יום שני למחאה: אלפי תלמידים הפגינו והניפו דגלי פלסטין

במגזר הערבי ממשיכות ההפגנות בעקבות הריגת הצעיר ח'יר חמדאן בכפר כנא בידי שוטרים. אלפי תלמידים יצאו לתהלוכות מחאה בכמה יישובים בצפון וקראו להדיח את מפקדי השוטרים שפתחו באש. "כל מי שראה את התמונות לא יכול להמשיך לשתוק", אמר תלמיד מסכנין. דודו של חמדאן: "לא מחפשים נקמה ולא הסלמה - רוצים צדק"

כשברקע נמשכים העימותים האלימים, המחאה במגזר הערבי לא שוככת: אלפי תלמידים מיישובים ערביים בצפון יצאו היום (שני) לתהלוכות מחאה בעקבות הריגתו של ח'יר חמדאן, הצעיר שנורה בידי שוטרים בסוף השבוע האחרון בכפר כנא. המפגינים הניפו דגלי פלסטין, עטו כאפיות לראשיהם וקראו להדחת מפקדי השוטרים שנכחו באירוע הירי שהצית את הסערה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בסכנין השתתפו בהפגנה כ-2,000 תלמידים ותהלוכות נערכו גם ביישובים ערבים אחרים בגליל ובהם עראבה ודיר חנא. בכפר כנא, שם התגורר חמדאן, תתקיים תהלוכת מחאה בשעות הצהריים, שאורגנה על ידי ועד התלמידים המקומי.

בשיחה עם חדשות 2 Online אמר תלמיד כיתה י"א מסכנין: "כל מי שראה את התמונות לא יכול להמשיך לשתוק. אנחנו יוצאים למחאה שקטה. זכותנו להביע כעס על התנהלות המשטרה. נמשיך להפגין בצורה דמוקרטית וחופשית ולהביע את זעמנו ואת דעתנו על התנהלות המשטרה".

תהלוכת המחאה בסכנין, הבוקר (חדשות 2)


בכיר בעיריית סכנין אמר: "בינתיים האירועים במגזר הערבי בשליטה, אבל כנראה שכל עוד אין ראש ממשלה שיקח אחריות וידבר אל התושבים הערבים כאל אזרחים שווים הרוחות לא ירגעו. כל מי שרוצה לנצל את האירוע הזה ואירועים אחרים כמקפצה לבחירות הקרובות - זה לא יהיה על חשבון המגזר הערבי".

רכבו השרוף של משה גרמן בטייבה, אמש (עומר רביע בוקרא נט)


ראפע אמארה, דודו של הצעיר שנורה, אמר לחדשות 2 Online כי "מהיום הראשון אמרנו שאנחנו לא מחפשים נקמה ולא הסלמה. מהתחלה רצינו להתקדם במישור המשפטי וזה מה שאנחנו עושים עכשיו. אנחנו מברכים את חוקרי מח"ש שהגיעו לזירה ומקווים שהם יפעלו באופן אובייקטיבי. כל מי שרואה את הסרטון יודע שהאחריות למותו של ח'יר היא אך ורק על השוטרים מי שצריך להעינש זה הם ואנחנו לא נשתוק".

השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ', התייחס הבוקר למהומות במגזר הערבי במהלך נאומו בכנס לביטחון המולדת והעניק גיבוי לשוטרים שהיו מעורבים בתקרית הירי בחמדאן: "הם התגוננו מפני איום. בכל מקרה, הנושא הועבר למח"ש שתחקור את התנהגות השוטרים. משטרת ישראל פועלת בנחישות להשיב את הביטחון האישי בירושלים ובכל הארץ. אירועי הפרות הסדר יטופלו ביד קשה".

העימותים האלימים נמשכו בשעות הלילה: תושב נתניה הותקף - וחולץ

עד לשעות הלילה נמשכו העימותים האלימים בכפר כנא, שם המשיכו רעולי פנים ליידות אבנים וזיקוקים לעבר השוטרים. 30 בני אדם שהתפרעו במקום נעצרו, וכוחות הביטחון ערוכים בכוחות מתוגברים לחידוש המהומות היום.

"לא נמשיך לשתוק"


הבוקר נתגלו סימני פיח בגדר חיצונית של בית ספר ממלכתי דתי ברחוב החשמל בחיפה, זאת ככל הנראה מהשלכת בקבוק תבערה למקום במהלך הלילה. תחנת חיפה חוקרת את המקרה. אתמול במהלך הלילה דווח כי הושלכו אבנים לעבר אוטובוס אגד קו 960 במחלף באקה ולעבר אוטובוס קו 959 סמוך למי עמי. בשני המקרים נגרם נזק לשמשות האוטובוסים ולא היו נפגעים בנפש.

בנוסף, נזרקו אבנים ובקבוקי תבערה לעבר אם לחמישה שהייתה בדרכה לביתה, בין מעלה שומרון להתנחלות אל-מתן. היא לא נפגעה באירוע, אך נזק נגרם לרכבה. אבנים יודו גם לעבר הרכבת הקלה בירושלים בציר שועפאט, נזק קל נגרם לקרון ולא היו נפגעים, קטין בן 16 נעצר בתום מרדף אחריו.

התקהלות באזור התקרית בטייבה, אמש (עומר רביע בוקרא נט)


תקרית חמורה במיוחד אירעה אמש בטייבה, שם מתפרעים עצרו את מכוניתו של משה גרמן, תושב נתניה, סמוך לאזור גשר טייבה. הם החלו לתקוף אותו - עד שהצליח לברוח וחולץ בסיוע תושב המקום ששהה בסמוך. לאחר מכן העלו באש את מכוניתו. גרמן, שהיה בדרכו ממקום עבודתו לכיוון ביתו שבנתניה, הגיש תלונה במשטרה. השוטרים פתחו בסריקות אחר חשודים במעשה וטרם בוצעו מעצרים.