התפרעות בהר הבית: זיקוקים ואבנים

עשרות רעולי פנים יידו אבנים וירו זיקוקים על כוחות הביטחון, שהדפו את המתפרעים לתוך המסגד. בעקבות המהומות נסגר המתחם למבקרים למשך כשעה. עשרות יהודים עולים היום להר, לציון שבוע לניסיון ההתנקשות בגליק

שבוע לאחר ניסיון ההתנקשות באיש הימין יהודה גליק - הרוחות בירושלים ממשיכות לסעור: בשעות הבוקר (רביעי) החלו עשרות רעולי פנים ליידות אבנים ולירות זיקוקים לעבר כוחות הביטחון שהיו בשטח הר הבית. הכוחות הדפו את הפורעים לתוך המסגד שבמקום תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות. באירוע נפצע שומר של הווקף, שהוצא מהמקום על ידי אמבולנס של הסהר האדום לבית החולים "מוקסד". מספר שוטרי מג"ב נפגעו קל וקיבלו טיפול רפואי במקום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

תחילה הוחלט במשטרה לסגור את ההר למבקרים יהודים בעקבות אירועי האלימות, אך כעבור שעה קלה האיסור הוסר. 308 מבקרים נכנסו לשטח ההר, בהם 200 תיירים. בין העולים להר היו עשרות שציינו שבוע לניסיון ההתנקשות ביהודה גליק, שהיה אחד הפעילים הבולטים בתנועת "נאמני הר הבית".

במשטרה התקבל מודיעין מוקדם אודות הצעירים, שהתבצרו במהלך הלילה במסגד אל-אקצא לאחר שאספו אבנים, זיקוקים ואף הכינו בקבוקי תבערה לקראת העימותים עם כוחות הביטחון.

מהומות בהר הבית, ארכיון (רויטרס)

על פי המידע שהגיע למשטרה, המתפרעים הקימו מחסומים למניעת סגירת דלת הכניסה האחרונה למסגד, והקמת ביצורים המשמשים כמסתור עבורם. במשטרה אומרים היום כי הפעולות הללו מעידות על ההכנות המוקדמות וכוונתם למנוע מהשוטרים את סגירת דלתות המסגד ולהתעמת עם הכוחות. בנוסף, במהלך העברת הפצוע לאמבולנס ניסו מספר צעירים נוספים להיכנס בכוח לשטח ההר, והם נהדפו פעם נוספת.

מאגר הזיקוקים, היום (דוברות המשטרה)

המהומות שהתרחשו הבוקר מצטרפות לשורה של אירועים אלימים שהתרחשו בעת האחרונה בבירה. האירועים הגיעו לשיא בשבוע שעבר עם ניסיון ההתנקשות בגליק, בידי תושב שכונת אבו-תור שנמלט מהמקום. תוך שעות ספורות איתרו המשטרה והימ"מ את החשוד במעשה, אסיר ביטחוני משוחרר בשם מועתז חיג'אזי וחיסלו אותו.

המשטרה: "הייתה הכנה מוקדמת" (דוברות המשטרה)

בימים שלאחר המקרה, עלו לאזור ההר מספר חברי כנסת ופעילי ימין מרכזיים, דבר שגרר עימותים נוספים והתפרעויות. מחשש להמשך התסיסה, קרא לאחרונה ראש הממשלה נתניהו לאנשי הציבור לשמור על איפוק ואחריות. נתניהו שב והדגיש כי בכוונתו לשמור על הסטטוס קוו באזור, הנחשב לאחד הנפיצים במזרח התיכון.

 זועבי התעמתה עם שוטרי מג"ב: "לא למדתם לקח מהשואה?"

חברת הכנסת חנין זועבי הגיעה הבוקר אף היא לאזור הר הבית והתעמתה עם שוטרי מג"ב שאבטחו את המקום: "אתם כל הזמן אומרים לכם שאנחנו טרוריסטים ורוצים להילחם בכם, אבל אנחנו רק רוצים לחיות, להתפלל, להיכנס לבתי הספר שלנו, לבתים שלנו, לאדמה שלנו. זה טרור? להיאבק על זכותנו לחיות זה טרור?", תהתה זועבי."היית רוצה שיעשו את זה למשפחה שלך?", פנתה לאחד מהם. "הרי יש מי שעשה לכם את זה לפני עשרות שנים. יש מי ששלט בכם. לא למדתם את הלקח? מה הלקח מהשואה? אל תרצח ואל תהיה גזען. נרצחו לכם שישה מיליון".