המחאה בתל אביב: רימוני הלם ופצועים בהפגנה

מחאת העדה האתיופית יצאה משליטה: 41 בני אדם - שוטרים ואזרחים - נפצעו בכיכר רבין. המשטרה השתמשה בגז מדמיע, נזק לניידות. אהרונוביץ': המשטרה צריכה לבדוק את עצמה. דנינו: נמצה הדין עם המתפרעים. ישיר

עימותים ואלימות בהפגנת בני העדה האתיופית בלב תל אביב: אלפי מפגינים הגיעו הערב (ראשון) לכיכר רבין בתל אביב, שם פרצו עימותים קשים בינם לבין כוחות המשטרה במקום. 41 בני אדם - שוטרים ואזרחים - נפצעו קל בהפרות הסדר הקשות ונזקקו לטיפול רפואי. הצטרפו לשידור ישיר מההפגנה כאן בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סמוך לשעה 20:00 החלו מפגינים ליידות אבנים ובקבוקי זכוכית לעבר כוחות המשטרה הגדולים שניסו למנוע מהם לפרוץ לתוך בניין העירייה בתל אביב. המשטרה הגיבה באמצעים לפיזור הפגנות, בהם גז מדמיע וירי רימוני גז והלם. בכיכר רבין וברחובות הסמוכים ממשיכים כל העת עימותים קשים בין השוטרים לבין המפגינים, שאף הפכו ניידת משטרה.

"המשטרה נאלצת להתמודד עם גורמים שחדרו לשורות המפגינים, מתסיסים את ההמון ומייצרים הסלמה מסוכנת", אמרה הערב דוברת מחוז תל אביב במשטרה, סנ"צ הילה חמו. "אנחנו מצפים מהמפגינים להוביל לסיום ההפגנה".

לפחות 10 פצועים פונו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים איכילוב בעיר. מספר שוטרים שנפגעו טופלו בתוך בניין העירייה בתל אביב, מאחר שהמשטרה לא הצליחה לפנות אותם מהמקום.

"אני קורא למפגינים להרגיע את הרוחות", אמר הערב לחדשות 2 מפכ"ל המשטרה רב ניצב יוחנן דנינו. "מתוך אלפי המפגינים שהגיעו היום, רק קומץ נוהג באלימות וגורם נזק גדול מאוד למאבק שלהם. נמצה את הדין איתם".

"גם המשטרה צריכה לבדוק את עצמה וחלק מהטענות נגדה מוצדקות", אמר השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ', שהגיע לכיכר רבין על מנת לעקוב מקרוב אחר ההתפתחויות. אהרונוביץ' קרא לפיזור ההפגנה ולסיום האלימות, אך התייחס גם לסרטון שהצית את המחאה שבו נראה חייל מוכה על ידי שוטר. "השוטר שהכה הוא בושה למשטרה".

"זה לא ייגמר, זה רק מתחיל", אמר אחד המפגינים הזועמים. "כמו שאנחנו סובלים מהשוטרים, ככה הם יצטרכו לסבול אותנו". "אני יותר מעשרים שנה בארץ ואני מתביישת להגיע שנולדתי פה", אמרה מפגינה אחרת. "אני יורקת על הרצפה כשאני רואה שוטרים".

אלפים חסמו את נתיבי איילון

אחר הצהריים הגיעו אלפי מפגינים לאזור קריית הממשלה בתל אביב וחסמו את צומת הרחובות קפלן ובגין. המפגינים נתקלו בחומה אנושית שיצרו כוחות משטרה גדולים במטרה למנוע מהם לרדת לנתיבי איילון.

בהמשך פתחו חלק מהמפגינים בריצה דרומה לכיוון דרך יצחק שדה. הם ניצלו את העובדה שהמשטרה לא נערכה במקום בכוחות גדולים וירדו ממחלף לה גארדיה לנתיבי איילון. המפגינים הניפו שלטים וקראו "כולנו שווים", "די לגזענות", "לא נשתוק עוד" ו"צבע זה פשע?".

ברהנו טגניה, גלעד שלמור ועזרי עמרם השתתפו בהכנת הידיעה.