מחאת יוצאי אתיופיה בירושלים: פצועים ועימותים בין המשטרה למפגינים

הפגנת בני העדה על האלימות המשטרתית כלפיהם הפכה אלימה: 6 שוטרים ו-11 אזרחים נפצעו. כאלף צעירים ניסו לצעוד לבית ראש הממשלה. המשטרה הפעילה בתגובה אמצעים לפיזור הפגנות. נתניהו: "אסור לקחת החוק לידיים". 3 מפגינים נעצרו‬

מחאת בני העדה האתיופית הפכה לאלימה: עימותים קשים נרשמו הערב (חמישי) בין כאלף מפגינים, המוחים נגד אלימות משטרתית נגד בני העדה האתיופית, לבין כוחות המשטרה במרכז ירושלים. שישה שוטרים ו-11 מפגינים נפצעו קל במהלך העימותים ושני מפגינים נעצרו בשל הפרות סדר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הפגנת המחאה החלה אחר הצהריים מחוץ למטה הארצי של המשטרה במזרח העיר. תחילה התנהלה המחאה בשקט, אך בהמשך חסמו המפגינים לסירוגין את כביש 1 בעיר ואת תנועת הרכבת הקלה. משם הם צעדו לכיוון בית ראש הממשלה אך עם הגיעם סמוך לבית ראש הממשלה הם נעצרו על ידי כוחות המשטרה ובמקום התפתח עימות.

ברקת במקום ההפגנה

לאחר שנתקלו בהתנגדות השוטרים החלו חלק מהמפגינים ליידות אבנים לעבר הכוחות. בתגובה הפעילה המשטרה אמצעים לפיזור הפגנות, בהם גם גז מדמיע. ראש העיר ירושלים ניר ברקת ומפקד מחוז ירושלים במשטרה ניצב משה אדרי הגיעו לזירת העימות וניהלו משא ומתן עם המפגינים בניסיון להרגיע את הרוחות. "זכותכם להפגין, רק לא באלימות", אמר ברקת למפגינים.

ברקת במקום ההפגנה

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב לסערה וקרא להרגעת הרוחות בהפגנה בירושלים. "אני מגנה בתוקף את הכרת החייל בן העדה האתיופית והאחראים לכך ייתנו את הדין", אמר נתניהו. "לצד זה, אסור לאף אחד לקחת את החוק לידיים. העולים מאתיופיה יקרים לנו ומדינת ישראל עושה מאמצים רבים להקל על שילובם בחברה".

"משטרה גזענית, נעצור את המדינה"

מוקדם יותר הפגינו מאות בני אדם סמוך למטה הארצי במזרח ירושלים. המוחים קראו קריאות בגנות המשטרה ונשאו שלטים שבהם נכתב "דנינו תתפטר", "משטרה גזענית" ו"צבע עור הוא לא תעודת זהות".

כמה עשרות מפגינים חסמו לסירוגין קטע מכביש מספר 1 בעיר ואת תנועת הרכבת הקלה במקום וכתוצאה מכך שררו באזור עומסי תנועה כבדים. "נעצור את המדינה, חיילים לא יילכו לצבא", הכריז אחד המפגינים, תושב ראשון לציון. "אם לא שולחים את השוטר לכלא אז אין פה שום צדק, אין חוק במדינה. זה אך ורק בגלל הצבע, מה אנחנו עדה של גנגסטרים? כל הוועדות שעושים בנושא, חוץ מלאכול רוגלך ולשתות מיץ, לא עושים שם כלום".

תנועת הרכבת הקלה הופסקה

את המחאה ארגנו צעירי העדה באמצעות הרשתות החברתיות בלבד, תחת הכותרת "נאבקים באלימות המשטרע - היום זה הוא מחר זה אתה". לטענת המארגנים, כ-30 אוטובוסים יצאו לכיוון ירושלים, וצעירים רבים נוספים יגיעו למטה המשטרה בעיר באופן עצמאי.

אתמול החליט מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו להדיח את שוטר היס"מ שתועד כשהוא מכה את החייל, וכך גם את מתנדב המשטרה שסייע לשוטר. בהודעה שפרסם בעניין, הבהיר דנינו כי אין בארגון מקום לשוטר שפועל בדרך שכזו, ועל כן בכוונתו לפטר את השוטר בכפוף לשימוע שייערך לו בקרוב. מתנדב המשטרה שנצפה גם הוא בתיעוד כשהוא צופה מן הצד במתרחש ואז נחלץ לעזרתו של השוטר לא יוסיף גם הוא לפעול בשירות המשטרה.