ארבעת הנרצחים בפיגוע התגוררו באותו רחוב בירושלים

הרב משה טברסקי, הרב קלמן לוין, אברהם שמואל גולדברג ואריה קופינסקי הם ארבעת הנרצחים בטבח בבית הכנסת. כולם תושבי רחוב אחד בשכונת הר נוף, שעלו בשנים האחרונות לישראל. "הנורא מכל קרה", אמר תושב השכונה

הרב משה טברסקי, ארכיון (חדשות 2)

שעות ספורות לאחר הטבח האכזרי בבית הכנסת "קהילת יעקב" שבשכונת הר נוף בירושלים מימדי האסון מתגלים: ארבעת הנרצחים בפיגוע הם תושבי אותו רחוב בירושלים שעלו בשנים האחרונות לישראל והגיעו בשעות הבוקר המוקדמות לתפילת שחרית. "הרגע הנורא מכל הגיע", סיפר תושב השכונה, "את כל הנרצחים הכרנו היטב".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בין הנרצחים הרב משה טברסקי, בן 58, ראש כולל "תורת משה" בירושלים, ודמות מוכרת היטב ברחבי הבירה. הלוויתו של הרב טברסקי תצא בשעה 14:00 מישיבת בית התלמוד להר המנוחות בבירה.

אברהם שמואל גולדברג, ארכיון (באדיבות המשפחה)

נרצח נוסף הוא אברהם שמואל גולדברג, בן 68, אב לשישה ילדים. בני משפחתו עלו לארץ לפני כ-20 שנה לישראל. שמו של אריה קופינסקי, בן 43, אברך כולל ואב לשישה ילדים, הותר גם הוא לפרסום כאחד מארבעת הנרצחים בפיגוע הטרור האכזרי.

ההרוג הרביעי בפיגוע הוא הרב קלמן לוין בן 50, אב לתשעה ילדים וסב לחמישה נכדים. "הרב קלמן הקדיש את חייו ללימוד", ספדו לו אחר הצהריים מכריו. "הוא היה שוקד על לימודיו עד השעות הקטנות". מסע הלוויה של קופינסקי, גולדברג וקלמן ייצא בשעה 15:00 ממקום הפיגוע ברחוב אגסי 5 להר המנוחות.

במתקפה נפצעו שמונה בני אדם, בהם שניים במצב אנוש שהרופאים נאבקים על חייהם. אחד מהם הוא השוטר שהגיע לזירה נאבק במחבלים וחיסל אותם. אחר הוא מתפלל בבית הכנסת, דמות מוכרת  בעולם החרדי. אחיו אמר לחדשות 2: "כל הר נוף מכירים ואוהבים אותו".

שלולית דם בבית הכנסת, היום (באדיבות המשפחה)

"כמו כל בוקר, הוא ירד לבית הכנסת להתפלל", שחזר האח שהגיע לבית החולים הדסה שבו הוא מאושפז. "באו מחבלים והתחילו לירות, כשאחי היה הראשון שנפגע. הוא היה במקום הלא נכון בזמן הלא נכון. באותו רגע קיבלתי הודעה שהיה פיגוע, ושאני חייב להגיע לבית הכנסת".

הוא הוסיף וסיפר כי אחיו שנפצע הוא איש משפחה למופת, אב לעשרה ילדים, והביע תקווה להחלמתו: "הוא איש משכמו ומעלה, מלמד תלמוד, יש לו גמ"חים, הוא אוהב לעזור ולתת לאנשים, הוא ואשתו". בני משפחתו של הפצוע נמצאים בשעה זו בבית החולים הדסה בירושלים וממתינים לעדכונים על מצבו. "אנחנו מחכים לרופא שייצא מחדר הניתוח וידווח".

בבתי החולים הדסה עין כרם ושערי צדק מאושפזים יתר הפצועים מהפיגוע, בהם גברים שהגיעו לתפילת השחרית בבית הכנסת, אנשי כוחות הביטחון שהוזעקו לזירה ופרמדיק של מד"א שנפגע ושבר את רגלו.

שלולית דם בבית הכנסת, היום (באדיבות המשפחה)

המחבלים ירו, דקרו ותקפו את המתפללים בגרזן

שני מחבלים פלסטינים, תושבי מזרח ירושלים, חדרו הבוקר לבית התפילה "קהילת יעקב" בשכונת הר נוף שבבירה ורצחו ארבעה מהמתפללים במקום באמצעות גרזנים וירי אקדחים. שני שוטרים ששהו סמוך למקום ושמעו את הדיווח ברשת הקשר, הגיעו לזירה, ניהלו קרב יריות עם המחבלים והצליחו לחסל אותם.

ארגון החזית העממית נטל אחריות על הפיגוע, וטען כי שני המחבלים שחוסלו בזירה השתייכו אליו. כוחות צבא ומשטרה פשטו הבוקר על ביתם של השניים, רסאן (27) ועודאי (22) אבו אלג'מל, בשכונת ג'בל מוכבר שבירושלים. מדובר בפלסטינים בעלי תעודת זהות כחולה, ואחיו של אחד מהם הוא אסיר הכלוא בימים אלה בישראל. בעקבות כניסת הכוחות לאזור, החלו התפרעויות במקום, כשעשרות צעירים התאספו ויידו אבנים.

בהכנת הכתבה השתתפו דפנה ליאל, עפר חדד ויאיר שרקי