המשטרה נערכת להפגנה: "לא רוצים להיגרר לאלימות"

במשטרת ת"א אומרים כי טרם התקבלה בקשה לקיים את עצרת המחאה של בני העדה האתיופית, שצפויה בצהריים, אך נערכים בכוחות גדולים למנוע הפרות סדר. מפקד מרחב ירקון: "מזדהים עם התחושות שלהם, מבקשים שלא להגיע לחסימת צירים ולפרובוקציות"

במשטרה נערכים, ארכיון (פלאש 90)

בני העדה האתיופית מחריפים את מאבקם: בשעות אחר-הצהריים צפויים מאות בני אדם להפגין בתל אביב במחאה על אלימות משטרתית, זאת בעקבות הסרטון שפורסם לראשונה בחדשות 2 Online שבו תועדו שוטרים מכים חייל ממוצא אתיופי. למרות שטרם התקבלה בקשה רשמית מטעם המפגינים לקיים את המחאה, נראה שבמשטרה למדו מלקחי המחאה בשבוע שעבר בירושלים - שגלשה לפסים אלימים. "נאפשר מחאה סבירה ומידתית", הדגיש היום תנ"צ יהודה דהן, מפקד מרחב ירקון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במשטרה מציינים כי עד עתה טרם התקבלה בקשה רשמית לקיים את ההפגנה, שצפויה לשבש את שגרת החיים בגוש דן, אך מדגישים כי הם ערוכים לקראת המחאה המתוכננת ולקראת השעה המיועדת כפי שהתפרסמה ברשתות החברתיות. "אנחנו נערכים לקלוט מפגינים ולאפשר מחאה של בני העדה האתיופית, אנחנו מבינים את התחושות ומזדהים איתם. נשמח לאפשר את זה בכל דרך חוקית", אמר תנ"צ דהן בשיחה עם חדשות 2 Online.

המפגינים מתכוונים לצעוד ממגדלי עזריאלי בעיר לעבר נתיבי איילון ולשבש את התנועה. לדברי קצין המשטרה הבכיר, "אנחנו מבינים שיש כוונה לחסום צירים מרכזיים וליצור פרובוקציה כדי להעלות את זה לרמת המודעות הציבורית. תפקידה של המשטרה הוא לאפשר מחאות, אנחנו מדינה חופשית ודמוקרטית". עם זאת קרא דהן למפגינים שלא להגיע לאלימות ולחסימה של הציר המרכזי.

לדברי המארגנים, רק מחאה ציבורית רחבה תביא להפסקת האלימות המשטרתית, האפליה והקיפוח כלפי בני העדה. במשטרה מדגישים כי הם מזדהים עם התחושות הללו, אך קוראים לכל הצדדים לנהוג באיפוק. "אנחנו יודעים שיש ברשתות החברתיות גורמים שמבקשים מהמפגינים להביא כל מיני חומרים כדי להשליך לעבר שוטרים ולעבר עיניהם של השוטרים, אני מאוד מבקש שלא להיגרר לאלימות, אנחנו מבינים את התחושות וזה עומד לנגד עינינו. אנחנו מתדרכים את השוטרים שלנו לפעול ברגישות".

"אנחנו נהיה ערוכים עם מאות שוטרים ועם פיקוד הולם", הוסיף תנ"צ דהן לקראת המחאה. "למשטרה תמיד יש את האפשרות להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות, אבל אנחנו לא רוצים להגיע לזה, בטח שלא במרכז תל אביב, השוטרים תודרכו לפעול בהרבה עבודת ידיים מאופקת, אנחנו מאוד לא רוצים להיגרר לאלימות".

ההפגנה בירושלים (פלאש 90)

ביום חמישי הפך מרכז העיר בירושלים למשך מספר שעות לשדה קרב לאחר שהפגנת בני העדה יצאה משליטה וגלשה לעימותים אלימים בינם לבין כוחות הביטחון שניסו למנוע מהם להגיע לבית ראש הממשלה. המחאה שהפכה לאלימה הסתיימה ב-17 פצועים, פחים בוערים, יידויי אבנים וגז מדמיע. "בירושלים היה חיכוך מאוד בוטה, אני לא רוצה להגיע למצב הזה", הדגיש תנ"צ דהן.