המחווה שתחזיר את השקט לצפון? צפו

עשרות יהודים, ערבים ודרוזים עמדו הבוקר בצומת יאסיף על מנת לקרב את האחווה בין יהודים לערבים באזור. הפעילים חילקו פרחים והניפו שלטים נגד הטרור: "אנחנו מאמינים שרוב הציבור רוצה לחיות בשכנות טובה ובשקט"

"מסרבים להיות אויבים": בין רצף האירועים האלימים והדיווחים על מתיחות בין יהודים לערבים, יוזמה אחת קטנה מנסה לקרב בין הלבבות ולגשר בין האזרחים, בתקווה שהשלום יתחיל מהציבור ולא מהמנהיגים. הבוקר (שישי) כ-50 יהודים, ערבים ודרוזים נעמדו בצומת יאסיף, חילקו פרחים לעוברים ולשבים וקראו לפיוס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המחווה המרגשת נערכה ביוזמת מחלקת המשימות של התנועה הקיבוצית, שאספה כ-50 מתושבי האזור לצד ראשי מועצות וחברי ועדים מקומיים. קבוצת מפיצי השלום חילקו פרחים למכוניות עוברות והחזיקו שלטים בהם נכתב "יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים" ו"אור במקום טרור". ליוזמה שותפה גם קואליציית "תג מאיר", יחד עם ארגונים נוספים, ובמסגרתה מתוכנן ביקור ניחומים אצל משפחתו של השוטר זידאן סייף שנהרג בפיגוע בירושלים ובקרב משפחות ארבעת המתפללים שנרצחו גם כן.

גיל מושקוביץ, רכז מחלקת המשימות בתנועה הקיבוצית, סיפר לחדשות 2 Online: "הגענו לצומת יאסיף כדי לקרב לבבות ולהשפיע על האווירה הציבורית. אנחנו מאמינים שרוב הציבור רוצה לחיות בשכנות טובה ובשקט ואינו שותף למעשי האלימות והטרור ואינו תומך בהם".

מושקוביץ אמר כי במהלך שעות הבוקר חילק הצוות "מאות ורדים שהתקבלו בשמחה ובחיוכים כדי להעביר את המסר". עשרות הצטרפו ליוזמה, ביניהם דמויות בולטות בהנהגת המועצמות המקומיות והכפרים באזור.

"המסר הוא חשוב - אין דרך אחרת" (גיל מושקוביץ)

אליאס שוקרי, פעיל מהכפר ראמה, הבהיר כי המסר של הפעולה הוא החשוב: "אנו רוצים לחיות יחד ואין דרך אחרת. חייבים לראות את האור בקצה המנהרה, שהוא קיום משותף. אנחנו אומרים חיה ותן לחיות בחברה אחת". לדבריו, גל הפיגועים ושפיכות הדמים הניע אותו למעשה: "זה היה שבוע לא פשוט, שבו נקרע לי הלב. הזדעזעתי ביום שלישי מהטבח בבית הכנסת, חייבים לגנות מעשים כאלה. זה זעזע אותי, קו אדום שנחצה".

"רוב העוברים במכוניות שצפו במשמרת ה'שכנים של שלום' בירכו אותנו והפידבקים חיוביים", הוסיף שוקרי, שיצא מעודד מהפעילות. "היו רק מעטים שקראו לנו 'הזויים' או 'שמאלנים גרועים מערבים' אבל הם היו מיעוט מבוטל, אחד למאה ואני אופטימי. נגיע גם לחוגי בית ונשכנע גם את הלא משוכנעים".