מהומות והפגנות במגזר הערבי: "אהרונוביץ' נתן אור ירוק לרצח"

במסגרת שביתת המחאה על הריגת הצעיר ח'יר חמדאן, נערכו הפגנות בכמה מוקדים ובהם ת"א וחיפה. בכפר כנא רעולי פנים יידו אבנים לעבר שוטרים והבעירו צמיגים, 20 מפגינים נעצרו. בני דודו של ההרוג עזבו את סוכת האבלים כדי להרגיע את הרוחות. בחיפה קראו סטודנטים לאינתיפאדה והניפו שלטים: "האשמה: ערבי. העונש: מוות"

יידויי אבנים, צמיגים בוערים - וקריאות לאינתיפאדה שלישית: במגזר הערבי לא רק שובתים היום (ראשון) במחאה על הרג הצעיר ח'יר חמדאן בידי שוטרים - אלא גם מוחים ומחוללים מהומות. שני שוטרי יס"מ נפצעו קל בעימותים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בכפר כנא, מקום מגוריו של חמדאן, נאספו כ-40 צעירים רעולי פנים שהחלו להבעיר צמיגים וליידות אבנים לעבר כוח משטרה המוצב באחת הכניסות לכפר כנא. המתפרעים קראו קריאות גנאי נגד השוטרים. 20 חשודים, בהם קטינים, נעצרו בחשד ליידוי אבנים והועברו לחקירה - חלקם נתפסו בשעת מעשה עם אבנים וגולות בכיסיהם. ההערכה היא שחלק מהעצורים הם שוהים בלתי חוקיים מהשטחים.

בני דודו של ההרוג עזבו את סוכת האבלים והגיעו למקום ההתפרעויות כדי להרגיע את הרוחות ואמרו לצעירים לחדול ממעשיהם. מהמשטרה נמסר כי נזק נגרם לתמרורים ופחי זבל, וכוחות יס"מ, מג"ב ופרשים נפרסו במקום.

נזק לרכוש, 3 נעצרו (חדשות 2)


במשטרה נערכו מראש לאפשרות שתפרוצנה מהומות בכפר ונערכו עם אמצעים לפיזור הפגנות ופריסה מוגברת של שוטרי ואנשי משמר הגבול. במקביל, נערך ניסיון של מכובדים מהכפר למנוע מצעירים ליידות אבנים. אתמול, אף תועדו שניים מחברי מועצת כפר כנא כשהם מכים ילדים ודוחפים אותם לתוך שטח הכפר בזמן שיידו אבנים לעבר הכוח המשטרתי.

שוטרים בכניסה לכפר כנא, היום (חדשות 2)


הפגנה נוספת נערכה סמוך לאוניברסיטת חיפה, שם התקבצו כ-200 סטודנטים ערבים שנשאו שלטים ודגלי פלסטין וקראו לאינתיפאדה שלישית, בעקבות רצח הצעיר והמחאה על האירועים בהר הבית ובעיר העתיקה. על השלטים נכתב: "האשמה: ערבי, העונש: מוות". הם קראו גם להעמיד לדין את השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ'. גם מחוץ לאוניברסיטת תל אביב התקהלו היום סטודנטים ערבים - ומחו על הרג הצעיר.

"הרצח של הצעיר בכפר כנא לא היה מתבצע לולא האור הירוק שניתן על ידי השר לביטחון הפנים", אמר טארק יאסין, יו"ר תא חד"ש באוניברסיטת חיפה לחדשות 2 Online. "אנו מאמצים את קריאת ועדת המעקב לפטר את השוטרים ואת אהרונוביץ'. יש להעמיד לדין את השוטרים שאחראים על מותו של ח'יר חמדאן".

אבנים הושלכו לעבר כוח מג"ב (חדשות 2)


ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיב הבוקר בפתח ישיבת הממשלה להסלמה בירושלים וברחבי הארץ בתקופה האחרונה והזהיר כי כל מי שיפר את החוק - ייענש בחומרה: "אנחנו לא נסבול הפרות סדר והתפרעויות. אנחנו נפעל בנחישות נגד זורקי אבנים, זורקי בקבוקי תבערה, זורקי זיקוקים, חוסמי צירים וגם נגד הפגנות שקוראות להשמדתנו".

"איננו מוכנים לסבול יותר הפגנות בלב ערינו, שמניפים דגלים של החמאס או של דאע"ש וקוראים לפדות את פלסטין בדם ואש - ובעצם קוראים להשמדתה של מדינת ישראל", הוסיף נתניהו שהנחה את שר הפנים לפעול בכל האמצעים נגד המתפרעים, "כולל לבחון את האפשרות של שלילת אזרחות לאלה שקוראים להשמדתה של מדינת ישראל". 

שביתה כללית במגזר הערבי: "דמנו לא הפקר"

בכפרים ובערים הערביות והמעורבות הושבתו בתי העסק ומוסדות החינוך במחאה על הרג חמדאן. בכפרים ובערים, בהם גם הערים המעורבות חיפה, עכו ויפו, לא התנהל מסחר, מערכת החינוך הושבתה, הבנקים והדואר נותרו סגורים. במספר מוקדים אף נתלו דגלים שחורים על המכוניות לאות אבל.

"השבתנו היום את העסקים כאות מחאה. דמנו לא הפקר", הדגיש עומאר, תושב כפר קאסם בשיחה עם חדשות 2 Online. "אפילו במהלך מבצע 'צוק איתן', כשבמגזר קראו לשביתה, לא הייתה היענות כזו. כנראה שעוצמת האירוע השפיעה על אנשים וגרמה להם לפתוח בשביתה".

הפגנה בכפר כנא, אתמול (חדשות 2)


על פי נתוני מרכז עדאללה לזכויות האזרח, נהרגו 48 ערבים-ישראלים מאז שנת 2000 בידי שוטרים. "עד היום לא ראינו שהמשטרה למדה או הפנימה את המלצות ועדת אור שקראו להתייחס לאזרחים ערבים כשווים בין שווים ולא כאויב", אמר ג'עפר פראח ממרכז מוסאווא לזכויות האזרחים הערבים בישראל.