היענות שיא לשביתה במגזר הערבי: "דמנו אינו הפקר"

בעקבות התקרית שבה נהרג הצעיר ח'יר חמדאן בכפר כנא לאחר שנורה בידי שוטר, במגזר הערבי נענו הבוקר לקריאה של ועדת המעקב העליונה לפתוח בשביתה כללית כאות מחאה. בתי העסק ובתי הספר לא פועלים, דגלים שחורים נתלו על המכוניות: "עוצמת האירוע גרמה לנו לשבות. מישהו שכח שאנחנו אזרחים שווים כמו כולם", מחו תושבים

רחובות ריקים בכפרים ובערים, הבוקר (חדשות 2)

יום שביתה ואבל במגזר הערבי: בעקבות התקרית שבה נורה ונהרג הצעיר ח'יר חמדאן בכפר כנא בידי שוטרים, בכפרים ובערים הערביות והמעורבות ישנה היום (ראשון) היענות שיא לקריאה לשבות ולסגור את בתי העסק ומוסדות החינוך במחאה. בנוסף לשביתה, ישנה קריאה לעצרות מחאה בחלק גדול מהיישובים הערבים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כל מי שעובר ביישובי המגזר הערבי היום ואף בערים מעורבות כמו חיפה, עכו ויפו, יבחין שלא מתנהל מסחר, מערכת החינוך מושבתת, הבנקים והדואר סגורים. במספר מוקדים אף נתלו דגלים שחורים על המכוניות לאות אבל.

בתי העסק הושבתו כאות מחאה (חדשות 2)


"השבתנו היום את העסקים כאות מחאה. דמנו לא הפקר", הדגיש עומאר, תושב כפר קאסם בשיחה עם חדשות 2 Online. "אפילו במהלך מבצע 'צוק איתן', כשבמגזר קראו לשביתה, לא הייתה היענות כזו. כנראה שעוצמת האירוע השפיעה על אנשים וגרמה להם לפתוח בשביתה".

"הערבים הם לא אזרחים שווים בעיני המשטרה"

כוחות מתוגברים של משטרה נמצאים במרכזי החיכוך במחוז הצפוני ובכפר כנא, שבה אירעה התקרית, עדיין יש נוכחות משטרתית בשתי הכניסות ליישוב. "אנחנו לא רוצים שיהיו מהומות, כל מה שאנחנו מבקשים היא ועדת חקירה בסיסית למקרה", מבהיר ראש מועצת כפר כנא, מג'אהד עוואדה, בשיחה עם חדשות 2 Online. "הצעיר אכן תקף את הניידת, אבל נורה למוות כשאפשר היה לנטרל אותו".

לדבריו, האירוע המדובר החל כפעילות שגרתית של המשטרה בתוך הכפר, לאחר ששוטרים הוזעקו לטפל באירוע של זריקת רימון במסגרת סכסוך שכנים. לפי עדויות שונות, אותם שוטרי יס"מ שהיו מעורבים בתקרית, שתו קפה אצל תושב המקום זמן קצר לפני האירוע.

הפגנה בכפר כנא, אתמול (חדשות 2)


"שרי הממשלה והמשטרה צריכים להודות למגזר הערבי שבמשך שבועיים בהם ירושלים בוערת, אבן אחת לא נזרקה והפגנה אחת לא הייתה. לקרוא לבחור שנהרג מחבל זו הסתה פרועה ומסוכנת של אנשי ושרי הימין", הבהיר עאוודה.

"אהרונוביץ' נתן אור ירוק לרצח בכפר כנא"

בחיפה מורגשת השביתה במגזר הערבי באופן חלקי: בוואדי ניסנאס, בה עסקים רבים סגורים ממילא בימי ראשון, העסקים שפתוחים בכל זאת החליטו לפתוח אותם רק משעות הצהריים המאוחרות במחאה על האירועים בכפר כנא. גם בשכונת הדר, השוקקת בתי עסק ערביים, רבים נותרו סגורים.

המחאה במגזר הערבי, אתמול (חדשות 2)


"התחושה גם אצל הערבים וגם אצל היהודים דומה - חוסר ביטחון. ראש הממשלה צריך להנהיג ולהנמיך את הלהבות ולהרגיע את האווירה", קורא אחמד גאנם, בעל אחת השווארמיות באזור וחבר מועצת העיר חיפה לשעבר. "חיפה היא דוגמה קלאסית לדו קיום ולמרות שאני הראשון שזועם אני מקווה שהרוחות יירגעו ונשוב לחיים משותפים".

בנוסף, תא הסטודנטים הערבים באוניברסיטת חיפה ערך הפגנה בהשתתפות כמאתיים סטודנטים סמוך לצומת הכניסה לאוניברסיטה במחאה על האירועים בכפר כנא ובהר הבית. בהפגנה נישאו שלטים עליהם נכתב: "האשמה: ערבי, העונש: מוות". 

"הרצח של הצעיר בכפר כנא לא היה מתבצע לולא האור הירוק שניתן על ידי השר לביטחון הפנים", טען טארק יאסין, יו"ר תא חד"ש באוניברסיטת חיפה אמר לחדשות 2. "אנו מאמצים את קריאת ועדת המעקב לפטר את השוטרים ואת אהרונוביץ'. יש להעמיד לדין את השוטרים שאחראים על מותו של ח'יר חמדאן".

על פי נתוני מרכז עדאללה לזכויות האזרח, נהרגו 48 ערבים-ישראלים מאז שנת 2000 בידי שוטרים. "עד היום לא ראינו שהמשטרה למדה או הפנימה את המלצות ועדת אור שקראו להתייחס לאזרחים ערבים כשווים בין שווים ולא כאויב", אמר ג'עפר פראח ממרכז מוסאווא לזכויות האזרחים הערבים בישראל.