העדה האתיופית בתל אביב, שהפכה להפגנת זעם המונית ואלימה. לרבים מהם יש סיפור שהוביל אותם להשתתף ביום הזעם של בני הקהילה. אלה הפנים שמאחורי המחאה שהתפרצה אמש במלוא עוזה בלב תל אביב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"זוהי רק ההתחלה. זה לא הולך להסתיים, וטוב שכך", אומר דסאלם מתל אביב. לעומתו, גנתאו, צעיר שהגיע מבאר שבע בחר להתייחס לאלימות שפרצה במהלך ההפגנות: "ההפגנה הזו לא הייתה אמורה לצאת מכלל שליטה, אנחנו נגד אלימות".

גם אורית שהגיעה מהצפון וסיפרה כי הייתה אחת מיוזמות המחאה, בחרה להעביר מסר דומה, אבל הטילה את האחריות לפרוץ המהומות על המשטרה: "לא חיפשנו אלימות וחבל שהמשטרה גרמה לנו להגיע למצב הזה" אמרה."מתייחסים אלינו כמו חיות ומפציצים אותנו מכל הכיוונים", מספרת בכאב הגר מרחובות. "באתי לפה כי אני רוצה שיתייחסו אלינו כבני אדם. אף אחד לא נותן כבוד ולא נותן מענה למצוקות שלנו. נמשיך עד שיתייחסו אלינו".גם בני מאשקלון ביטא מסרים דומים: "החברה הישראלית מקבלת אותנו כמו חיות. אחרי האלימות המשטרתית שמופעלת נגדנו, איך מצפים שנשמור על איפוק? אני לא מבין איפה המדינה? אפילו באינתיפאדה לא מתנהגים ככה".

למסר של בני הצטרפו גם מספר מפגינות מפתח תקווה: "שהשוטרים יפסיקו עם האלימות ושיעשו כבר משהו. פשוט זוועה מה שהולך פה"."כואב להגיד את זה, אבל אני מצטער שאני ישראלי"

בין המוחים הרבים שהגיעו לכיכר גם רעול פנים שביטא את כאבו מול המצלמה: "באתי היום בגלל 32 שנה של סבל נוראי. זה רצח אופי וזלזול שאין לתאר והגיע הזמן שנפעל ונעשה מה שההורים שלנו לא הצליחו לעשות. אני מקווה שיראו אותנו כשווים בין שווים כמו כולם כאן בארץ ולא כמו אנשים שבאו לפה לזמן מסוים. שיתנו לנו מה שמגיע לנו".צחר מצפת מרגיש עד כדי כך פגוע ומושפל שהוא מצטער שהוא אזרח ישראל: "אני יליד הארץ וכואב לי לומר שאני מצטער שאני ישראלי. הייתי באירופה, ראיתי את החיים שם ולמדתי גם את התרבות הישראלית. הגעתי למסקנה שאני לא רוצה להיות ישראלי במציאות כזו"."אני פה כי לא יכול להיות שהמשטרה מתנהגת באלימות כלפי אנשים רק בגלל צבע העור שלהם, והאמת שהיא אלימה כלפי כולם, גם בגלל הדעות הפוליטיות שלהם, והגיע הזמן לשים לזה סוף", מספר אייל מתל אביב. "הגיע הזמן שהציבור בישראל יצא לרחוב ויבהיר למשטרה שהיא לא יכולה להתנהג איך שהיא רוצה, היא עובדת בשבילנו".גיא מתל אביב קורא להקים ועדת חקירה ממלכתית שתחקור את האלימות המשטרתית כלפי בני העדה: "הקהילה האתיופית סובלת והגיע הזמן לשים סוף לאלימות. צריך להעמיד אותם לדין ולשים מאחורי סורג ובריח. לא יכול להיות שחייל אתיופי מוכה רק בגלל צבע עורו. יש פה אלימות ובריונות ממשית נגד אזרחים משלמי מסים, חיילים בצה"ל".