השיחה למד"א: "אנשים עפים באוויר"

האזרחים שהיו עדים לפיגוע הדריסה בירושלים התקשרו בבהלה למוקדי ההצלה והסיוע השונים כדי להזעיק את הכוחות לזירת הפיגוע. "כולם מדממים, אני מקווה שהם בחיים", אמר אחד מהם למד"א. "מלא פצועים", אמר אזרח אחר למוקד "איחוד הצלה"

שניות האימה שלאחר פיגוע הדריסה הקטלני שאירע היום (רביעי) בירושלים, תועדו בשיחה שביצע אזרח למוקד מגן דוד אדום. בשיחה הבהולה נשמע עד הראייה מתאר את הפיגוע למוקדנית מוקד החירום: "עמדתי בתחנה, הייתי עסוק במסמכים ופתאום אני רואה כמה אנשים עפים באוויר ונוחתים", פירט האזרח שטילפן. "אני רואה אנשים בורחים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהמשך השיחה ניסתה המוקדנית להבין טוב יותר את שאירע בפיגוע. "כמה אנשים אתה רואה?", שאלה המוקדנית והמשיכה: "יש לנו דיווחים על כמה זירות, חשוב לי להבין האם הם [הפצועים] בהכרה". "יש פה שלושה שוכבים על הכביש... הם לא זזים", תיאר האזרח, "אני מקווה שהם בחיים. כולם מדממים". 

שיחה עם "איחוד הצלה": "פיגוע בכביש 1, מלא פצועים"

בשיחה אחרת, שהתקבלה למוקד "איחוד הצלה", נשמע אזרח מודאג שהיה עד לפיגוע הדריסה. "פיגוע דריסה בכביש מספר 1", אמר האזרח בבהלה למוקדן. "המפגע עדיין פוגע?", שאל המוקדן. "לא", השיב לו האזרח, "ירו עליו, מלא פצועים".

בשלב הזה הזעיק המוקדן את אנשי הארגון לצאת לזירת האירוע: "זריז, מלא נפגעים". לאחר מכן, הוא שאל את האזרח שהמתין על קו הטלפון כמה נפגעים יש במקום. "יש כאן גם כמה נפגעי חרדה", ענה לו האזרח, "המפגע כאן, יש כאן עוד שניים שכובים על הרצפה". לאחר מכן, אמר האזרח: "הגיעו היחידות שלכם", והשיחה הסתיימה.

בפיגוע הדריסה נהרג פקד ג'דעאן אסעד, קצין מג"ב, בן 38 מבית ג'אן. אסעד הותיר אחריו אישה בהיריון וילד בן 3. היום שב אסעד לעבודתו לאחר חופשה. "אנחנו עדיין בהלם מהבשורה הקשה הזאת ומתקשים לעכל", אמר לחדשות 2 Online אחיו של אסעד. "הוא היה בן אדם מיוחד במינו, כל הזמן מחייך, תמיד היה גב בשביל כולם, חבר אמיתי". לדבריו, למרות ההסלמה במצב הביטחוני בירושלים, אחיו לא חשש מעבודתו בעיר והקפיד להרגיע את בני משפחתו המודאגים.

נהרג בפיגוע הדריסה. ג'דעאן אסעד (סהאר עלי)

אסעד נפצע אנושות בפיגוע ומת מפצעיו בבית החולים שערי צדק בעיר. בבתי החולים בירושלים מאושפזים עדיין 11 פצועים, מתוכם אחד במצב קשה מאוד ועוד שלושה במצב קשה. לאחר הפיגוע הודיע מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב צ'יקו אדרי, כי בניסיון להילחם בפיגועי הדריסה תתוגבר נוכחות השוטרים בתחנות הרכבת הקלה ואף יוקמו בהן מחסומי בטון.

זמן קצר לאחר הפיגוע החלו עשרות צעירים ערבים ליידות אבנים וזיקוקים לעבר אנשי כוחות הביטחון סמוך לשכונת שועפאט במזרח העיר. לוחמי משמר הגבול פיזרו את המתפרעים ועצרו ארבעה מהם.

"הרטוריקה המסיתה של אבו מאזן, שמהלל ומשבח טרוריסטים פלסטיניים, אחראית לשפיכות הדמים בירושלים", האשים אחר הצהריים שר הביטחון משה (בוגי) יעלון. "אנו נגדע את הטרור הפלסטיני בירושלים ונניח ידינו על מבצעיו ושולחיו".