מפקד מחוז תל אביב על גל הפיגועים: "מצפים מאזרחים להתנהגות אמיצה"

שני אזרחים שהשתלטו על המחבל הדוקר בתחנת רכבת ההגנה בשבוע שעבר קיבלו תעודת הוקרה על תפקודם. "לא כל האזרחים שלנו כל כך מעורבים ואכפתיים ובעיקר כל כך אמיצים, אבל זו הפעולה שאנחנו מצפים", הדגיש ניצב בנצי סאו, "מה שחשוב זו העירנות והתגובה המהירה"

ניצב סאו בהענקת תעודת ההוקרה (עזרי עמרם)

טקס הוקרה לאזרחים הגיבורים: בצל גל הפיגועים והכוננות המוגברת ברחבי הארץ, העניק הבוקר (רביעי) מפקד מחוז משטרת תל אביב, ניצב בנצי סאו, תעודות הערכה לשני אזרחים שסייעו בהשתלטות על המחבל בפיגוע הדקירה בתל אביב בשבוע שעבר, בו נרצח החייל אלמוג שילוני. סאו שיבח את תפקודם של השניים - גלעד גולדמן וקובי לנגלבן - שמנעו מהמחבל לפגוע באנשים נוספים: "השילוב בין אזרחים ערניים ומעורבים לבין משטרה מקצועית הוא השילוב המנצח".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סאו הדגיש בטקס, בו הוענקו תעודות גם לשוטרים שפעלו בזירת האירוע, כי בימים אלה עירנות הציבור מוגברת והמשטרה מצפה מהאזרחים להתנהגות אחראית ואף להתערבות במקרים של פיגוע. "אני חושב שההתנהגות האזרחית במקרה הזה הייתה אמיצה ולמופת, זה מה שמצופה מהאזרחים", אמר סאו.

גולדמן ולנגלבן, שנקלעו למקום הפיגוע בזמן שהמחבל דקר את שילוני, ירדו מרכבם והסתערו עליו בטרם תקף אזרחים נוספים. "הם עצרו את מסע הקטל שלו", ציין סאו. "האירוע היה יכול להיגמר עם תוצאות חמורות הרבה יותר - הוא היה יכול לדקור עוברי אורח נוספים, או להגיע לנשקו של החייל ולירות באנשים".

"לא כל האזרחים שלנו כל כך מעורבים ואכפתיים, ובעיקר כל כך אמיצים", הוסיף סאו, "אנחנו משתדלים להגיע בטווח קצר ולבצע את המשימה". גולדמן, שנפצע במהלך סיכול הפיגוע כאשר תקף את המחבל במו ידיו, הגיע למקום על קביים כדי לקבל את תעודת ההוקרה.

גיבורים. גולדמן (מימין) ולנגלבן (עזרי עמרם)

"כל אזרח יכול למצוא את עצמו במצב הזה"

סאו טען כי "בימים אלו אנו מוזעקים למאות אירועים של חפצים חשודים ואנשים שמתנהגים בצורה חריגה". אתמול, הוסיף סאו, אזרחים עירניים זיהו אדם שהסתובב עם נשק בתחנת רכבת ההגנה, סמוך לאתר פיגוע הדקירה: "טרם ידוע אם האירוע הוא פלילי או לאומני, והעניין בחקירה. מה שחשוב זה העירנות של האזרחים, והתגובה המהירה. זו הפעילות שאנחנו מצפים".

גולדמן הפצוע טען כי תעודת ההוקרה חשובה, מכיוון שהיא מדגישה את הנדרש מכל אזרח בתקופה זו. "אנחנו נמצאים בסיטואציה שכל אזרח יכול למצוא את עצמו במצב שהוא חייב להגיב", אמר גולדמן. "זה לא עניין של גבורה, זה עניין של הכרח".

האזרח המודאג גם קרא להידברות ולהרגעה. "צריך לדבר עם השכנים שלנו ולמצוא דרך שהדברים האלה לא יחזרו על עצמם ושלא יהיה צורך שאזרחים יצטרכו להגיב כמו שאנחנו הגבנו וכמו שהגיבו אתמול בבית הכנסת - זו באמת סיטואציה כזו עצובה, ואני מקווה שלא יקרו עוד כאלו", הבהיר גולדמן. "מה שקרה אתמול בבית הכנסת זה דוגמה למצב שאין לנו כל כך ברירה - חייבים להגיב. אם לא היינו מגיבים, יכול להיות שהנשק של החייל היה כבר בידיים של התוקף ויכול להיות שלא היינו מדברים היום".

"הציל רבים". סמ"ר אלמוג שילוני ז"ל

"החייל נאבק על הנשק והציל אותנו"

חברו ושותפו של גולדמן לקבלת הפרס, קובי לנגלבן, ניצל את האירוע על מנת להזכיר את גבורתו של החייל אלמוג שילוני ז"ל. "ככל שאני בודק יותר מה קרה אני מבין איך הוא הציל אותנו בזה שהוא נאבק באופן מטורף על הנשק למרות שהוא נפצע מהסכין פעמיים - גם בירך וגם בבטן - הוא לא הרפה מהנשק", סיפר לנגלבן.

"הגיבור האמיתי הוא אותו חייל שסיפורו לא מספיק נשמע, וחשוב להשמיע את זה", אמר לנגלבן, "הוא הציל לא רק אותנו, אלא גם רבים אחרים לולא הנשק היה בידיו".

זירת הפיגוע, בשבוע שעבר

השניים נכחו בהלוויתו של שילוני וביקרו את הוריו במהלך השבעה. "חיבקתי אותם וסיפרתי להם שהבן שלהם נלחם לא רק על חייו אלא גם על הגשר, והלחימה שלו הצילה חיי רבים. רק אחרי שסיפרנו להם הם קלטו את עוצמת הגבורה של הבן שלהם. בנם היה גיבור, ולא סתם נפל כתוצאה מדקירה ברחוב", הוסיף לנגלבן.

לפניות לכתב: AzriA@ch2news.tv