19 שנים לרצח רבין: "נקודת שפל היסטורית"

זמן קצר לאחר שהתכנסו סמוך לקברו של רה"מ יצחק רבין ז"ל, הגיעו נשיא המדינה, ראש הממשלה, שרים, חברי כנסת ואישים נוספים לישיבה מיוחדת של מליאת הכנסת לציון 19 שנים לרצח. מוקדם יותר אמר רה"מ נתניהו בטקס האזכרה הממלכתי: "חייבים לנהל את השיח בדרך לא אלימה"

ישראל זוכרת את יצחק: נשיא המדינה, ראש הממשלה, שרים, חברי כנסת ונציגים בכירים נוספים התכנסו הערב (רביעי) במליאת הכנסת לישיבה מיוחדת לזכרו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין ז"ל, במלאת 19 שנים להירצחו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מוקדם יותר היום נערך בהר הרצל שבירושלים טקס האזכרה הממלכתי לרבין. "הרצח של רבין, קבע את היום הזה כנקודת שפל היסטורית בתולדות מדינת ישראל", אמר נשיא המדינה ראובן ריבלין בנאומו. "ואולם, עוצמת הטראומה ההיא, קשורה גם במידה רבה, למה שהתרחש כאן בימים שטרם הרצח, ולימים הקשים שבאו בעקבותיו. צריך להודות על האמת. הזיכרון הרגשי החי מאותם הימים, איננו זיכרון מאחד בין מחנות, אלא זיכרון מפצל ביניהם".

"אנחנו זוכרים את האווירה הקשה, לפני הרצח, אנו זוכרים את המתח, את הזעם והתסכול, את חילופי ההאשמות בין הצדדים", הוסיף ריבלין, "ואנחנו זוכרים גם מה אירע כאן אחרי. מסוגר בכאבו ובאובדנו, הטיח 'מחנה השלום' (כפי שהוא מכונה), אשמה קולקטיבית במחנה 'מתנגדי אוסלו' (כפי שהוא מכונה)".

"רבים מבני הדור שלי, מבני הדור של ילדיי, בני כל המעמדות מימין ומשמאל, חובשי כיפות ושאינם, חוו זאת כטראומה אישית", הדגיש הנשיא ריבלין. "טראומה, שעוצמת התגובה הרגשית אליה, מעצבת אותה, עבורנו, כאירוע מכונן".

נתניהו: "חייבים לנהל את השיח בדרך לא אלימה"

ריבלין בטקס הזיכרון לרבין, אמש (מארק ניימן לע"מ)

"הטראומה של הירצחו של יצחק רבין היא טראומה כבירה והיסטורית", אמר בנאומו ראש הממשלה בנימין נתניהו. "היא כבירה בגלל השילוב יוצא הדופן של האיש והתפקיד, והיא היסטורית כי בתולדות היהודים כמעט שלא הכרנו אלימות פוליטית או התנקשות פוליטית, במשך אלפי שנים".

"תמיד התגאינו בדמוקרטיה שלנו שהיא חריגה בנוף שסובב אותנו, ואכן מדינת ישראל איננה מדינה אלימה", הוסיף נתניהו. "את זה אנחנו רואים בבירור מול מה שמתרחש סביבנו. כורתי ראשים, משספי גרונות, כיתות יורים, מוציאים להורג... החריגות של מדינת ישראל בנוף הזה היא בולטת, אבל אנחנו דמוקרטיה ואנחנו לא מסתפקים בזה שאנחנו לא מאמצים סטנדרטים כל כך ירודים. אנחנו דמוקרטיה, ואנחנו חייבים לנהל את השיח בדרך לא אלימה בתוך מחלוקת".

"מחלוקות ישנן, והצורך הזה להימנע מאלימות פוליטית ומהתנקשות, הצורך הזה ילך ויגדל ככל שההתקפות סביבנו וגם בתוכנו ילכו ויתעצמו", טען נתניהו. "ככל שיתגברו ההתקפות, כך יתלהט הוויכוח. ככל שיתלהט הוויכוח, חייבים לצנן אותו ולשמור אותו בתוך אותם גבולות מוסכמים".

ריבלין: "רבין ניווט על פי מצפונו והיה מנהיג ללא תירוצים"אמש נפתחו אירועי הזיכרון לרבין במשכן הנשיא בירושלים. במהלך הטקס, הדליק ריבלין את אבוקת "נר יצחק" לזכרו של ראש הממשלה המנוח, בנוכחות בני משפחת רבין, שרים וחברי כנסת.

בנאום שנשא בפני הנוכחים, הזכיר הנשיא את מורשתו של רבין ואת אופיו כמנהיג. ״עבורי, מורשת רבין איננה רק מורשת של מלחמה ושלום, היא מורשת המנהיגות שלו", אמר ריבלין. "'אני אחליט ואני אנווט', הוא הצהיר, והוא אכן ניווט. על פי צו מצפונו, וללא תירוצים".

בהמשך תיאר הנשיא את מחויבותו החברתית של רבין, כמי שפעל לצמצום הפערים החברתיים במקביל לקידום השלום. ״לצד מחויבותו לשלום, רבין לא המתין חסר מעש לישראל של 'אחרי השלום'", אמר. "הוא היה אמיץ דיו, לטפל בישראל של כאן ועכשיו, ולא הזניח את המבט פנימה, לתוככי החברה הישראלית".

בין משתתפי הטקס הייתה גם בתו של ראש הממשלה ז"ל, דליה רבין, שקראה לריבלין לאחוז בלפיד שבו אחז אביה עד שנרצח. "אנחנו ממשיכים להדליק את הנר כאן, ונדמה כי אין די בו כדי לגבור על הרוחות המנשבות בנו לאחרונה, וצריך נושא לפיד. אנא אדוני הנשיא, קח את הלפיד הזה ולך איתו כפי שכבר התחלת ותהא דרכך צליחה, אנחנו זקוקים לאור הגדול הזה״.