דנינו על הירי בכפר כנא: מגבה השוטרים, חכו לחקירה

מפכ"ל המשטרה התייחס בהערכת מצב לירי בצעיר ח'יר חמדאן: "הנחיתי לשיתוף פעולה מלא עם מח"ש ומתן קשב כנדרש. ביקשתי לתת לחקירה עדיפות עליונה". המשטרה תעבור לרמת פעילות ג'. הערכה: גם אם חקירת מח"ש תעלה כי הירי לא היה בלתי-מוצדק, בכפר כנא ובמגזר הערבי כולו יתקשו לקבל את הקביעה הזאת והפרות הסדר יימשכו

הירי בידי שוטרים בצעיר ח'יר חמדאן (22), שבינתיים הובא למנוחות, מביא את צמרת המשטרה לנקוט משנה זהירות ולהעלות החל ממחר (ראשון) את רמת הפעילות למיוחדת ברמה ג'.

המשמעות: משמרות כפולות שיבצעו כלל השוטרים והמשטרה תתגבר את כוחותיה במוקדי חיכוך ובערים המעורבות. כעת, ההערכה היא שגם אם חקירת מח"ש תעלה כי הירי לא היה בלתי-מוצדק, בכפר כנא ובמגזר הערבי כולו יתקשו לקבל את הקביעה הזאת והפרות הסדר יימשכו.

ח'יר חמדאן (ALARAB.NET)

יחד עם זאת, בתום הערכת מצב שהתקיימה בנושא התייחס המפכ"ל רב-ניצב יוחנן דנינו לאירוע ואמר כי "פיקוד המשטרה בראשותי נותן גיבוי מלא ללוחמי, שוטרי ומתנדבי משטרת ישראל העושים לילות כימים למען ביטחונים של אזרחי ישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הנחיתי לשיתוף פעולה מלא עם מח"ש ומתן קשב כנדרש. כולנו נמתין לתוצאות החקירה, ביקשתי מראש מח"ש לתת לה עדיפות עליונה", המשיך דנינו.

"בתוך כך, אני רוצה להבהיר בצורה ברורה וחד משמעית, אין מדיניות הפעלה מבצעית שונה למגזר זה או אחר. האכיפה הייתה ותישאר שוויונית, מקצועית והוגנת. הנחיתי את המפקדים להמשיך ולפעול בערוץ ההידברות עם גורמי הנהגה במגזרים השונים להרגעת הרוחות ולמניעת הסתה ובמקביל לפעול בנחישות כנגד גורמי קיצון המעוניינים להתסיס".

הלווית הצעיר (חדשות 2)

"נותן גיבוי לשוטרים". דנינו (פלאש 90)

ממצאי בדיקת המשטרה: היורה - נהג הניידת

בינתיים, ממצאי החקירה הראשוניים מצביעים על כך שהשוטר שירה והרג את הצעיר בכפר כנא הוא נהג הניידת, ולא שלושת השוטרים האחרים שנראים יוצאים מהניידת עם אקדחים שלופים. מתברר כי הסרטון שהופץ הבוקר מטעה, שכן רגע הירי כלל לא מופיע בו.

עוד עולה כי הזווית שבה צולם האירוע אינה מאפשרת לראות את נהג הניידת, שיצא מצידה השני וירה בצעיר הערבי לטענתו מהזווית שבה הוא עמד לא ניתן היה להבחין בכך שהצעיר הערבי כבר אינו מסכן את חבריו השוטרים, הוא גם טען שירה נמוך עד כמה שניתן מהמקום שבו היה, הצעיר הערבי נורה מכדור אחד שפגע במרפקו ואח"כ במותן לרוע מזלו מצבו הידרדר והוא מת מאוחר יותר בבית החולים.

במח"ש יידרשו לקבוע כעת האם גרסתו של נהג הניידת שירה מתיישבת עם ממצאי החקירה האחרים ואם כן - ייקבע שהירי לא היה בלתי מוצדק. אפשר שכבר מחר בבוקר יועברו ממצאי חקירה ראשוניים ממחש למדור משמעת במטה הארצי על מנת לקבוע כיצד לנהוג עם צוות השוטרים שהיה מעורב באירוע.