ריבלין בעצרת לציון 19 שנים לרצח רבין: "חטאנו, יצחק. האלימות - לא דרכנו"

אלפים התכנסו בכיכר רבין שבתל אביב לעצרת תנועות הנוער לזכר רצח ראש הממשלה לשעבר. הנשיא ריבלין: "שתקנו אז, אסור לשתוק גם היום". עוד נשאו דברים: רחלי פרנקל והשחקנית אורנה בנאי

אלפי בני אדם התכנסו הערב (שבת) בכיכר רבין שבתל אביב לעצרת הנועלת את אירועי הזיכרון לציון 19 שנים לרצח ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין ז"ל - תחת הכותרת "זוכרים את הרצח - נאבקים על הדמוקרטיה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראשון הנואמים היה נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, שעלה לדוכן ואמר כי "'האלימות היא כרסום יסוד הדמוקרטיה הישראלית. יש לגנות אותה; להוקיע אותה; לבודד אותה. זו לא דרכה- של מדינת ישראל'. כך קרא יצחק רבין לפני 19 שנים מעל הבמה שעליה אני עומד. אלה היו דבריו האחרונים".

"19 שנים חלפו מאז, כמעט שני עשורים. אבל האלימות לא נעלמה. היא נמצאת בתוכנו. היא מרימה ראש וזוקפת קומה, מבססת את מקומה. יותר משהיא בבתי הספר, ברשתות החברתיות, בהפגנות ובמגרשי הכדורגל - היא נמצאת בתוכנו: בשפה שבה אנחנו מדברים, במילים שבהן אנחנו בוחרים, באופן שבו אנחנו מתווכחים ובחוסר היכולת שלנו להקשיב".

ארכיון (רויטרס)

19 שנים לרצח (מרים אלסטר, פלאש 90)

ריבלין הוסיף: "אני לא מתעלם. אנחנו חיים בשכונה אלימה וקשה. אכזריות רצחנית מקיפה אותנו מכל עבר. מתרחשים כאן דברים קשים מאוד. אנחנו מאבדים בנים. אנחנו מאבדים אחים. אנחנו מאבדים חברים. הסביבה שבה אנחנו חיים רחוקה מלהיות צודקת. רחוקה מלהיות הגיונית. היא לא פעם אכזרית וחסרת חמלה.

ארכיון (רויטרס)

"ולמרות הכול, ואולי דווקא בגלל זה, באנו לכאן הערב כדי לומר: אלימות היא לא דרכה של מדינת ישראל. זו לא דרכנו. אנחנו לא מוכנים לנצח במלחמה בטרור ולהפסיד במאבק על דמותנו. אנחנו במלחמה מתמשכת מול אויבים מחוץ, אבל אנחנו מוכרחים להפסיק לסמן אויבים מבית".

ריבלין התייחס בדבריו לגל ההסתה שקדם לרצח ולהתעלמות של גורמים פוליטיים שונים ממנה. "שתקנו אז, בימים הקשים שלפני הרצח. חטאנו, יצחק. אני אומר זאת עכשיו, אסור לנו לשתוק היום".

העצרת אורגנה על ידי תנועות הנוער בישראל, התאחדות הסטודנטים וארגונים נוספים. במהלך הערב נשאו דברים גם רחלי פרנקל (אמו של נפתלי פרנקל ז"ל, שנחטף ונרצח על ידי מחבלי חמאס), השחקנית אורנה בנאי ומזכ"ל בני עקיבא לשעבר.

העיתונאי רינו צרור הנחה את האירוע והופיעו בו אהוד בנאי, דודי לוי, עומר אדם, אסף אמדורסקי, ישראל גוריון, דיקלה וקורין אלאל.