הרב הראשי: "אסור ליהודים לעלות להר הבית"

הרב הראשי לישראל יצחק יוסף מבהיר חד משמעית שאסור בעת הזו ליהודים לעלות להר הבית. "צריך להפסיק את הדבר, רק כך יפסיק להישפך דם של עם ישראל". בנט הגיב: "דם יהודים נשפך כי ערבים רצחו אותם"

הר הבית

העימותים והפיגועים בירושלים מועדדים לא מעט יהודים, ובראשם שורה של חברי כנסת, לעלות בימים האחרונים להר הבית. היום (שישי) קרא להם הרב הראשי לישראל להימנע מכך, ואף רמז כי היהודים העולים להר נושאים באחריות להתלקחות בבירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"צריך להפסיק את הדבר הזה", אמר הרב הראשי יצחק יוסף. "רק כך יפסיק להישפך דם של עם ישראל״. לדברי יוסף, עלייה להר הבית כיום היא עבירה חמורה שעונשה מיתה בידי שמיים. "אי אפשר שרבנים מליגה ד' יחלקו על גדולי ישראל", הבהיר.

את הדברים אמר הרב הראשי בהלווייתו של שלום אהרון בעדני בן ה-17, שנפצע אנושות בפיגוע הדריסה בירושלים ונפטר הלילה מפצעיו. בעדני הוגדר בתחילה כפצוע אלמוני, ורק לאחר 10 שעות אותרו בני משפחתו. בעדני הוא נכדו של הרב שמעון בעדני, חבר מועצת חכמי התורה של תנועת ש"ס.

בימים האחרונים פקדו את הר הבית שורה של חברי כנסת. זאת למרות בקשתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לעשות זאת. בין חברי הכנסת שעשו זאת היו ציפי חוטבלי, משה פייגלין ושולי מועלם.

בנט נגד הרב הראשי

יש לציין כי עמדתו של הרב יוסף אינה עמדה חדשה של החרדים. בכניסה להר הבית מוצב שלט של הרבנות הראשית שאוסר על יהודים לעלות להר. היהודים שבוחרים כן לעשות זאת, מתבססים בעיקר על פסקי הלכה של רבנים רבים בציונות הדתית המתירים עליה בטהרה לחלק משטח ההר.

יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט דחה את דבריו של הרב הראשי כי הפסקת עליית יהודים להר הבית תעצור את שפיכות הדמים. "לא, כבוד הרב הראשי", כתב בנט בחשבון הפייסבוק שלו. "דם יהודים נשפך כי ערבים רצחו אותם".

הרב יצחק יוסף בהלווייה, היום (שלמה מור)

גם בארגון רבני צהר התייחסו לדברי הרב יוסף. "גדולי התורה של הציונות הדתית אינם זקוקים להכשר והסכמות של אף אחד", אמרו בארגון. "במקום להאשים את הרוצחים, האצבע מופנית אל הקורבנות. לומר שכשרבנים נכנסים למקומות בהם אין מיתה בידי שמים זו זריית חול בעיני הציבור. גם מי שסבור שאסור להיכנס להר הבית בוודאי יסכים שהריבונות על המקום המקודש ביותר לעם היהודי צריכה להיות בידי מדינת ישראל".

ח"כ אורית סטרוק לא אהבה גם היא לשמוע את דברי הרב יוסף. "צר לי על הדברים", אמרה. "אני מוחה הן על האשמת יהודים במעשי ההסתה והרצח של המחבלים הערבים, והן על הפגיעה בכבודם של גדולי רבני הציונות הדתית, שהעולים להר הבית בטהרה פועלים לאור פסקי ההלכה שלהם".

יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון האשימה את ממשלת נתניהו באחריות למצב בירושלים. "כל התבערה בהר הבית היא תוצאה של כניעת הממשלה והיגררות שלה אחר האגף הקנאי דתי מבית מדרשו של הבית-היהודי ונפתלי בנט, שמשתלט על המדינה", אמרה. "מתסכל איך מוסדות הדמוקרטיה הישראלית מניפים דגל לבן מול הפונדמנטליזם הדתי".

נאבקים על חייהם

במקביל, הבוקר נרשם שפור נוסף במצבו של יהודה גליק, מנאמני הר הבית, שמחבל התנקש בו בירושלים. מבית החולים שערי צדק נמסר כי גליק מתקשר עם הסביבה ומזהה את קרוביו. ביום ראשון, מעריכים רופאיו, ניתן יהיה לנתן אותו לגמרי ממכונת ההנשמה.

בבית החולים עדיין מאושפזים שלושה מפצועי פיגוע הדריסה בירושלים ביום רביעי. אחד מהם במחלקת טיפול נמרץ לב במצב קשה מאוד, שני במחלקת טיפול נמרץ כללי במצב קשה ושלישי במחלקת אורתופדיה במצב בינוני.

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הבוקר בלשכתו בירושלים עם שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, והציג לה את עמדת ישראל בנוגע לבירה. "ירושלים היא נושא רגיש מאוד, ואנו מתייחסים אליה ברגישות, אך זוהי בירתנו, וככזאת היא לא התנחלות", הבהיר נתניהו.

"השכונות בהן יהודים גרים ובהן אנו בונים ניצבות כבר קרוב ל-50 שנה בידי כל ממשלות ישראל", הזכיר נתניהו. "כולם יודעים שבכל הסדר שלום הן יישארו חלק מישראל. באותה מידה אני דוחה את הטענה המופרכת כאילו שורש הסכסוך המתמשך הוא התנחלות כזאת או אחרת. הנושא אינו שטח אלא עצם קיומנו והסירוב להכיר בישראל בכל גבול שהוא".

גם שר האוצר יאיר לפיד נפגש היום עם שרת החוץ האירופית והתייחס למצב בירושלים. "לא נאפשר שירושלים, עיר הבירה שלנו, תהיה בת ערובה של הטרור, הסתה ואלימות", אמר. "שום ממשלה באירופה ובעולם לא היתה מגלה שום סובלנות כלפיי טרור של רכבים שפוגע והורג אזרחים חפים מפשע".

בהכנת הידיעה השתתף יוסי זילברמן.