כמה עולה הרצאה מפי שמעון פרס?

הפוליטיקאי בדימוס הצטרף באחרונה לסוכנות הרצאות יוקרתית בניו יורק, וכעת הוא נחשב לאחד מחמשת הנואמים היקרים ביותר בעולם. אז כמה עולה שעה עם הנשיא לשעבר? לאן הולכים הרווחים מהרצאותיו? ואילו דרישות נוספות יש לו מהמארחים? צפו

תכירו את אחד מחמשת הנואמים היקרים ביותר בעולם. אחרי 67 שנים בשירות הציבורי בישראל, נשיא המדינה פרס מתרגל לגבות תעריפים שש-ספרתיים בדולרים. סוכנות ההרצאות היוקרתית "הארי ווקר" מניו יורק מייצגת את הנשיא התשיעי וזה לא עסק זול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"התשלום שלו יהיה 200 אלף דולר כולל הטיסה", אמרה נציגת סוכנות המרצים של פרס. "נוסף על כך תתבקש לממן שהייה במלון בניו יורק והסעות בניו יורק, כמו גם ארוחות ושונות. יש לו מלון מועדף בניו יורק, אני לא יודעת איזה, אבל זה לא זול, בוא נגיד כך".

למרצה החדש בשוק יש עוד דרישות. "יש לו מאבטחים ישראלים", ציינה הסוכנת, "אם הם יחשבו שיש צורך, הם יבקשו ממך להתקין מגנומטרים. צריך לקחת את זה בחשבון בתקציב. הפורמט האוהב עליו הוא רבע שעה של פירוט נקודות, ויתר הזמן יוקדש לשאלות מהמנחה. הוא מוכן לעשות קבלת פנים וצילומים, אבל ביקש שלא יהיו יותר מ-60 בני אדם. הוא יכול לדבר על מגוון של נושאים לפי דרישה".

אם אתם מתעניינים בחוג בית או בהרצאה, אלו בין היתר הנושאים שעליהם מוכן פרס לדבר: איך יהפוך המזרח התיכון לאזור הסטארט-אפ של העולם, יחסי ישראל וארצות הברית לאורך השנים ומנהיגי העולם לאורך ההיסטוריה.

גובה יותר כסף מביל קלינטון ומייקל ג'ורדן

בסוכנות מספרים שפרס הוא לא לקוח חדש. "אני עובדת כסוכנת כאן כבר 20 שנה", העידה נציגת הסוכנות. "כששמעון פרס לא נשא בתפקידים רשמיים והעניק הרצאות בתשלום הסוכנות ייצגה אותו בכל פעם. הוא לא ייקח כסף על ערבי תרומות, הכסף מיועד לישראל. אבל אם מדובר באירועים עסקיים, הוא מבקש לקבל תשלום".

פרס חזר בשבוע שעבר מהודו, שם גבה לפחות רבע מיליון דולר להרצאה. אנשיו מדווחים שהכסף לא הולך לכיסו האישי אלא לשיפור החברה בישראל. התעריף של פרס מציב אותו בקלות בצמרת העולמית. כך למשל גובה מייקל ג'ורדן 100 אלף דולר להרצאה; נשיאת "יאהו", מריסה מאייר, גובה בין 150 אלף דולר ל-250 אלף; ביל קלינטון, נשיא ארצות הברית לשעבר, גבה בממוצע 193,500 דולר להרצאה, ואשתו הילרי גובה עד 300 אלף דולר.

אגב, היצע ראשי הממשלות הזמינים ירד באחרונה, לאחר שעל אחד מהם, אהוד אולמרט, הוטל צו איסור יציאה מהארץ. "התעריף הרגיל שלו הוא 50 אלף דולר, לא כולל הוצאות", טענה סוכנת ההרצאות של אולמרט. "זה צריך להיות מלון ארבעה כוכבים. הוא מעדיף חמישה כוכבים, אבל המינימום הוא ארבעה כוכבים. בכל זאת מדובר בראש ממשלה לשעבר".

שר הביטחון לשעבר אהוד ברק עדיין גובה תעריפים נאים. ליהודים הוא מרצה בעולם תמורת 65 אלף דולר, ולקבוצות אחרות התעריף הוא 85 אלף דולר. אבל עם 13 אלף שקל לדקה, פרס שם את כולם בכיס הקטן. כדאי להזדרז, בסוכנות מדווחים שכל התאריכים מתמלאים במהירות.